Rekonstrukcija pri raku dojk

Ženska si samopregleduje dojke
Foto: Profimedia

Starostne omejitve za rekonstrukcijo dojke ni, a vse ženske kljub temu niso primerne za takojšnjo rekonstrukcijo.

Kdaj je v primeru raka dojk potrebna odstranitev celotne dojke ali celo obeh, kako in kdaj poteka rekonstrukcija, za Med.Over.Net pojasnjuje kirurg doc. dr. Andraž Perhavec, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana. Pove, da odstranitev dojke (mastektomija) predstavlja za žensko velik stres in močno vpliva na samopodobo. “Zato je izjemnega pomena, da z rekonstrukcijo odpravimo estetsko motnjo, ki nastane po mastektomiji. S tem ponovno vzpostavimo telesno celovitost, izboljšamo samopodobo, povrnemo občutek ženstvenosti, privlačnosti in samozavesti, kar vodi v boljšo psihično, socialno, emocionalno in poklicno rehabilitacijo ter boljšo kakovost življenja.”

Mastektomija je indicirana:
• V primeru neugodnega razmerja med velikostjo tumorja in velikostjo dojke (ohranitvena operacija dojke ne prinaša zadovoljivega estetskega rezultata).
• Če je tumorjev v dojki več in so v različnih kvadrantih dojke.
• V primeru vnetnega raka dojk po zaključenem predoperativnem sistemskem zdravljenju.
• V primeru kontraindikacij za pooperativno obsevanje, s katerim nadaljujemo lokalno zdravljenje v primeru ohranitvene operacije dojk.

Različni tipi rekonstrukcije

Ko lečeči onkolog seznani bolnico z diagnozo in predvidenim kirurškim zdravljenjem – mastektomijo – , se ji razloži tudi možnost rekonstrukcije dojke. “Če bolnica izkaže interes, jo naročimo na onkološko-rekonstruktivni konzilij, kjer so navzoči kirurg onkolog, rekonstruktivni kirurg in radioterapevt. Bolnici glede na obseg raka dojk, spremljajoče bolezni in razvade, telesne danosti in njene želje svetujemo, kakšen tip rekonstrukcije je zanjo najbolj primeren. Poznamo rekonstrukcije z lastnim tkivom (režnjem), vsadki in kombinacijo obojega,” razloži dr. Perhavec. Doda, da za rekonstrukcijo z lastnim tkivom niso primerne bolnice z indeksom telesne mase nad 35 (pri indeksu telesne mase med 30 in 35 se odločajo individualno) in bolnice, ki kadijo in ne prekinejo s kajenjem vsaj štiri tedne pred operativnim posegom.

“Na Onkološkem inštitutu opravijo letno okrog 200 rekonstrukcij dojk. Rekonstruirana dojka ni funkcionalna – ne omogoča dojenja. Bolnico po zaključeni rekonstrukciji navadno spremlja le onkolog. V primeru estetskih težav z rekonstruirano dojko jo ponovno napoti k rekonstruktivnemu kirurgu na posvet o smiselnosti korekcijskih posegov na dojki. Včasih je potrebna tudi zamenjava vsadka.”
Kirurg doc. dr. Andraž Perhavec, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana

Kdaj ni mogoča?

Kot je uvodoma povedal dr. Perhavec, starostne omejitve za rekonstrukcijo dojke ni, v primeru odstranitve dojke se je ne opravi takoj v primeru, ko vpliva na potek onkološkega zdravljenja. “Pri bolnicah z visokim stadijem bolezni je smiselno rekonstrukcijo odložiti za vsaj dve leti po zaključenem zdravljenju. Pri bolnicah z metastatsko boleznijo pa rekonstrukcije praviloma ne opravimo, saj se povsem osredotočimo na zdravljenje onkološke bolezni. Za rekonstrukcijo tudi niso primerne bolnice s številnimi pridruženimi boleznimi zaradi podaljšanja trajanja operacije in velike možnosti pooperativnih zapletov,” razloži.

Odstranitev obeh dojk

Po besedah dr. Perhavca obe dojki odstranijo v primeru obojestranskega raka dojk ali v primeru visoke ogroženosti za raka dojk (preventivna operacija). “V Sloveniji se približno četrtina zdravih žensk, ki imajo potrjeno visoko družinsko ogroženost za raka dojk (nosilke mutacij genov z visoko penetranco za raka dojk – genska penetranca je lastnost gena, da se fenotipsko izrazi), odloči za preventivno odstranitev dojk. Od teh se jih več kot 95 odstotkov odloči tudi za rekonstrukcijo dojk, ki je v Sloveniji v celoti pokrita s strani zavarovalnice,” sklene dr. Andraž Perhavec.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Medicinske raziskave, javno zdravje, pomen preventive in razumevanje kompleksnih zdravstvenih tem so področja, ki me že od nekdaj navdušujejo. Moje novinarsko delo obsega širok spekter medijev, od digitalnih platform do uglednih tiskanih publikacij, kjer s predanostjo raziskujem in predstavljam najnovejša znanstvena dognanja na razumljiv način. V svojem delu vidim poslanstvo povezovanja medicinske stroke z javnostjo in prispevanja k boljši zdravstveni pismenosti. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,864
16.06.2025 ob 09:59
1,546
28.04.2025 ob 14:31
923
20.05.2025 ob 20:34
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close