Zaradi preeklampsije letno umre 76.000 žensk in 500.000 dojenčkov – prizadene približno pet od 100 nosečnic.
Svetovni dan preeklampsije, ki ga obeležujemo 22. maja, poudarja pomen zgodnjega odkrivanja, preprečevanja in obvladovanja te bolezni za izboljšanje izidov za matere in novorojenčke po vsem svetu. Letošnji slogan je: Vprašaj me o preeklampsiji.
Ključno je pravočasno odkrivanje in ukrepanje
Preeklampsija je resno nosečniško stanje, ki se običajno pojavi po 20. tednu nosečnosti in lahko prizadene tako nosečnico kot otroka. Zanjo so značilni visok krvni tlak, prisotnost beljakovin v urinu in motnje delovanja nekaterih notranjih organov. Če je preeklampsijo dovolj zgodaj prepoznana in se ustrezno ukrepa, se lahko preprečimo težji potek. Je vzrok za 3 do 8 odstotkov nosečniških zapletov.
Nezdravljena preeklampsija lahko resno ogrozi zdravje matere in otroka
Povišan krvni tlak je eden ključnih znakov preeklampsije, ki lahko vodi v poškodbe ledvic, jeter, ožilja in poveča tveganje za notranje krvavitve. Med druge opozorilne znake sodijo tudi izrazito otekanje in oteženo dihanje. V hujših primerih se lahko razvije eklampsija – stanje z napadi krčev, podobnimi epileptičnim, ki močno ogrožajo življenje tako nosečnice kot otroka. Zaradi zmanjšanega pretoka krvi skozi posteljico se lahko upočasni otrokova rast, kar se pogosto kaže tudi kot manjši obseg nosečniškega trebuha.

Preeklampsijo praviloma odkrivajo med rednimi ginekološkimi pregledi. Če obstaja povečano tveganje, lahko ginekolog predpiše aspirin za zmanjšanje možnosti pojava bolezni.
Zdravila za zniževanje krvnega tlaka upočasnijo napredovanje stanja ter preprečujejo nevarne zaplete, kot sta možganska kap ali prezgodnja odluščenost posteljice. Za preprečevanje eklampsije in njenih posledic se v določenih primerih uporablja tudi magnezijev sulfat.
Če kljub zdravljenju stanje ostaja resno, je pogosto potrebna odločitev za predčasni porod, saj je to včasih edina rešitev za zaščito zdravja matere in otroka. Čas poroda je odvisen od resnosti simptomov in trajanja nosečnosti. Preeklampsija je med najpogostejšimi vzroki za prezgodnji porod in nedonošenost.
Po porodu se simptomi preeklampsije običajno postopoma umirijo. Glavoboli izginejo v nekaj urah, krvni tlak se v večini primerov normalizira v štirih do šestih tednih, beljakovine pa izginejo iz urina v nekaj tednih do mesecev.
Ključnega pomena je tudi izobraževanje nosečnic o poteku nosečnosti, saj so prav one tiste, ki lahko najhitreje prepoznajo morebitne neustrezne spremembe svojega telesa.
O začetkih svetovnega dneva preeklampsije
Svetovni dan preeklampsije je bil prvič obeležen 22. maja 2017 na pobudo organizacije Preeclampsia Foundation, v sodelovanju z mednarodnimi zdravstvenimi organizacijami. Datum ni naključen – izbran je bil v čast dr. Leona Chesleyja, pionirja v raziskavah preeklampsije, rojenega 22. maja 1908. Danes ta pobuda služi kot pomembna platforma za ozaveščanje, izobraževanje in spodbujanje sprememb v zdravstvu.
V evropskem prostoru pomembno vlogo pri ozaveščanju igra tudi Evropsko fundacijo za skrb za novorojenčke (European Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI), ki v številnih državah dejavno pristopa k reševanju izzivov na področju materinega in neonatalnega zdravja.
Svetovni dan preeklampsije:
- Povečuje ozaveščenost o življenjsko nevarnem zapletu v nosečnosti
- Spodbuja zgodnje odkrivanje in preventivne ukrepe
- Spodbuja raziskave in spremembe politik za izboljšanje zdravja mater
- Opolnomoča ženske, da aktivno skrbijo za svoje zdravje
- Spodbuja globalno sodelovanje med strokovnjaki in odločevalci za zmanjšanje umrljivosti mater in novorojenčkov
Vira:
- Zdaj.net. Dostopno na: Svetovni dan preeklampsije. Zadnji dostop: Maj 2025
- Zdaj.net: Dostopno na: Preeklampsija. Zadnji dostop: Maj 2025