Najdaljša raziskava razkrila nepričakovano skrivnost dolgega in zdravega življenja

Tri prijateljice v starejših zrelih letih se smejijo, so dobre volje, so zdrave
Foto: Profimedia

Kot kaže za dolgo življenje nista pomembni le prehrana in telesna aktivnost.

Na prvem festivalu dobrega počutja, ki ga je organiziral The New York Times, je psihiater in raziskovalec dr. Robert Waldinger razkril izsledke najdaljše znanstvene študije odraslega življenja — Harvardove študije razvoja odraslih, ki traja že več kot 80 let. In kaj je raziskovalce najbolj presenetilo? Najpomembnejši napovednik dolgoživosti je kakovost naših odnosov.

Kako lahko odnosi tako pomembno vplivajo na telo?

Prijateljska podpora: prijateljici se držita za roke, v znak podpore
Foto: Profimedia

“Presenetilo nas je, da je bil najmočnejši dejavnik dolgega in zdravega življenja toplina naših odnosov z drugimi,” je povedal dr. Waldinger. “Vprašali smo se: kako lahko odnosi vplivajo na telo in celo spreminjajo našo fiziologijo?”

Kot meni, se odgovor na to vprašanje najverjetneje skriva v stresu. Dobri odnosi z drugimi delujejo kot blažilci stresa. “Ko smo v stiski, to občutimo fizično – srce začne hitreje biti, dihanje se pospeši. A ko se pomirimo, se telo umiri. Tisti, ki imajo tesne odnose, imajo tudi boljše mehanizme za obvladovanje stresa.” je razložil. Kot se je izkazalo, je imeti nekoga, ki mu lahko potožiš, pri tem zelo pomembno.

Ni dovolj imeti odnose, temveč jih je treba “negovati”

Večina ljudi odnose jemlje kot nekaj samoumevnega. Skrivnost je v tem, da zgolj imeti odnose ni dovolj – treba jih je negovati, kot bi negovali vrt. Večina nas ne pričakuje, da bomo v dobri telesni kondiciji brez truda – zakaj bi bilo pri odnosih drugače?

 “Ljudje, ki vlagajo čas in trud v ohranjanje stikov – ki zavestno skrbijo za odnose z drugimi – imajo nekakšno supermoč, ki pogosto ostane spregledana,” je dejal dr. Waldinger.

Vse več strokovnjakov opozarja, da so družbene vezi temeljna človeška potreba – in eden od ključnih dejavnikov zdravja. Nedavna raziskava je celo pokazala, da je socialno življenje eden od šestih dejavnikov tveganja, na katere lahko vplivamo, in zmanjšujejo tveganje za demenco, možgansko kap in depresijo.

Kultura nas pri iskanju sreče ne vodi vedno v pravo smer

“Lovimo se za denarjem, nagradami in sledilci na družbenih omrežjih, ker so ti dosežki merljivi in zato videti kot vstopnica do sreče. A niso,” poudarja dr. Waldinger. “Kultura nam prodaja iluzijo, da bomo srečni, če bomo le naredili vse prav. A to ne drži. Nihče ni srečen ves čas.

Zato naslednjič, ko se boste želeli počutiti kot superheroj – pokličite mamo, pozivajo v časopisu New York Post.

Vira:

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
838
03.06.2025 ob 21:08
1,063
01.03.2025 ob 19:54
361
20.05.2025 ob 07:52
787
13.02.2025 ob 11:53
1,192
08.05.2024 ob 23:42
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close