Naravni proces staranja povzroči številne spremembe na koži, mišicah in podpornih mehkih tkivih okrog oči. To lahko vodi do utrujenega, resnega ali celo otožnega videza, kar pa v večini primerov ne odraža dejanskega počutja. Prav zato je pomlajevanje očesnega predela eden izmed najbolj iskanih estetskih kirurških posegov.
Starostne spremembe okrog oči so med prvimi znaki staranja, ki jih opazimo na obrazu. Že tako tanko kožo tega obraznega predela prizadenejo gravitacija, izguba ali pa povečanje volumna podkožnih tkiv ter zmanjšanje elastičnosti in posledična ohlapnost kože. Vse to botruje neželeni spremembi videza – obraz lahko daje (lažen) vtis utrujenosti, otožnosti ali celo jeze, kar lahko negativno vpliva tudi na samozavest posameznika. Omenjene starostne spremembe lahko različno izrazito prizadenejo zgornje in spodnje veke ter področje obrvi. V nadaljevanju si zato podrobneje poglejmo kako te spremembe nastanejo ter s katerimi minimalno invazivnim kirurškimi posegi lahko obrazu hitro povrnemo mladosten videz.
Zgornje veke: Kako jih pomladiti s kirurško korekcijo
Zgornje veke so med najobčutljivejšimi področji na obrazu, kjer se starostne spremembe hitro izrazijo. S staranjem postane koža zgornjih vek tanjša in izgubi elastičnost, kar povzroči povešenje, ohlapnost in nastanek odvečne kože. Poleg kože spremembe prizadanejo tudi globje ležeče maščobne blazinice, ki zaradi ohlapnosti tkiv zdrsnejo naprej (t.i. prolaps), kar daje vekam napihnjen videz. V nekaterih primerih lahko pride tudi do zmanjšanja teh maščobnih struktur, kar povzroči shujšan in utrujen videz. Naštete spremembe ne vplivajo zgolj na estetski videz, temveč povzročajo tudi funkcionalne motnje. Ohlapna in odvečna koža lahko povzroča težave pri ličenju, v hujših primerih pa tudi omejeno vidno polje ter občutek utrujenih in težkih oči, ki je najbolj izrazit proti večeru.
Kirurška korekcija zgornjih vek ali zgornja blefaroplastika je eden izmed najbolj priljubljenih in pogosto izvajanih posegov v estetski kirurgiji, saj jo navadno izvedemo v lokalni anesteziji. Pri posegu izrežemo odvečno kožo zgornje veke in po potrebi tudi del maščobnih blazinic, obenem pa ohranimo krožno očesno mišico, ki omogoča mežikanje in zapiranje oči. S tem dosežemo bolj odprt pogled in mladostnejši videz. Kožni rez je skrit v naravni gubi zgornje veke, kar zagotavlja neopazne brazgotine. Poseg lahko kombiniramo s kirurškim dvigom obrvi, s čimer dosežemo še boljši estetski rezultat. Prednost zgornje blefaroplastike je hitro okrevanje brez bolečin in dolgotrajni rezultati, ki obrazu povrnejo mladosten in spočit videz.
Spodnje veke: Kako odpraviti podočnjake in doseči mladosten videz
Starostne spremembe na spodnjih vekah se lahko izrazijo na različne načine, ki so pogojeni z dednim zapisom in obliko ter anatomijo obraza. Koža spodnje veke postane z leti zaradi izgube elastičnosti ohlapna in povešena, pojavijo se večje in manjše gubice. Zaradi oslabelosti podpornih tkiv pride velikokrat tudi do premika (prolapsa) globje ležečih maščobnih blazinic, kar povzroči pojav značilnih podočnjakov ali izboklin v predelu spodnjih vek. S staranjem se zmanjšuje volumen lične kosti in ličnih mišic, oslabijo tudi vezivna tkiva. To vodi v izgubo tkivne podpore, oster in neenakomeren prehod med spodnjo veko in ličnico in poudarjene podočnjake. Pri nekaterih posameznikih so spremembe bolj subtilne, pri drugih pa izrazitejše, kar zahteva individualno prilagojen pristop k reševanju težav.

Kirurška korekcija spodnjih vek ali spodnja blefaroplastika je poseg, ki omogoča odpravo oziroma zmanjšanje omenjenih starostnih sprememb in spodnjim vekam povrne gladek ter mladosten videz. Glede na anatomijo obraza in specifične težave se poseg lahko izvede na dva različna načina: s kirurškim pristopom skozi notranjo stran spodnje veke (t.i. transkonjunktivalni pristop) ali čez kožo spodnje veke (t.i. transkutani pristop). Odločitev za določen pristop pri spodnji blefaroplastiki je odvisna od anatomskih značilnosti spodnjih vek in lic, stopnje starostnih sprememb in želenih rezultatov.
