Tega skoraj nihče ne pove svojemu zdravniku, pa bi morali

Ženska se v zdravniški ordinaciji pogovarja z zdravnikom
Foto: Profimedia

Če tega podatka ne povemo svojemu zdravniku, lahko ogrožamo svoje zdravje!

Nacionalni portal Prehrana.si opozarja na skrb vzbujajoče ugotovitve švicarske raziskave, ki razkrivajo, da osebni zdravniki pogosto nimajo vpogleda v to, katera prehranska dopolnila jemljejo njihovi pacienti. Pomanjkanje te informacije pa lahko pomembno vpliva na delovanje predpisanih zdravil ter poveča tveganje za neželene učinke.

Pomanjkljivo znanje in zmotna prepričanja

Kot so pokazale že številne predhodne raziskave, tudi tokratni udeleženci niso imeli zadostnega znanja o prehranskih dopolnilih – še posebej o njihovih tveganjih in koristih. Kljub temu se mnogi niso bili pripravljeni odpovedati njihovi uporabi, saj prehranskim dopolnilom pogosto pripisujejo pozitivno konotacijo, kar je posledica tudi pomanjkanja znanja.

Še bolj skrb vzbujajoče pa je ugotovljeno neskladje med številom zdravil in prehranskih dopolnil, kot sta ju poročala zdravnik in pacient. Pomanjkanje informacij o tem, kaj pacient uživa, lahko vodi do nevarnih interakcij. Nekatera dopolnila in zdravila brez recepta lahko zmanjšajo ali povečajo učinek predpisanih zdravil, kar lahko povzroči resne neželene učinke – v nekaterih primerih celo življenje ogrožajoče zaplete.

Ključna je iskrena komunikacija

Raziskovalci poudarjajo, da je odkrita komunikacija med pacientom in zdravnikom o uživanju prehranskih dopolnil ter zdravil brez recepta bistvenega pomena. Samo tako je mogoče preprečiti morebitne zaplete in zagotoviti, da bo zdravljenje čim bolj varno in učinkovito.

Med tistimi starejšimi odraslimi udeleženci raziskave, ki so uživali štiri ali več zdravil hkrati (tako imenovana polifarmacija), je kar 70 odstotkov jemalo vsaj eno prehransko dopolnilo. Najpogostejši razlog za njihovo uporabo je bilo ohranjanje splošnega zdravja, sledili pa so skrb za zdravje mišic, sklepov in kosti. Najpogosteje uporabljena dopolnila so bila vitamini in minerali, kot so vitamin D, magnezij in vitamin B12. Ti so v Švici kriti iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, če jih predpiše zdravnik.

Kar 60 odstotkov anketiranih zdravnikov bi svojim pacientom svetovalo omejeno uživanje ali opustitev vsaj enega od prehranskih dopolnil, za katerega prej niso vedeli, da jih uživa.

Uporaba prehranskih dopolnil naj bo premišljena

Pri posameznikih, ki imajo tveganje za prehransko pomanjkanje hranil, so prehranska dopolnila pomembna. Kljub temu je nujno, da je njihova uporaba prilagojena potrebam posameznika ter usklajena z zdravnikom in/ali farmacevtom. Le na ta način se lahko izognemo potencialno nevarnim interakcijam in neželenim zapletom, hkrati pa zagotovimo, da prehranska dopolnila resnično prispevajo k boljšemu zdravju.

Vir: Prehrana.si

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
6,210
06.12.2024 ob 21:13
3,292
17.09.2024 ob 07:01
24,571
06.12.2024 ob 06:38
13,328
03.11.2024 ob 21:29
143,912
06.12.2024 ob 23:43
Preberi več

Več novic

New Report

Close