“Zakaj se sama sebi zdim grozna, ko se pogledam v ogledalo?”

Oseba z odvečnimi kilogrami se kritično opazuje v ogledalu – ponazoritev težav z debelostjo in samopodobo
foto: Profimedia

Se tudi vam zgodi, da se pogledate v ogledalo in najprej opazite le napake? Niste edini. Naša anketa je razkrila, da kar 60 odstotkov žensk najprej opazi, kaj jim ni všeč na sebi. A samopodoba ni nekaj nespremenljivega – lahko jo začnemo zdraviti.

Mama me je vedno opozarjala, da preveč jem, da bom debela – iz moje postave se je norčevala … seveda sem odrasla s težavami s samopodobo in sedaj se sprašujem zakaj se sama sebi zdim grozna, ko se pogledam v ogledalo?

bralka Med.Over.Net

Ampak sama s svojim videzom nisem čisto zadovoljna in vsakič, ko se pogledam v ogledalo, se mi zdi, da sem najbolj grozna. Kako do pozitivne samopodobe?

bralka Med.Over.Net

To niso samo osamljene misli, ampak izpovedi naših bralk, ki svoje stiske delijo na forumu Med.Over.Net – in pri tem odkrivajo pomembno resnico: negativna samopodoba ni nekaj, s čimer se rodiš. Je nekaj, kar se ti v življenju oblikuje – pogosto čisto potiho, skozi izkušnje, kritike in primerjave. In kar je najpomembneje – lahko se jo začne tudi zdraviti.

Kaj pravijo strokovnjaki o samopodobi?

Pozitivna samopodoba ni nekaj, kar imamo ali nimamo – je veščina, ki jo lahko razvijamo, pravijo psihologi. Strokovnjakinja dr. Susan Albers psihologinja s priznane klinike Cleveland Clinic pojasnjuje, da je samopodoba predvsem občutek lastne vrednosti, ki temelji na tem, kako doživljamo sami sebe – ne na tem, kako nas vidijo drugi. “Ljudje pogosto zamenjujejo samopodobo z napihnjenim egom, a gre za dve zelo različni stvari. Zdrava samopodoba pomeni, da se imate radi takšne, kot ste – ne zato, ker ste popolni, ampak ker ste avtentični, “ razloži psihologinja. Najnovejše raziskave kažejo, da pozitivna samopodoba ne vpliva le na počutje, temveč tudi na zdravje – povezana je z boljšim imunskim odzivom, manjšo pojavnostjo depresije in večjo odpornostjo na stres. Strokovnjaki priporočajo redno vadbo sočutja do sebe, zapisovanje pozitivnih misli, izogibanje pretiranemu primerjanju z drugimi in pogovore z osebami, ob katerih se počutimo varno.

Zakaj je zdrava samopodoba pomembna?

Vaša samopodoba vpliva na vse vidike življenja – od razpoloženja in odnosov do vašega zdravja. Ljudje s pozitivno samopodobo lažje sprejemajo izzive, bolje obvladujejo stres in z večjim zaupanjem sprejemajo odločitve. Gradijo kakovostnejše odnose, bolj skrbijo za svoje telo in duševno zdravje. Močna samopodoba predstavlja notranji temelj, ki vam omogoča, da tudi v težkih trenutkih ostanete zvesti sebi in svojim vrednotam.

Na faksu me je bilo grozno strah ustnih izpitov. Srce mi je razbijalo, trepetala sem, da bom pogrnila. Zdaj pa, ko hodim na razgovore, se mi zdi, da nič ne znam. Čeprav verjetno znam.

bralka Med.Over.Net

Kaj razkriva naša anketa o ženskah in ogledalu?

Ogledalo, družbena omrežja in notranji kritik: kaj resnično čutijo ženske, ko pogledajo same vase? Ali ste vedeli, da kar 60 odstotkov žensk ob pogledu v ogledalo najprej opazi napake? Da jih 75 odstotkov ni zadovoljnih s svojim telesom, in da ima skoraj 9 od 10 žensk v glavi glas, ki jih kritizira? Če mislite, da ste edini, ki se včasih počutite premalo, niste. Ob koncu projekta Žensko zdravje smo na Facebook profilu Med.Over.Net vprašali naše bralke, kako doživljajo svojo samopodobo – in odgovori so zadeli naravnost v srce.

Čeprav večina žensk redko najde čas zase, in se 3 od 4 označijo kot negotove, je tu še nekaj svetlih žarkov: 73 odstotkov zna sprejeti kompliment z odprtim srcem, in več kot polovica se ob objavi svoje fotografije počuti ponosno in svobodno. Kakšni so bili odgovori, si poglejte na priloženih fotografijah.

6 korakov za bolj ljubeč odnos do sebe

Samopodoba ni preprosta slika – je bogat mozaik občutkov, preteklih izkušenj in notranjih dialogov. A tukaj je spodbudna novica: samopodoba ni fiksna, temveč jo lahko zavestno razvijamo in krepimo s postopnimi, vsakodnevnimi koraki. Najnovejše raziskave Cleveland Clinic celo potrjujejo pomembno povezavo: pozitivna samopodoba se odraža tudi v boljšem fizičnem zdravju, kar dokazuje, kako močno je prepleteno naše duševno in telesno počutje. Strokovnjaki z omenjene prisegajo na učinkovite pristope, s katerimi lahko začnemo graditi bolj pozitivno samopodobo. Preprosti, a močni koraki pomagajo spremeniti odnos do sebe.

  • Prisluhnite svojemu notranjemu otroku! Spomnite se, kako ste kot otrok verjeli, da lahko postanete vse, kar si zaželite? Takrat še ni bilo prostora za dvom vase. Poskusite se znova povezati s tem iskrenim občutkom zaupanja in veselja nad seboj.
  • Zahvaljujte se – tudi sebi! Začnite pisati dnevnik hvaležnosti. Ne le za zunanje stvari, temveč tudi za svoje notranje lastnosti. Ste dober prijatelj? Imate smisel za humor? Ste danes kljub težkemu dnevu naredili nekaj dobrega? Zapišite si to – redno.
  • Pohvalite druge (in boste nehote pohvaljeni nazaj)! Ko pohvalite nekoga drugega, spodbudite pozitivno energijo tudi v sebi. Tako zmanjšate občutek tekmovalnosti in začnete graditi več samozavesti.
  • Postavite si mini izzive! Želite začeti z meditacijo, učenjem nove veščine ali vrtnarjenjem? Začnite z najmanjšim možnim korakom – na primer z eno minuto na dan. Pomembna je pot, ne cilj. Vsak korak šteje.
  • Vzemite si oddih od družbenih omrežij! Primerjanje z drugimi lahko resno načne samopodobo. Ljudje na družbenih omrežjih običajno delijo le najlepše trenutke, ne pa svojih skrbi ali stisk. Poskusite dan brez Instagrama ali Facebooka – morda se boste počutili lažje.
  • Opazujte, kdaj ste najbolj občutljivi! Kdaj se vaša samopodoba najbolj zamaje? Po pogovoru z določenimi ljudmi? Po določenih dogodkih? In kdaj ste najbolj vi – samozavestni in v svojem elementu? Ta opažanja so dragocen zemljevid do boljšega odnosa do sebe.
Avtor
Piše

M. Ć.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
16.06.2025 ob 21:07
1,063
18.06.2025 ob 07:34
361
20.05.2025 ob 07:52
787
13.02.2025 ob 11:53
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close