Najdi forum

Troponin

Pozdravljeni,

mož(star 40 let) je prejšnji teden prebolevav vnetje grla in ušesa – dobil Hiconcil. Čez vikend je šel na urgenco, ker je imel pekočo bolečino in tiščalo ga je. Sum je bil na vnetje srčne mišice zato so ga peljali v Klinični center LJ. Ko je šel na urgenco je imel troponina 18. Je ta vrednost visoka? Koliko pa je normalna vrednost?

Že v naprej hvala za odgovor

Normalna vrednost troponina je pod 1. Zvišane vrednosti so prisotne pri raznih srčnih boleznih, večinoma pri srčnih infarktih. Predstavljam si, da so pri bolniku naročili kontrolni pregled krvi

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Mož je bil z diagnozo akutnega miokarditisa medtem že odpuščen iz KOKA na UKC pred 10 dnevi, potem ko je tam preležal/ prepočival 10 dni.
Ob odpustu so bili izvidi UZ, krvi (elektroliti, troponin) bp.
Že tako so na bolezen posumili zaradi poprejšnjih številnih (neustrezno prebolenih) viroz v predelu ORL in povišanega troponina, medtem ko EKG in UZ nista pokazala bolezenskih sprememb, šele z MR pa so bolezen potrdili (levi prekat).

Začetek bolezni je bil izredno silovit, bolečina v žlički 9/10, potem pa se je stanje umirilo in sedaj razen občasnega špikanja (morda psihosomatskega izvora) v levem predelu prsi OK.

Osebna zdravnica mu je predpisala bolniško do nadaljnjega oz. ima prvo komisijo 17.09.

Pred nekaj dnevi je dobil termin za pregled pri Jasničevi: šele 28.01.2014 (po odpustu predvideno čez 1÷3 mesecev).
Za kontrolni MR termina (na UZ in EKG ni bilo videti simptomov) še nima oz. naj bi bil čez 6 mesecev.

Zanima me:

– ali mora zdravili (odmerki na dan, meri/ tehta 168 cm/ 63 kg): Aldactone 1× 25mg in Prenessa (po odpustu predpisano 2× 2mg, v UKC je jemal 1× 2mg oz. pol tabletke) jemati res do kontrolnega pregleda glede na dolgo obdobje dotlej (zdravnica ga je opozorila na številne stranske učinke, ki jih zelo blage tudi čuti in boji se tudi trajnih učinkov/ prilagoditve srčnožilnega sistema/ telesa in morebitnih težav po prenehanju jemanja);

– ali in v kolikšni meri ter kdaj lahko spet dela (dela v pisarni ob zmernem stresu, pravi, da ga zdravila malo “zavirajo” (zbijajo že tako nizek tlak) in se mora potem še bolj naprezati…);

Pregled krvi v domači ambulanti (elektroliti) je bil ta teden bp., počuti se dobro oz. kot ob odpustu, razen omenjenega “špikanja” (0,5/10) v predelu srca (morda tudi zaradi zdravil). Tudi ga situacija malo obremenjuje, ker ne ve, “kje ima meje”.
Pazi na umirjen način življenja in počitek kot so svetovali.

Občasno dviguje mlajšo od obeh hčera (2 leti, 11 kg), počasi namerava začeti s sprehodi (prej je tekel polmaratone in bil vsestransko aktiven), kakršnekoli treninge je razumno preložil na čas po pregledu.

Prosim za nasvet/ mnenje.

Vnaprej hvala!

nova
Uredništvo priporoča

Odgovarjam z zamudo zaradi odsotnosti.
Podatki iz dopisa: bolnik (star?), ki je sredi meseca avgusta zbolel za akutnim miokarditisom z neznosnimi bolečinami je bil odpuščen iz bolnišnice v začetku meseca septembra. Po naročilu zdravnika jemlje tablete Prenessa (2 mg/d) in Aldactone (25 mg/d). Sedaj se počuti razmeroma dobro. Ima samo občasno zbadajoče bolečine v predelu srca. Drži se zdravnikovih navodil glede telesnih obremenitev. Edina večja obremenitev je občasni dvig otročička, ki tehta nekaj nad 10 kg. Pred sedanjo boleznijo je bil aktiven rekreativen športnik. Ne ve koliko se sme telesno obremeniti Na delovnem mestu opravlja pisarniško nekoliko zahtevno delo.
Mislim, da so sedanje bolnikove občasne zbadajoče bolečine psihičnega izvora. Ni zadržkov, da jih skuša ublažiti z blagimi pomirjevali. Kar zadeva fizične obremenitve, ni zadržkov, da jih polagoma veča z vedno daljšimi sprehodi oziroma s postopno hitrejšo hojo. Po sodobnih konceptih traja rekonvalescenca po vnetju srčne mišice nekaj mesecev. Telesne prevelike obremenitve se kažejo z motnjami srčnega ritma in z zadihanostjo. Predstavljam si, da se bo bolnik lahko vrnil na delovno mesto pred kontrolo pri kardiologu

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Da se še jaz, ki sem “v obravnavi” vključim 🙂 oz. zapišem kar v prvi osebi namesto žene, ki je začela tale post.

Po 10 dneh hospitalizacije zaradi miokarditisa sem se vrnil domov, potem še kak teden dolgočasil7 počival (skupaj sem bil 3 tedne v bolniški), potem sem se vrnil v službo (pisarniško delo z zmerno stresa).

