Vam srce bije pravilno? Tako lahko enostavno preverite sami!

Mira Ćirović, 01. marec 2025
Kardiologija
Kardiogram srčnega utripa in medicinska oprema.
foto: Profimedia

Ali veste, da lahko vaše srce bije prehitro, prepočasi ali celo nepravilno – pa tega sploh ne opazite? Srčne aritmije so tihi ubijalci, ki lahko vodijo do resnih zdravstvenih zapletov, če jih ne prepoznamo pravočasno. Zato je pomembno, da redno preverjate svoj srčni utrip.

Ob svetovnem dnevu motenj srčnega ritma pri Društvu za zdravje srca in ožilja delijo pomembne nasvete o tem, kako lahko vsak posameznik preveri svoj srčni utrip in pravočasno prepozna morebitne težave. Ozaveščanje o aritmijah je ključno, saj lahko pravočasno ukrepanje reši življenje. Zato danes še posebej spodbujajo ljudi, naj si vzamejo minuto časa in preverijo, ali njihovo srce bije pravilno.

Kako preveriti srčni utrip v manj kot minuti?

  • Položite kazalec in sredinec na notranjo stran zapestja, tik pod palec.
  • Štejte utripe 15 sekund, nato rezultat pomnožite s štiri – to je vaš srčni utrip na minuto.

Primerjajte rezultat

  • Normalno: 60–100 utripov na minuto
  • Prenizek ali previsok utrip lahko kaže na zdravstvene težave
  • Nepravilen ritem zahteva posvet z zdravnikom

Če opazite kakršnekoli nepravilnosti v srčnem ritmu, nenadno povišanje ali znižanje utripa brez očitnega razloga ali občutite nenavadne simptome, kot so omotica, kratka sapa ali bolečine v prsih, nemudoma obiščite zdravnika. Zgodnje odkrivanje in zdravljenje motenj srčnega ritma lahko prepreči resne zaplete in izboljša kakovost življenja. Vaše srce vam bo hvaležno za minuto pozornosti, ki mu jo namenite danes.

srce, zdravnik
Članek je zgolj informativne narave in ne nadomešča zdravniškega nasveta. Za kakršnokoli diagnozo ali zdravljenje se vedno posvetujte s svojim osebnim zdravnikom ali kardiologom.
Avtor
Piše

Mira Ćirović

Napredne oblike zdravljenja, preventiva, celostni pristop k zdravju in osebna odgovornost vsakega posameznika v skrbi za svoje zdravje so teme, ki me že od nekdaj zanimajo. Moje izkušnje segajo od dela v spletnih do tiskanih medijev, od razvoja veščin v odnosih z javnostmi do iskanja poslanstva v ustvarjanju vsebin s področja zdravja. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,139
29.04.2025 ob 12:37
126
23.04.2021 ob 20:24
Preberi več

Več novic

Chat

New Report

Close