Glivične okužbe nohtov so pogostejše, kot si mislimo, še posebej spomladi in poleti, ko se temperature dvignejo, naše noge pa večino dneva preživijo v zaprti, nezračni obutvi. Toplota in vlaga namreč ustvarita idealno okolje za razmnoževanje glivic, še posebej, če se stopala potijo, če po aktivnosti ne zamenjamo mokrih nogavic ali če nosimo čevlje brez nogavic. Poleg tega v pomladnih in poletnih dneh pogosteje hodimo bosi po javnih površinah, kot so bazeni, tuši in garderobe, kjer je možnost, da staknemo glivično okužbo, še večja.
Glivična okužba nohtov sicer ni nevarna, je pa lahko sila neprijetna. In če je ne zdravimo pravočasno, se hitro razširi tudi na druge nohte.

Prepoznajte simptome glivic na nohtih
Glivične okužbe nohtov (strokovno onihomikoza) povzročajo različne vrste gliv – najpogosteje dermatofiti, včasih tudi kvasovke in plesni. Te mikroorganizme najdemo vsepovsod – tudi na naši koži –, a če se prekomerno razmnožijo, lahko povzročijo okužbo. To se najpogosteje zgodi na mestih, kjer so vlaga, toplota in slabša zračnost.
Glivice najpogosteje prizadenejo nohte na nogah, še posebej palec. Kažejo se z naslednjimi simptomi:
- rumena, siva ali rjavkasta barva nohta,
- zadebeljen ali deformiran noht,
- dvignjen noht, ki odstopa od kože,
- krušenje nohta,
- včasih tudi srbečica in neprijeten vonj (sploh če se glivice razširijo na kožo med prsti ali na stopalo, ali če se pojavi belkasta, zmehčana in luščeča se koža, ki pogosto srbi).
Glivične okužbe nohtov pogosteje prizadenejo moške in starejše osebe, pa tudi ljudi z oslabljenim imunskim sistemom ali sladkorno boleznijo.

Nad glivice s pripravki iz lekarn
Če glivična okužba ni prehuda oziroma če je še v začetni fazi, jo lahko odpravimo sami s pripravki, ki so na voljo v lekarni in jih lahko kupite brez recepta. Na voljo je več različnih možnosti:
- Mazila, pene, geli in spreji za kožo, ki so priporočljivi v primeru, če je okužba prisotna tudi okoli nohta ali med prsti.
- Aplikatorji v obliki pisala, ki omogočajo natančen nanos na prizadeti noht.
- Zdravilni laki za nohte, kot je Bemofin 50 mg/ml, ki delujejo protiglivično in so preprosti za uporabo.
Če je glivična okužba še v začetni fazi, si lahko pomagate s pripravki, ki so na voljo v lekarnah brez recepta. Mednje sodi tudi Bemofin zdravilni lak za nohte, ki v enem mililitru vsebuje 50 mg amorolfina v obliki amorolfinijevega klorida. Bemofin deluje neposredno na prizadetem mestu, zavira rast glivic in pomaga pri obnovi zdravega nohta.
Bemofin 50 mg/ml zdravilni lak za nohte je učinkovita rešitev za zdravljenje glivičnih okužb nohtov. Deluje protiglivično in pomaga zavirati rast ter širjenje glivic neposredno na prizadetem nohtu. Nanaša se enostavno in omogoča ciljno zdravljenje tam, kjer je težava – brez sistemskih učinkov na telo. Za najboljše rezultate je pomembno, da se lak uporablja redno in dovolj dolgo, vse dokler okuženi del nohta ne preraste.
Pred uporabo natančno preberite navodilo. O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Če glivično okužbo zdravite sami s pripravki iz lekarne, je pomembno, da zdravljenje traja dovolj dolgo – več tednov, včasih celo več mesecev –, saj nohti rastejo počasi in glivice ne izginejo čez noč. Če boste obupali prehitro, se vam lahko glivična okužba kaj kmalu ponovi.
POMEMBNO! Če glivična okužba vztraja več mesecev brez izboljšanja, če se širi na druge nohte in na kožo ali imate sladkorno bolezen, oslabljen imunski sistem ali težave s prekrvavitvijo, je nujno, da obiščete zdravnika.
Pomagajo lahko tudi domača zdravila
Poleg pripravkov iz lekarne si lahko pri glivični okužbi, še posebej če je ta v začetni fazi, pomagate tudi z naravnimi pripravki. Ena od možnosti je kopel iz jabolčnega kisa, ki jo pripravite tako, da zmešate en kozarec kisa z dvema kozarcema tople vode, stopala namakate 15 minut in jih nato dobro osušite. Postopek ponavljajte vsak dan, lahko tudi večkrat dnevno.
Nadalje lahko na prizadeti noht vsak dan za 15 minut položite vato, na katero nakapajte nekaj kapljic limoninega soka. Limona ima namreč blag antibakterijski učinek in je lahko učinkovit pripomoček v boju proti nadležnim glivicam.
Pri glivičnih okužbah pomagajo tudi nekatera eterična olja, kot sta čajevec in sivka. Slednja pomirja in rahlo razkužuje, medtem ko je čajevec znan po svojih protiglivičnih lastnostih. Kapljico razredčenega olja zjutraj in zvečer nanesite na prizadeti noht in tudi ta postopek ponavljajte več tednov.

Med zdravljenjem je pomembna ustreza higiena
Med zdravljenjem glivične okužbe nohtov je dosledna higiena ključnega pomena – ne le kot podpora zdravljenju, skrb za higieno je namreč pomemben korak pri preprečevanju ponovne okužbe.
Pomembno je, da si stopala vsak dan temeljito umijete z nežnim milom in jih nato dobro osušite, predvsem med prsti, kjer se rada zadržuje vlaga. Vedno uporabljajte čiste, bombažne nogavice, ki jih redno menjajte – še posebej po športni aktivnosti ali če se vam stopala močno potijo. Umazane nogavice pa perite v pralnem stroju na programih z visoko temperaturo, saj boste na tak način uničili glivice.
Čevlje, ki jih nosite med zdravljenjem glivične okužbe (pa tudi sicer), je priporočljivo razkuževati s protiglivičnimi spreji, da zmanjšate možnost širjenja glivic iz čevljev nazaj na nohte. Če uporabljate pilico, pazite, da ne uporabljate iste za okužene in zdrave nohte, saj se glivice lahko na ta način hitro prenesejo.
In ne pozabite: Glivice na nohtih se ne pozdravijo čez noč, zato je ključno, da ukrepate zgodaj in da ste pri zdravljenju dosledni in potrpežljivi. Pravilna izbira zdravil, dobra higiena in redna nega so namreč vaši najboljši zavezniki na poti do zdravih, čistih nohtov.