Lepo vreme, okusna hrana in dobra družba – nič ni lepšega. A prav visoke temperature lahko okusen obrok spremenijo v resno tveganje za zdravje. Zaradi idealnih pogojev za rast bakterij so v toplejših mesecih zastrupitve s hrano zelo pogoste.
Da bi se izognili prebavnim nevšečnostim, je izjemno pomembno, da poskrbite za varnost hrane. Le tako boste s piknika odšli z lepimi spomini in ne z bolečinami v trebuhu.
Kako varno pravilno ravnati z živili in se izogniti zastrupitvi na pikniku, v podkastu Naj pikniki minejo brez zastrupitev razlaga mag. Pavel Pollak, dr. vet. med.
Kako pravilno shranjevati hrano na pikniku
Pri višjih temperaturah je ustrezno shranjevanje in prevoz živil ključnega pomena za preprečevanje zastrupitev. Hitro pokvarljiva živila moramo po priporočilih NIJZ shranjevati na temperaturi do 5 stopinj Celzija.
Če so hitro pokvarljiva živila več kot dve uri na višji temperaturi (nad 5 °C), niso več varna za uživanje in jih moramo zavreči.
Rešitev so hladilne torbe s hladilnimi blazinicami, ki naj bi zavzemale vsaj četrtino torbe. Hladilna torba mora biti v avtomobilu v najhladnejšem delu, kjer deluje klima, na lokaciji pa v senci in zaprta.
Preprečevanje navzkrižne kontaminacije
Ker je navzkrižna kontaminacija eden glavnih vzrokov za zastrupitve s hrano, je pomembno, da surova in pripravljena živila ne pridejo v stik. S temi preprostimi ukrepi lahko tveganje močno zmanjšate:
- Med pripravo hrane uporabljajte dva kompleta nožev in desk – enega za surova živila, drugega pa za gotova.
- Dobro toplotno obdelajte meso – ne zanašajte se na zunanji videz mesa, saj zažgana ali pooglenela površina še ne pomeni, da je meso v sredini dovolj pečeno.
- Po vsakem stiku s surovim mesom ali njegovo embalažo si temeljito umijte roke.
- Če nimate dostopa do čiste vode, s seboj vzemite razkužilo za roke in ga uporabite po rokovanju s surovimi živili.
➤ Morda vas zanima tudi: Ali je treba meso pred pripravo oprati?

Piknik klasika, a vedno pogostejši krivec za zastrupitve
Ni pravega piknika brez svežih, pisanih zelenjavnih prilog – a ravno te lahko predstavljajo skrito tveganje.
Surova zelenjava je namreč vse pogostejši vzrok zastrupitve. Ker je običajno ne obdelamo toplotno, bakterij v zelenjavi ne uničimo, pojasnjuje mag. Pollak. Poleg tega opozarja, da se uvožena zelenjava med transportom pogosto onesnaži, zato priporoča uživanje lokalnih pridelkov.
Za zmanjšanje tveganja za zastrupitev je ključno tudi, da zelenjavo dobro umijemo pod hladno tekočo vodo. Upoštevati pa moramo, da naravni vodni viri niso primerni za umivanje zelenjave ali pitje, saj lahko vsebujejo nevarne mikroorganizme.

Najpogostejši povzročitelji okužb in zastrupitev
Mag. Pollak pa je v podkastu naštel še druga živila, s katerimi se ljudje pogosto zastrupijo:
- Surova živila, ki se uživajo surova, kot so suši, karpačo, tatarski biftek, školjke in ostrige
- Mlečni izdelki iz nepasteriziranega mleka
- Toplotno obdelana živila, kot so perutnina, sveže klobase, ribe in jajca
Kaj z ostanki hrane?
Pri načrtovanju piknika je pametno že vnaprej razmisliti o količini hrane, ki jo bomo potrebovali, da zmanjšamo količine zavržene hrane.
Kljub temu se ostankom težko izognemo. Te lahko v ustrezni embalaži hranimo v hladilniku pri 5 °C, kjer ostanejo varni 2 do 3 dni. V zamrzovalniku, pri temperaturi -18 °C, pa lahko ostanke hrane hranimo do dva meseca.
➤ Preberite tudi: Teh 7 živil ne sodi v hladilnik

Kako prepoznati pokvarjeno hrano?
Pokvarjeno hrano lahko prepoznamo po spremenjenem videzu, neprijetnem vonju, nenavadnem okusu ali spremenjeni teksturi. Vendar pa znaki niso vedno očitni.
Če ste v dvomih glede varnosti hrane, je najbolje, da jo zavržete in se izognete morebitnim zdravstvenim tveganjem.
Viri:
- Varnost živil na pikniku. Prehrana.si, dostopno na: https://www.prehrana.si/clanek/391-varnost-zivil-na-pikniku. Zadnji dostop: maj 2025.
- Piknik – varnost živil. NIJZ, dostopno na: https://nijz.si/moje-okolje/varnost-zivil/piknik-varnost-zivil/. Zadnji dostop: maj 2025.