Slovenski raziskovalci razvili manj invaziven način cepljenja

mikrobiolog preučuje patogen
Foto: Profimedia

Poleg tega, da je način manj invaziven, bi lahko preprečil okužbo že v zgodnjih fazah in zmanjšal možnost za širjenje bolezni.

Raziskovalci Kemijskega inštituta so skupaj s sodelavci z ljubljanske fakultete za farmacijo, UKC Ljubljana, Klinike Golnik in sodelavci iz Nemčije razvili in testirali vnašanje cepiv v telo s pomočjo t. i. mukoadhezivnih filmov – film se prilepi na lično sluznico, kar ima več prednosti. Njihove ugotovitve so bile objavljene v Journal of Controlled Release, kot prva avtorja pa sta navedena Hana Esih in Klemen Mezgec.

Zaščita v tkivu, kjer je prvi stik s patogeni

Lična sluznica ima velik potencial za cepljenje ker je lahko dostopna in dobro prekrvljena, poleg tega ima obilje imunskih celic, ki so ključne za sprožitev prirojenega in pridobljenega imunskega odziva.

Mukoadhezivni film je sestavljen iz sestavin, varnih za prehrano, in zaščitne plasti iz neprepustne celuloze, ki omogoča, da se omenjena mukoadhezivna plast počasi raztaplja in nabreka. Cepivo prehaja skozi sluznično površino proti celicam imunskega sistema, kjer sproži imunski odziv.

Takšen način cepljenja ima pomembne prednosti, ki sta denimo večja stabilnost cepiva in učinkovit vnos v tkivo, ki predstavlja prvi kontakt s patogeni.

Močan lokalen in sistemski izziv

Takšen način vnašanja cepiva na miših izzove močan lokalni in sistemski imunski odziv. Ključnega pomena je večje izločanje sekretornih protiteles IgA. Ta imajo pomembno vlogo pri nevtralizaciji patogenov na površini dihal, kjer vstopajo v telo. Taka cepiva bi bila lahko posebej primerna za poživitvene odmerke, saj so manj invazivna – kot taka bi morda k cepljenju lažje prepričali tiste, ki pri odločitvi za cepljenje oklevajo zaradi nelagodja.

Po pričakovanju avtorjev bi ta način cepljenja lahko omogočil učinkovito zaščito pred boleznimi dihal, kot je covid-19. Pri teh je namreč zaželeno, da se doseže močnejša sluznična imunost. Na tak način bi lahko po njihovi oceni preprečili okužbo že v zgodnjih fazah in zmanjšali možnost za širjenje bolezni. A še preden bi se predstavljeni način lahko uveljavil, bo treba izsledke preveriti na modelih, ki so bolj podobni človeku, predvsem pa v kliničnih raziskavah.

Primerno za različna cepiva

Nov model cepiva je primeren tudi za sodobna cepiva na osnovi mRNA v lipidnih nanodelcih, ki so se najbolje izkazala v boju proti covidu-19. Prav tako je primerno za druge vrste cepiv, vključno s plazmidno DNA in vektorskimi cepivi.

Avtor
Piše

STA, N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
164,494
30.03.2024 ob 10:27
297,941
20.09.2024 ob 22:02
113,045
20.09.2024 ob 12:00
Preberi več

Več novic

New Report

Close