Transkonjunktivalna spodnja blefaroplastika je minimalno invazivna tehnika, primerna za tiste z izrazitimi maščobnimi blazinicami v spodnji veki, a brez prekomerne ohlapnosti kože. Pri tej metodi napravimo rez na notranji strani spodnje veke, skozi katerega zmanjšamo odvečne maščobne blazinice ali pa jih premestimo tako, da spodnjim vekam povrnemo mladosten videz. Ker koža med posegom ostane nedotaknjena, ni vidnih brazgotin, okrevanje pa je hitro in nezahtevno. Prednost transkonjunktivalnega pristopa je, da omogoča subtilne in naravne rezultate in je idealen za vse, ki želijo izboljšati videz prekomerno polnih vek ali podočnjakov brez večjih posegov na koži.
Transkutana spodnja blefaroplastika je tehnika, ki se uporablja pri tisith z bolj izraženimi starostnimi spremembami, vključujoč gubice, ohlapno kožo in krožno očesno mišico ter izbočene maščobne blazinice. Pri tem pristopu napravimo kožni rez tik pod trepalnicami spodnje veke, katere po zacelitvi ran skrijejo brazgotino. Pri transkutani spodnji blefaroplastiki lahko učinkovito zmanjšamo ali prestavimo maščobne blazinice, ponovno napnemo krožno očesno mišico, dvignemo zunanji očesni kot ter izrežemo odvečno kožo spodnje veke, kar zagotovi mladosten in spočit videz.. Takšen poseg je navadno bolj obsežen in omogoča hkratno rešitev več težav, obenem pa zahteva tudi nekoliko daljše okrevanje. Prednost transkutane blefaroplastike je celovita pomladitev spodnje veke z izboljšanjem napetosti kože in pod njo ležeče mišice, zmanjšanjem gub in povrnitvijo gladkega prehoda med spodnjo veko in ličnico.
Obrvi: Kako z dvigom obrvi pomladiti pogled in osvežiti obraz
Položaj naših obrvi ima pomembno vlogo pri izrazu obraza in videzu oči. Navadno obrvi ležijo malo nad ali na zgornjem robu očesne votline in so oblikovane v rahlem loku, ki je pri ženskah nekoliko bolj izrazit kot pri moških. S staranjem se postopoma zmanjšuje volumen obrazega skeleta, mišic in ostalih podpornih mehkih tkiv v tem predelu, kar hkrati z izgubo elastičnosti tkiv povzroči spuščanje obrvi navzdol. Te spremembe lahko obrazu povzročijo utrujen ali otožen izraz. Spuščanje obrvi pogosto spremlja tudi ohlapnost kože na zgornjih vekah, kar lahko zmanjša obseg vidnega polja ter povzroči občutek težkih vek in utrujenih oči. Kirurška posega, kot sta temporalni in direktni dvig obrvi, omogočata korekcijo teh sprememb in povrnitev mladostnega videza zgornje tretjine obraza.
Temporalni dvig obrvi (ang. “browlift”) je poseg, s katerim dvignemo kožo in mehka tkiva zunanje polovice obrvi. S tem popravimo (privzdignemo) položaj obrvi ter zmanjšamo ohlapnost tkiv v predelu obrvi in zgornje veke. Poseg se izvede skozi majhen kožni rez, skrit v lasišču, preko katerega se tkive in jih pričvrsti v nov položaj. Okrevanje po takšnem posegu je hitro, rezultat posega pa je svež in naraven videz, saj so brazgotine skrite v lasišču in zato praktično nevidne. Temporalni dvig obrvi je posebej primeren za ženske, saj z njim obrvem povrnemo mladostno obliko (lok). Poseg pa je primeren tudi za moške, ki imajo blago spuščene obrvi in si želijo svežega videza, s subtilnimi spremembami. Poleg položaja obrvi tak poseg izboljša tudi videz zgornjih vek, saj odstrani ohlapnost in težo odvečne kože v zunanjem delu veke.
Direktni dvig obrvi je kirurški poseg, pri katerem izrežemo del kože tik nad obrvmi, s čimer dosežemo njihov neposredni dvig. Poseg vključuje kožni rez na zgornjem robu obrvi, izrez presežka kože ter fiksacijo mehkih tkiv, kar obrvem povrne pravilno lego. Brazgotine so ob natančni tehniki šivanja in ustrezni pooperativni negi učinkovito skrite v zgornjem robu obrvi.
Direktni dvig obrvi je še posebej primeren za vse, ki imajo sicer težave s visoko lasno linijo ali plešavostjo in zato niso najboljši kandidati za temporalni dvig. Poleg tega je zelo učinkovit tudi pri tistih (npr. starejših) z znatno spuščenimi obrvmi.
Vsi našteti kirurški posegi za pomlajevanje zgornje tretjine obraza oziroma očesnega predela spadajo med minimalno invazivne tehnike, ki omogočajo nezahtevno in hitro okrevanje ter naravne in dolgotrajne rezultate. Za dosego karseda najboljšega estetskega in funkcionalnega rezultata je velikokrat smiselno kombinirati več posegov hkrati. Posvet z izkušenim kirurgom je zato ključen za izbiro najustreznejšega posega, prilagojenega potrebam in željam posameznika. S posegi namreč ne povrnemo obrazu le mladosten videz, temveč posamezniku/ci tudi samozavest in zadovoljstvo s svojim izgledom.