Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina temperatura

temperatura

Zanima me, kaj mi svetujete glede na to, da odkar sem prišla iz morja opažam da imam večkrat povišano temperaturo, ki je 37 ali 37,1, 37,2 stopinje celzija. Kakšen dan je v redu, potem pa spet, tako da ne vem, kaj se dogaja z menoj, lahko povem da se drugače v redu počutim. Kaj mi svetujete? Kaj bi to lahko bilo? Zanima me, če je lahko kaj resnega? Je lahko rak? Lepo bi prosila za nasvet.

Spoštovani!

Rak verjetno ne bo. Zaupajte svojemu počutju in ne merite si telesne temperature. Seveda pa si po kakšnem mesecu dveh le privoščite pregled pri vašem zdravniku.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Aja, nekaj sem vas še hotela vprašati. Zakaj si naj ne merim temperature, ko pa povsod berem da je taka temperatura ki jo navajam najbolj nevarna in zahrbtna. In zakaj naj bi šla sploh k zdravniku če je vse vredu, sploh pa šele čez mesec ali dva. Kaj mislite, da se bo do takrat spremenilo? Da bo tempreatura padla, ali da se bo takrat bolj jasno videlo, če je kaj narobe?

Spoštovani!

Pri zadnjem odgovoru se mi je malce mudilo.

Prepričanje o zahrbtnosti nizke vročine izhaja iz časov tuberkuloze, ki je povzročala nizko vročino, ni pa je bilo mogoče prepoznati. Nobena temperatura ni bolj zahrbtna kot druga. Danes tuberkulozo spoznamo s testi in/ali rentgenskim slikanjem.

Pri ženskah je običajno, da imajo skoraj polovico ciklusa (po ovulaciji) lahko temperaturo tudi okoli 37,5. Poleg tega razloga, ki govori proti stalnemu merjenju temperature, je tudi dejstvo, da s tem ničesar ne spremenite. Če se “kuha” neka bolezen, ki je trenutno z običajnimi preiskavami ni mogoče odkriti, se bo slej ko prej izdala še s čim drugim in ne samo z vročino. To pa se ne bo zgodilo od danes na jutri, pač pa prav tako postopoma, kot imate tudi temperaturo le nekoliko povišano. Bolezni, ki je ni moč odkriti, se tudi zdraviti ne da. Naslednji razlog je, da imajo nekateri v določenem obdobju nekoliko višjo temperaturo brez bolezenskih sprememb. Ne nazadnje je tudi možno, da je višja temperatura povzročena zaradi psihičnih sprememb. V nobenem primeru stalno merjenje ne prinaša nikakršne koristi.

V omenjenem času je pričakovati prve opazne spremembe, ki bi utegnile pojasniti višjo temperaturo. Ta naj bi tudi narasla, če gre za kakršno koli vnetno ali revmatično bolezen. V primeru, da vam pretirano deluje ščitnica, pa se bodo tudi pokazale dodatne spremembe. Iz vaših navedb ne verjamem, da bi se vaše zdravstveno stanje zaradi omejene temperature lahko dramatično spremenilo v zelo kratkem času.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Hvala lepa g.doktor.

Zanima me, ker je že moja mati imela težave z ščitnico, če je to dedno? In pa, ali mi lahko navedete kakšni so najpogostejši znaki za pretirano delovanje ščitnice, saj me to izredno zanima.

Spoštovani!

Bolezni ščitnice niso dedne, saj gre večinoma za dejavnike iz okolja (golša zaradi pomanjkanja joda v hrani), avtoimune bolezni in druge teže ugotovljive dejavnike. Seveda bi genetske lastnosti mogoče lahko prispevale k večji pogostosti avtoimunskih bolezni.

Pretirano delovanje ščitnice (hipertiroza): občutek toplote, neugodno počutje v toplem okolju, hitrejše bitje srca, višji krvni tlak, hujšanje ob enaki ali večji ješčnosti, bolj svetleče ali nekoliko izbuljene oči, tresenje, nervoznost, nekoliko temnejša polt, hitrejša utrujenost, nemir, pomanjkanje energije…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Zanima me, kdo mi da lahko napotnico za pregled ščitnice, moj osebni zdravnik ali ginekoloh in ali se to ugotovi že iz izvida krvi ali je potrebno obiskati specialista? Za odgovor se lepo zahvaljujem.

Spoštovani!

Raven hormonov v krvi lahko opravite pri vašem zdravniku, saj bi drugače čakali na pregled pri tirologu. V primeru, da bi vile te vrednosti previsoke ali prenizke, pa boste lahko tirologa obiskali takoj.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

New Report

Close