Perimenopavza ni konec, ampak nov začetek: Vse kar morate vedeti

U. L., 13. marec 2025
Žensko zdravje
Štiti ženske v različnih življenjskih obdobjih,perimenopavza

Perimenopavza oziroma menopavzalni prehod je za žensko lahko precej burno obdobje, saj hormonske spremembe močno vplivajo na telo in vsakdanjik posameznice.

Veliko jih v to obdobje stopi nepripravljenih, zato bomo v seriji člankov razbijali mite o tem zanimivem obdobju žensk, ki se lahko na trenutke počutijo izgubljene, a na koncu bodo iz bitke odšle kot zmagovalke.

Približno 85 odstotkov žensk ima vsaj en simptom

Redke so srečnice, ki so v stopile v menopavzo brez da bi občutile najmanjšo spremembo. Približno 85 odstotkov žensk poroča o vsaj enem simptomu menopavze, nedavni epidemiološki dokazi kažejo, da vročinske valove doživlja 30-70 odstotkov žensk v času menopavzalnega prehoda.

Glavni simptomi menopavzalnega prehoda:

  • nespečnost, motnje spalnega cikla
  • motnje kognicije /možganska megla
  • neredni menstrualni ciklus
  • utrujenost
  • napenjanje
  • palpitacije-motnje srčnega ritma
  • spremembe v urogenitalnem zdravju
  • zmanjšanje libida
  • nočno potenje
  • sprememba metabolizma (nabiranje maščobe na področju trebuha)
  • tesnoba, anksioznost
  • nekatere omenjajo srbeče uho
  • akne
  • tinitus-zvonjenje v ušesu
  • poslabšanje avtoimunih bolezni, idr.

Menopavzalni prehod lahko traja nekaj mesecev, lahko pa tudi nekaj let.

Bolj kot menopavza oziroma pomenopavza, je pomembno zavedanje, kaj vse se dogaja v prehodnem obdobju z žensko in njenim telesom.

Pa da že kar na začetku ovržemo mit, da je pogovorno rečeno “mena stvar starih bab”. Ni!

Povprečna starost ženske v zahodnem svetu je ob vstopu v menopavzo 51 let, kar pomeni, da se spremembe zaradi nihanja ravni hormona estrogena začnejo lahko tudi 10 let prej. Običajno nobena 40-letnica ne pomisli, da so težave, kot so utrujenost, motnje spanja, akne ali blage depresivne motnje lahko že odraz upadanja estrogena.

Estrogen ni le spolni hormon, kot ga marsikdo opisuje in mu s tem pravzaprav dela veliko krivico. Je glavni ženski hormon oziroma izraz za skupino hormonov estradiol, estron in estriol. Njegov vpliv na procese v telesu je velik, zato njegova nihanja vplivajo na spremembe v vseh organskih sistemih. Je tudi eden najmočnejših protivnetnih dejavnikov.

Vpliv estrogena na žensko telo     

Zagotovo ste vsaj enkrat slišali od prijateljice ali znanke, kako ni spremenila prehranskih navad in začela pridobivati na telesni masi. Resda včasih ne vemo, koliko zares pojemo, a če to izključimo in ženska zares pridobiva na teži, hkrati pa govori še o oslabljenem libidu, motnjah srčnega ritma, motnjah spanja, možganski megli in drugih težavah, ki jih ne moremo povezati z nobenim drugim dogodkom, potem so te simptomi povezani z nihanjem estrogena, natančneje estradiola.

Ali obstaja test, ki bi potrdil perimenopavzo/menopavzo?

Z eno besedo – ne! Trenutno ni krvnega ali drugega testa, ki bi vašemu ginekologu povedal, kje točno v procesu ste. Tudi, če boste opravili meritve hormonov, se ta meritev lahko iz tedna v teden razlikuje.

Pomembno je, da so ženske opolnomočene s čim več informacijami o tem, kaj se v obdobju menopavzalnega prehoda lahko dogaja z umom in telesom.

Medicinsko gledano je naravna menopavza samo en dan v življenju ženske, ki označuje 12 mesecev od zadnje menstruacije. Ta podatek je bolj kot za žensko, pomemben za njenega ginekologa, ki mora vsako krvavitev, ki se pojavi po tem obdobju, obravnavati resno. Obenem pa se na podlagi tega podatka zdravnik odloči, če je ženska še primerna kandidatka za nadomestno hormonsko terapijo.

Zdravje v pomenopavzi ni naključje

Slabe prehranjevalne navade, odsotnost gibanja, kajenje, uživanje alkohola, stres, uporaba določenih zdravil lahko poslabšajo simptome v menopavzalnem prehodu. Spremembe na teh področjih uvedite že prej!

Vse, kar boste storili od tega trenutka naprej, bo investicija v vaše zdravje in dobro počutje! Ne obstaja čudežna tabletka, dopolnilo ali druga oblika zdravljenja, ki bi odpravila težave. Sprememba vsakodnevnih navad in vedenj, ki jih marsikatera izmed nas zanemari zavoljo družine, službe in življenja nasploh, je ključnega pomena za vaše počutje.

Če imate kakšno vprašanje ali želite deliti svoje izkušnje, vabljeni na foruma ABC ginekologije in porodništva in Intimna nega in zdravljenje vaginalnih okužb. Čas je, da se odprto, brez zadrege govori o tem obdobju ženske.

Viri:

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
87,646
25.03.2025 ob 12:14
266
23.02.2025 ob 11:55
1,614
06.02.2025 ob 12:23
854
23.03.2025 ob 18:27
768
18.05.2021 ob 15:18
Preberi več

Več novic

New Report

Close