Na prvem festivalu dobrega počutja, ki ga je organiziral The New York Times, je psihiater in raziskovalec dr. Robert Waldinger razkril izsledke najdaljše znanstvene študije odraslega življenja — Harvardove študije razvoja odraslih, ki traja že več kot 80 let. In kaj je raziskovalce najbolj presenetilo? Najpomembnejši napovednik dolgoživosti je kakovost naših odnosov.
Kako lahko odnosi tako pomembno vplivajo na telo?

“Presenetilo nas je, da je bil najmočnejši dejavnik dolgega in zdravega življenja toplina naših odnosov z drugimi,” je povedal dr. Waldinger. “Vprašali smo se: kako lahko odnosi vplivajo na telo in celo spreminjajo našo fiziologijo?”
Kot meni, se odgovor na to vprašanje najverjetneje skriva v stresu. Dobri odnosi z drugimi delujejo kot blažilci stresa. “Ko smo v stiski, to občutimo fizično – srce začne hitreje biti, dihanje se pospeši. A ko se pomirimo, se telo umiri. Tisti, ki imajo tesne odnose, imajo tudi boljše mehanizme za obvladovanje stresa.” je razložil. Kot se je izkazalo, je imeti nekoga, ki mu lahko potožiš, pri tem zelo pomembno.
Ni dovolj imeti odnose, temveč jih je treba “negovati”
Večina ljudi odnose jemlje kot nekaj samoumevnega. Skrivnost je v tem, da zgolj imeti odnose ni dovolj – treba jih je negovati, kot bi negovali vrt. Večina nas ne pričakuje, da bomo v dobri telesni kondiciji brez truda – zakaj bi bilo pri odnosih drugače?
“Ljudje, ki vlagajo čas in trud v ohranjanje stikov – ki zavestno skrbijo za odnose z drugimi – imajo nekakšno supermoč, ki pogosto ostane spregledana,” je dejal dr. Waldinger.
Vse več strokovnjakov opozarja, da so družbene vezi temeljna človeška potreba – in eden od ključnih dejavnikov zdravja. Nedavna raziskava je celo pokazala, da je socialno življenje eden od šestih dejavnikov tveganja, na katere lahko vplivamo, in zmanjšujejo tveganje za demenco, možgansko kap in depresijo.
Kultura nas pri iskanju sreče ne vodi vedno v pravo smer
“Lovimo se za denarjem, nagradami in sledilci na družbenih omrežjih, ker so ti dosežki merljivi in zato videti kot vstopnica do sreče. A niso,” poudarja dr. Waldinger. “Kultura nam prodaja iluzijo, da bomo srečni, če bomo le naredili vse prav. A to ne drži. Nihče ni srečen ves čas.“
Zato naslednjič, ko se boste želeli počutiti kot superheroj – pokličite mamo, pozivajo v časopisu New York Post.
Vira:
- New York Post. Dostopno na: Doctor behind 80-year happiness study was ‘shocked’ by the biggest predictor of a long, healthy life. Zadnji dostop: maj 2025
- BMJ. Dostopno na: Modifiable risk factors for stroke, dementia and late-life depression: a systematic review and DALY-weighted risk factors for a composite outcome. Zadnji dostop: Maj 2025