Med spanjem se v telesu odvijajo številni procesi, ki vplivajo na delovanje vseh organskih sistemov: telo se sprosti in regenerira. Vendar spanju v sodobnem življenju ne namenjamo dovolj pozornosti, opozarja NIJZ.
Letos svetovni dan spanja obeležujemo 14. marca pod geslom Dajmo prednost zdravemu spanju.
Zakaj je spanje tako pomembno?
Spanje je eden od treh stebrov zdravja – poleg uravnotežene prehrane in telesne aktivnosti. Dobro spanje izboljšuje naše telesno in duševno počutje ter prispeva k varnosti pri delu in v prometu. Ključnega pomena je tudi za:
- Zbranost, učenje in pomnjenje
- Uravnavanje čustev in razpoloženja
- Ohranitev telesne pripravljenosti
- Zdravje srca in ožilja
- Močan imunski sistem
- Uravnavanje telesne teže in presnove
- Zmanjšanje tveganja za demenco, depresijo in anksioznost
Dobro spanje pomeni:
- Zadostna dolžina: odrasli naj bi spali 7–9 ur na noč, otroci in mladostniki pa še več, odvisno od starosti.
- Kakovost spanja: brez pogostih prebujanj ali težav z uspavanjem.
- Reden urnik spanja: vsak dan se odpravit spat in vstajati ob isti uri.
Najpogostejša motnja spanja je kronična nespečnost
Približno 10–30 odstotkov ljudi se srečuje z motnjami spanja, pri čemer je kronična nespečnost najpogostejša, obstaja pa več kot 90 različnih motenj spanja.
Kronična nespečnost se kaže kot težava z uspavanjem, prebujanjem ponoči ali prezgodnjim vstajanjem; te težave trajajo vsaj tri mesece in vplivajo na vsakodnevno delovanje. Nespečnost lahko vodi do slabše produktivnosti in večje nevarnosti, da se zgodi nesreča. Zato je pomembno, da jo prepoznamo in ustrezno zdravimo.
Vir: NIJZ: Svetovni dan spanja 2025: Dajmo prednost zdravemu spanju. Dostopno na: Svetovni dan spanja 2025: Dajmo prednost zdravemu spanju. Zadnji dostop: marec 2025