Se vam je kdaj zgodilo, da ste si privoščili vikend joga delavnico in je sodelavka v ponedeljek pikro pripomnila: “Mora biti pa lepo takole cel vikend telovaditi in se ukvarjati s seboj?” ali ste po službi odšli na masažo in je bila druga zavistna z besedami: “O, super, če si to lahko privoščiš.“
Ob takšnih besedah bi morda lahko podvomili o svoji odločitvi in bi se pojavili občutki krivde. Morda ste tudi sami kdaj pomislili, da bi morali biti bolj varčni in si ne privoščiti takšnega “razvajanja”. Popolnoma nepotrebno in odveč. Ti majhni in subtilni udarci običajno prihajajo od mučencev sveta, ljudi, ki ne skrbijo zase in želijo, da bi se drugi počutili krive, ker oni nimajo dovolj zavedanja in odgovornosti do sebe. Morda pa nam jih sporoča notranji kritik. To je notranji glas, ki nas kritizira in je plod vsega slabega, kar smo slišali od rojstva naprej.
Skrb zase je odgovornost vsakega posameznika
Razumsko nam je jasno in razumljivo, da skrb zase ni sebična, vendar na vsake toliko se nekako vračamo k ideji, da morda le ima nekaj elementov sebičnosti, da preveč mislimo nase ali da se obnašamo preveč razsipniško. V resnici je skrb zase pravzaprav prevzemanje odgovornosti zase in spoštovanje samega sebe.
Če ne skrbite zase, se pretirano izčrpavate ali pretvarjate, da ne potrebujete počitka, lahko na koncu vodi v izgorelost, poškodbe in bolezni. To bodo občutili tudi drugi, ki vas morda zdaj špikajo s svojimi besedami.
Obisk zdravnika alternativne medicine, masaže, savne, delavnic za osebno rast, različne gibalne tehnike, dihanje in podobno, so čudovita podpora in viri za ohranjanje ter krepitev zdravja. S tem tudi poskrbimo za samoregulacijo, ki je pomembna pri gradnji psihične odpornosti in stabilnega zdravja.
Če vas nihče drug ne, pa sami sebe iskreno vprašajte, kako se počutite
Za to, da bi ohranjali stabilno psihično zdravje, je treba živeti uravnotežen tempo življenja, kjer imamo občutek, da smo gospodar svojega življenja. Če tega ne občutite in se vam redno dogaja, da vas okoliščine prehitevajo ali vi drvite s tokom, potem je pomembno, da si bolj redno vzamete čas zase, da se ustavite, preverite pri sebi, kako ste in se vprašate: “V redu, kaj v resnici zdaj čutim? Kaj zdaj potrebujem? Kaj potrebujem, da podprem svoje zdravje in dobro počutje? Kaj si zdaj želim?”
Skrb zase ne pomeni le, da boste šli na masažo. Morda je to lahko tudi plačilo položnice, ki jo že dolgo prelagate, ali odgovor na neprijetno sporočilo, na katerega še niste odgovorili. Takšne neprijetne zadeve nas lahko močno bremenijo in so pomemben vidik skrbi zase. Skrb zase je lahko tudi, da ne poslušate dnevnih novic in seveda, to je lahko tudi skodelica kakava ali pedikura.
Ko razširimo svojo predstavo o tem, kaj pomeni skrb zase, vidimo, da je veliko priložnosti, ko lahko prenehamo sabotirati same sebe in se bolj aktivno vključimo v svoje lastno življenje. Predstavljam vam tudi sklop 5-minutnih vaj Jill Miller, ki preučuje gibanje in človeško telo več kot 30 let, in je pionirka pri povezovanjih med svetovi fitnesa, joge, atletike, masaže in obvladovanja bolečin. Jill je sama imela veliko zdravstvenih težav, na katere ni našla odgovora ter je začela raziskovati, kako bi si lahko pomagala. Sčasoma je razvila enostavne tehnike, med njimi tudi takšne, s katerimi razbremenite in sprostite svoje telo.
5-minutne tehnike za samoobravnavo
Prizemljitev
Lakota, jeza, osamljenost in utrujenost so štiri močna stanja, v katerih se v prenatrpanem urniku in napornih dneh hitro znajdete. To je znak, da ste spregledali svoje najosnovnejše potrebe. Ta stanja vam veliko povedo in vas opozarjajo, da se je treba ustaviti. Pri tem vam lahko pomaga zaznava lastnih občutkov (interocepcija) v telesu. Večja, kot je vaša sposobnost zaznave in tega, da zmorete prisluhniti, kaj občutite v telesu, bolje se boste lahko odzvali in zadovoljili svoje potrebe.
Začnete tako, da najprej ustvarite varen in prijeten prostor. Izklopite radio, utišate telefon, zaprete vrata, popijete požirek vode in se ulezite na tla ali sedite tako, da se zavedate gravitacije pod seboj. S tem se prizemljite. Z nekaj globokimi vdihi in izdihi se še dodatno pomagajte in si dovolite, da se za nekaj trenutkov umirite in sprostite. Ko se namestite, notranje umirite in uglasite s seboj, se vprašajte: “Kaj lahko storim zase v prihodnosti v naslednjih petih minutah?” Prisluhnite notranjemu glasu ali občutku, kaj vam sporoča. Na začetku bo morda treba nekaj potrpežljivosti, z vajo pa vam bo steklo.
Dihanje
Sprostite obrazne mišice tako, da premaknete čeljust levo desno, rahlo pomasirajte obraz, pustite, da se ustnice razprejo in zobje razmaknejo, ter trikrat počasi globoko vdihnite v trebuh. Ponovite preprosto namero, da pomagate osredotočiti svoj begajoči um. Med dihanjem preizkusite naslednjo namero: “Z vdihom vdihnem mirno, z izdihom izdihnem lahkotno”.
Sprostitev
Potrebujete malo sprostitve in počitka? Preizkusite te sproščujoče gibe:
- Nežna nihajoča inverzija: Lezite na hrbet in pod boke položite mehko žogo (če je nimate, uporabite malo višji vzglavnik ali blazino). Nežno v pomišljajočem zibanju nihajte z boki od ene strani do druge. Nato se umirite in sproščeno dihajte.
- Sprostite napetosti v zgornjem delu hrbta: Potrebovali boste dve manjši terapevtski žogi ali tenis žogici. Ulezite se na hrbet in postavite terapevtske žoge v predel zgornjega dela hrbta, kjer pride ovratnik športne majice (T-shirt). Roke položite za glavo, dvignite boke od tal, se počasi odrinite od tal tako, da se žogici svaljkata ob hrbtenici do mesta, kamor gre rob modrčka ali merilnik srčnega utripa. Obrnite gibanje in večkrat ponovite. Gibajte se počasi in z občutkom. Če vam žogici ustvarjata prevelik pritisk, naredite to vajo stoje ob steni.
- Zasilni (čelni) pristanek: Če položaja ne morete narediti na tleh, ga lahko naredite tudi za mizo. Prekrižajte roke na mizi in naslonite čelo na roke. Nežen pritisk na čelo + tema + pregib naprej = odlična sprostitev. Delovalo je v prvem razredu in deluje še danes.
So vam ideje, predstavljene v tem članku, všeč, vendar vas odbija izraz skrb zase? Poimenujte ga kot čas zase, samo negovanje, polnjenje baterij ali po svoje.
Vir in več informacij: https://www.tuneupfitness.com/blog/getting-past-your-self-care-blocks-the-benefits?_hsenc