Nekajkrat mi je bilo potem še mučno ponoči oz. sem težko zaspal zaradi nenavadnih občutkov v prsnem košu ki so me prejšnjič pripeljali do urgence. Je pa res, da imam manj tegob, če manj razmišljam o vsem skupaj oz. sem zaposlen s čim.
Kontrolno MR imam konec novembra, kontrolni pregled pri dr. Jasničevi šele januarja.

Predpisan sem dobil Aldactone (1× 25mg/dan) in Prenessa (1× 2mg/dan), vmes sem kak teden zaradi šibkih stranskih učinkov prenehal z jemanjem, pa sem se počutil slabše oz. sem večkrat čutil “špikanje” in spet pričel. Vseeno je včasih bolj neprijeten občutek v levem predelu prsnega koša/ levi podpazduhi ostal, sploh če sem v stresu, vznemirjen… .

Vprašanja:
Sem se na delo morda vrnil prehitro na delo (težave se mi skupaj z obremenitvami počasi stopnjujejo)?
Je smiselno/ priporočljivo, da se sezonsko cepim proti gripi (glede na to, da ni priporočljivo, da se vmes prehladim (sem pa npr. staknil grdo vnetje očesa) ipd. ter je realna domneva, da se je nepravilno zdravljeno vnetje ušesa/ grla preneslo na srčno mišico)?
Kdaj naj preneham z jemanjem zdravil (po MR, pregledu), da se telo morda ne navadi nanja?

Star sem 40 let.

Opisane obremenitve (pisarniško delo?) se mi ne zdijo vzrok za sedanje tegobe. Vsiljuje se mi vtis, da vam je bolezen (perikarditis) povzročila preveliko zaskrbljenost. Mislim, da ni zadržkov za postopno večanje obremenitev in za jemanje blagih pomirjeval in analgetikov. Bojazen, da bi postal navezan na jemanje zdravil se mi zdi nepotrebna. Cepljenje proti gripi bi še odložil za 2 – 3 tedne. Misim, da ni odveč jemanje sedanjih zdravil (Prenessa in Aldactone) do kontrole pri kardiologu. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

Po nekje 3 mesecih od bolezni sem imel kontrolno MR. Akutni znaki bolezni se v tem času niso več ponovili, sem pa občasno čutil tiščanje v prsih, vse vedno premaknjeno na levo stran. Uspelo mi je ostati zdrav oz. se izogniti prehladom.

Sicer naj bi bilo morda prehitro, a nekaj ostankov vnetja je bilo še razvidnih tako da še vedno nisem povsem zdrav.
Prav tako sem po posvetu z zdravniki spet pričel jemati zdravila Prenessa (2 mg/d) in Aldactone (25 mg/d), ki ju nekaj časa zaradi povečanega obsega dela v službi in stranskih učinkov (utrujenost, nenehno tiščanje na vodo,…) nisem. Pač presodil sem, da tako le še bolj obremenjujem srce/ organizem, ker se moram še bolj truditi “na moč” oz. sem “bil zabremzan”.

Oba specialista sta bila precej kritična in bodisi da zdravljenje poteka počasneje kot smo vsi upali ali pa delam nekaj narobe.
Tako naj bi trajalo še nadaljnjih 6 mesecev (ko me čaka še ena MR), da bom spet začel z teki in bom cilj naslednje leto na 42. rojstni dan v Ljubljani preteči prav toliko km moral opustiti. Potolažila sta me, da bom “kondicijo že pridobil nazaj, srce pa je le eno (kar je res)”.

Včasih se potem počutim, kot bi naenkrat imel kakih 40 let več.

Kaj lahko ta čas naredim, da bom hitreje in bolje, predvsem pa trajno okreval? Priznati moram, da tudi zaradi zdravil nisem več čisto fit, da večje napore takoj pospremi silovito razbijanje srca in večkrat čutim pekočo bolečino v predelu srca.
Morda sem se tudi prehitro vrnil v delovno sredino, a poti nazaj ni več, čeprav mi je tisto obdobje 3 tednov počivanja/ bolniške res presedalo.
Obstaja kakšno zdravljenje za to bolezen, “ko ti navidez nič ni in moraš le počivati oz. vsem daješ vtis, da zabušavaš” ali kakšna zdravila, dodatki prehrani (zelo mi pašejo ribe, najbrž zaradi omega 3)… ?

Kontrolo pri dr. Jasničevi imam konec januarja 2014, pa bi res rad, da bi bilo takrat bolje z mano.
Tudi imam družino, otroke in bi tudi zaradi njih rad trajno ozdravel.

Vnaprej hvala za odgovor!

Ni organske bolezni, pa tudi če je samo majhna vreznina kože, da ne bi prizadela bolnikove psihe (duševnosti), toliko bolj če so prisotni obremenilni dejavniki (obveznosti v družini in v službi, socialni odnosi, itd.) . Upam, da je tako tudi pri vas. Dodatno naj povem, da ne poteka rekonvalescenca enako pri dveh bolnikih z enako boleznijo. Morda bi bil pri vas koristen posvet pri osebnem zdravniku ali pri psihiatru za predpis blago delujočega anksiolitika (pomirjevala).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close