Zaradi te bolezni ste lahko na bolniški tudi do šest tednov

Ena otroška bolezen, tudi šest tednov bolniške? Norice lahko povsem ustavijo družino – in večina staršev tega ne ve. Odkrijte, kako jih lahko preprečite, preden se pojavijo.
foto: Profimedia

Ena otroška bolezen, tudi šest tednov bolniške? Norice lahko povsem ustavijo družino – in večina staršev tega ne ve. Odkrijte, kako jih lahko preprečite, preden se pojavijo.

Norice niso nevarna otroška bolezen, temveč resna zdravstvena težava, ki lahko družino izčrpava tedne. Ker se virus širi med sorojenci z inkubacijo do 21 dni, lahko odsotnost starša iz službe traja tudi šest tednov. Z brezplačnim cepljenjem od 2025 lahko učinkovito zaščitite svojega otroka in preprečite dolgotrajne zaplete.

Kaj so norice in zakaj so problematične za družine

Norice (vodene koze) so med najbolj razširjenimi otroškimi nalezljivimi boleznimi, za katerimi večina otrok zboli v predšolskem obdobju. Čeprav jih pogosto spremlja prepričanje, da gre za ‘nenevarno bolezen’, ki jo mora prestati vsak otrok, le-ta lahko prinese veliko težav – ne le za zdravje otroka, temveč tudi za starše in njihovo delovno življenje.

norice, otrok z noricami

Kako norice povzročijo dolgotrajno bolniško odsotnost

Verižno okužujejo sorojence

Ko norice vstopijo v dom, običajno ne prizadenejo le enega otroka. Helena Mole, dr. med., spec. pediatrije in neonatologije, je pojasnila: “Bolezen je izredno nalezljiva. Virus se prenaša kapljično že dan ali dva pred pojavom izpuščajev, nato pa tudi aerogeno – delci virusa lahko lebdijo na prašnih delcih v zraku po vseh prostorih, kjer se zadržuje oboleli. Inkubacijska doba je dolga – od 10 do 21 dni. To pomeni, da lahko drugi sorojenec zboli šele teden ali dva po tem, ko si je prvi že opomogel.” Če ima družina tri otroke, se lahko obdobje okužb tako podaljša tudi na šest tednov ali več.

Posledice za starše in delodajalce

Ko otrok zboli, eden od staršev ostane doma zaradi nege bolnega otroka. Zakon to omogoča, vendar se ob širjenju bolezni med sorojenci in večtedenski odsotnosti pogosto pojavijo neodobravanje, slaba volja ali celo tihe oblike pritiska s strani delodajalca. Še posebej, kadar so bolniške odsotnosti pogoste ali dolgotrajne.

To ni izziv le za družine, temveč tudi za delovno okolje. Številni starši se znajdejo v stiski – razpeti so med skrbjo za bolne otroke, slabo vestjo do sodelavcev in strahom pred morebitnimi posledicami pri delodajalcu.

Resni zapleti in dolgoročne posledice noric

Poleg tega so pri noricah možni tudi resni zapleti – na primer bakterijske okužbe kože, respiratorni zapleti, vnetje možganov (cerebelitis) ali pljučnica. Ti zahtevajo dolgotrajno zdravljenje in okrevanje. Relativno malo znan pa je tudi vpliv prebolevanja okužbe z virusom noric na imunski sistem, pojasnjuje dr. Helena Mole: “Zaradi prehodne zavore imunskega sistema otroci po prebolelih noricah pogosteje zbolevajo za drugimi okužbami še v naslednjih treh do šestih mesecih.”

Zakaj delodajalci ne razumejo težav z noricami

Mnogi delodajalci še vedno verjamejo, da so norice “lahka bolezen”, zato pogosto ne razumejo potrebe po daljši odsotnosti zaposlenega. A realnost številnih družin kaže drugačno sliko – poleg fizične nege otroka se starši pogosto spopadajo še z duševnim stresom, logističnimi izzivi in usklajevanjem službenih obveznosti.

Brezplačno cepljenje proti noricam v Sloveniji od 2025

Kako deluje cepivo proti noricam

Cepivo proti noricam je varno in učinkovito. Nudi zaščito pred boleznijo, hkrati pa pomaga preprečevati težji potek in morebitne zaplete. Za popolno zaščito sta potrebna dva odmerka. V Sloveniji je na voljo kombinirano cepivo proti noricam, ošpicam, mumpsu in rdečkam.

Kdaj in komu je na voljo brezplačno cepljenje

Od 1. januarja 2025 je cepljenje proti noricam brezplačno za vse otroke, rojene februarja 2024 ali kasneje. Prvi odmerek bodo prejeli pri starosti od 11 do 18 mesecev, drugi odmerek pa pri 3 letih.

Učinkovitost cepljenja po izpostavljenosti

Ker ni mogoče napovedati, kdaj bo otrok zbolel za noricami, prav tako pa ni mogoče vnaprej vedeti, kako težek bo potek bolezni oziroma ali se bodo razvili zapleti, strokovnjaki cepljenje zelo priporočajo.

Cepljenje je najučinkovitejši način zaščite, še posebej, če ga otrok prejme, preden pride v stik z virusom.
Zdravnica pojasni, da lahko na delno zaščito pred težjim potekom bolezni računamo tudi, če se cepljenje opravi do 72 ur po stiku z virusom.

nedolzna-bolezen-resni-zdravstveni-zapleti

Prednosti cepljenja za družbo in zdravstveni sistem

V državah, kjer je cepljenje proti noricam vključeno v nacionalni program, se je izkazalo, da to ne le zmanjšuje število zapletov, temveč tudi pomembno razbremenjuje družine in zdravstveni sistem.
Za mnoge starše je cepljenje lahko ključno orodje pri preprečevanju dolgotrajnih bolniških odsotnosti – še posebej danes, ko je usklajevanje službenih in družinskih obveznosti vse zahtevnejše.

Norice niso zgolj droben izpuščaj in nekaj dni vročine. So resna preizkušnja za otrokovo zdravje in za vzdržljivost staršev. Ko pogledamo širšo sliko – zdravstveno, socialno in ekonomsko – postane jasno, da si družine zaslužijo več razumevanja, sistemske podpore in možnosti za preventivo.

Avtor
Piše

Med.Over.Net

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
21,733
15.06.2025 ob 17:28
403
01.05.2025 ob 15:27
2,556
03.10.2018 ob 20:45
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close