Uživanje orehov za zajtrk lahko pomaga izboljšati delovanje možganov, vendar ...

Skledica grškega jogurta z medom in orehi – bogat vir beljakovin in zdravih maščob
foto: Profimedia

Uživanje orehov za zajtrk lahko pomaga izboljšati delovanje možganov, je pokazala nova raziskava.

Če ob zajtrku zaužijemo pest orehov, nam to lahko pomaga izostriti miselne procese, razkriva nova raziskava, ki so jo izvedli raziskovalci iz Univerze v Readingu v Veliki Britaniji. Vendar se dva različna pozitivna vpliva na kognitivne procese pokažeta v različnih časovnih obdobjih, poroča Study Finds.

Po podatkih raziskave je uživanje orehov zjutraj prispevalo k hitrejšim reakcijam pri zahtevnih miselnih nalogah in prineslo koristi za spomin – vendar so se slednje pokazale šele šest ur po uživanju orehov,

Izboljšanje miselnih procesov in spomina, vendar …

V študiji je sodelovalo 32 mladih odraslih (starih med 18 in 30 let), ki so dvakrat obiskali laboratorij. Prvič so zaužili zajtrk s 50 grami zdrobljenih orehov, pomešanih v jogurtu z muslijem. Drugič so dobili skoraj enak zajtrk, le da so orehe nadomestili z maslom. Obe različici sta imeli enako energijsko vrednost, toda le orehov zajtrk je vseboval omega-3 maščobne kisline in polifenole.

Po zajtrku so udeleženci opravljali kognitivne teste – takoj, nato pa še po dveh, štirih in šestih urah. Merili so spominsko priklicevanje, izvršilne funkcije (načrtovanje, samonadzor) in razpoloženje. Znanstveniki so spremljali tudi možgansko aktivnost in analizirali vzorce krvi.

Pri nalogah, ki so merile izvršilne funkcije – sposobnosti, kot so osredotočenost, odločanje in obvladovanje impulzov – so udeleženci po orehovem zajtrku odgovarjali hitreje kot po kontrolnem obroku. Rezultati pri testih spomina pa so razkrili nepričakovan vzorec. Dve uri po zaužitju orehov so se udeleženci v testih pomnjenja besed odrezali slabše kot po kontrolnem zajtrku. Toda po šestih urah se je razlika obrnila – uživalci orehov so imeli boljši priklic besed kot osebe iz kontrolne skupine.

Krvne analize so po zaužitju orehov pokazale višjo raven glukoze in nižjo raven maščobnih kislin. Kot pojasnjujejo raziskovalci v članku v reviji Food & Function, “lahko že manjša povečanja v razpoložljivosti glukoze vplivajo na dostavo in sprejemanje glukoze v možganih med obdobji visoke kognitivne obremenitve, kar lahko koristi miselnemu delovanju po obroku.” Tudi EEG je po zaužitju orehov pokazal spremembe v vzorcih možganskega valovanja, zlasti v regijah, povezanih s pozornostjo in spominom.

Kot negativna plat uživanja orehov se je izkazalo slabše razpoloženje – vendar je bila to najverjetneje posledica tega, da udeležencem ni bil všeč okus zajtrka. Ocenili so tudi, da je zajtrk z orehi imel slabši vonj v primerjavi s kontrolnim obrokom.

O uživanju oreščkov in kognitivnem zdravju

Sicer pa so že predhodno opravljene študije pokazale, da je redno uživanje oreškov povezano z boljšim kognitivnim zdravjem. Raziskovalci menijo, da koristi orehov za možgane izvirajo iz edinstvene hranilne sestave orehov – vsebujejo omega-3 maščobne kisline, beljakovinske spojine in koristne rastlinske kemikalije, ki na različne načine podpirajo delovanje možganov.

Za vse, ki jih čakajo zahtevne naloge kasneje čez dan, je zaužitje pesti orehov ob zajtrku lahko koristen zaveznik – a ne pričakujte takoj vseh koristi. Kot kaže, se izboljšanje spomina pokaže šele po nekaj urah, medtem ko se hitrost reakcije in izvršilne funkcije izboljšajo že prej.

Orehi – hranilni, vendar zahtevajo previdno shranjevanje

Glede na nacionalni portal preverjenih informacij Prehrana.si so orehi bogat vir energije in hranil. Približno 60 odstotkov oreha sestavljajo maščobe, večinoma zdravju koristne nenasičene maščobe. Med vsemi oreščki vsebujejo največ omega-3 maščobnih kislin. Poleg tega so vir vitamina E ter nekaterih vitaminov skupine B, zlasti B6. Bogati so tudi z minerali, kot so baker, fosfor, magnezij in mangan, ter z antioksidanti, fitokemikalijami in esencialnimi maščobnimi kislinami.

Zaradi visoke vsebnosti maščob so občutljivi na oksidacijo, ki vpliva na okus, vonj in hranilno vrednost. Da bi preprečili žarkost, jih je najbolje hraniti v neprodušno zaprti posodi, v temnem, hladnem in suhem prostoru. V hladilniku jih lahko hranimo do 6 mesecev, v zamrzovalniku pa do enega leta.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close