Nezvestoba ni redkost – a ostaja tabu

Eva Erpič, 05. junij 2025
Odnosi
Mlad par sedi na postelji. On tipka po telefonu, ona z nasmeškom je nejevoljno obrnjena stran.
Foto: Profimedia

Veliko parov se sreča z nezvestobo, a ne spregovorijo vsi o tem odkrito. Kaj bi povedali, če bi?

Včasih gre za enkraten dogodek, drugič za dolgotrajno čustveno oddaljevanje. Kje se nezvestoba sploh začne? Pri spolnem stiku z drugo osebo? Ali že pri skrivnem flirtu, dolgih pogledih, pogovorih, ki jih skrivamo pred partnerjem?

Meja je za vsakogar drugačna. Kar pa je skupno večini, je bolečina, ki pride za tem. Nekateri pari poskušajo ostati skupaj in na novo zgraditi zaupanje, drugi se razidejo. V vsakem primeru pa nezvestoba pusti sledi. Ne le v odnosu, ampak tudi v notranjem svetu vsakega vpletenega.

Kako lahko nezvestoba vpliva na moško spolnost

Zgodba iz resničnega življenja, deljena na portalu OnaOnOdnosi, razkriva bolečo in pogosto zamolčano resnico: kako globoko lahko nezvestoba in razočaranje zarežeta v moško spolnost.

Za veliko moških je spolnost eden ključnih načinov izražanja ljubezni, potrditve in povezanosti. A ko doživijo izdajo, se ta del pogosto zamaje – ne le v odnosu do partnerke, ampak tudi v odnosu do sebe.

Strah pred bližino, občutek sramu ali zmanjšano samozaupanje lahko močno vplivajo na spolno delovanje. Težava je v tem, da moški o teh občutkih redko spregovorijo. Včasih jih tiščijo v sebi, ker se bojijo, da bodo izpadli šibki, drugič zato, ker sami težko razumejo, kaj se dogaja. A molk bolečine ne razreši, pogosto jo le poglobi ali pa se simptomi bolečin izrazijo na drugačen način.

Spregovoriti ali ostati tiho

Komuniciranje o nezvestobi je zelo pomembno. Če vztrajata v partnerstvu, morata partnerja razumeti kaj se je zgodilo in kaj je to prevaro omogočilo, da lahko nadaljujeta odnos z več zaupanja.

Če se razideta, je prav tako pomembno razumeti prevaro, da z njima ne ostaja občutek krivde ali strahu in da se posledice partnerjeve nezvestobe ne poznajo pri vzpostavitvi zaupanja novemu partnerju. A to ni enostavno. Povedati, da si bil prevaran, pomeni odpreti rano. Povedati, da si bil nezvest, zahteva pogum za prevzem odgovornosti. Obe strani nosita težo. In prav to težo razgalja spodnja zgodba.

Breme nezvestobe nosita tako prevaran partner kot tisti, ki je bil nezvest. Kako zelo težko je to breme in kaj vse prinese s seboj, opiše spodnji primer mlajšega moškega.

Na portalu OnaOnOdnosi, ki je specializiran za izboljševanje odnosov, osebno rast in terapevtsko podporo s pomočjo e-tečajev, strokovnih pogovorov in skupnostne izmenjave izkušenj, tedensko potekajo tudi živi pogovori na različne teme iz partnerskih odnosov. Na enem zadnjih se je razkrila osebna zgodba o prevari.

Zaupanje, ki sva ga gradila, je v trenutku razpadlo

V pogovoru o odnosih in intimi, ki je potekal online na portalu OnaOnOdnosi in je bil namenjen intimnosti v odnosih, so udeleženci delili tudi svoje izkušnje. Eden izmed članov je iskreno spregovoril o svoji izkušnji: 

“Vedno sem imel rad spolnost. A po rojstvu drugega otroka se je nekaj spremenilo. Najin odnos se je ohladil, spolnosti je bilo čedalje manj… kasneje sem izvedel, da me je partnerka varala.

Zaupanje, ki sta ga partnerja gradila dolga leta, je v trenutku razpadlo. S partnerico nista ostala skupaj. 

“Ko sem spoznal novo partnerko, sem si želel začeti znova. A moje telo ni sledilo. Imel sem težave z erekcijo. Bil sem ujet med željo in strahom, med bližino in sramom.

To se mu prej ni nikoli dogajalo in nezmožnost erekcije ga je vznemirila in spravila v stisko. V iskanju rešitve je posegel po kamagri – pomoči, ki sicer lahko ublaži simptome, a ne naslovi vzroka.

“Pomagala mi je za trenutek, a nisem rešil tistega, kar me je zares blokiralo – strahu, da bom znova zavrnjen, znova prevaran.

Izkušnje z nezvestobo in s tem povezanimi težavami pri vzpostavitvi zdrave in izpolnjujoče spolnosti niso redke. O njih pišejo mnogi na forumu Ljubezenski nasveti, partnerska intima in nezvestoba in svoje zgodbe delijo v psihoterapevtskih sobah. Na portalu OnaOnOdnosi so prav tako redno mesečo organizirani pogovori o temah, ki jih pogosto pometemo pod preprogo: o tišini v spalnici, o moški ranljivosti, o nezaupanju, o iskanju novega začetka po razpadu. Pri teh pogovorih je zagotovljen varen prostor, kjer lahko moški in ženske delijo, poslušajo in zdravijo svoje boleče izkušnje.

Bi radi povedali in bili slišani 

Če se tudi vi nahajate v podobni stiski, ali vas blokira pretekla izkušnja, se v partnerskem odnosu izgubljate ali preprosto ne veste, kako naprej – vabljeni na portal OnaOnOdnosi.si, kjer redno potekajo pogovori v živo s strokovnjaki, so vam na voljo že pripravljeni tematski terapevtski e-tečaji in delavnice za poglobljeno delo na sebi. 

Bližnjic do intime ni. Je pa pot – in na njej ti ni treba biti sam. Zakaj? Zato ker se na portalu pogovarjamo tudi o temah, ki so za ostale težke.

Avtor
Piše

Eva Erpič

mag. zakonske in družinske terapije, ustanoviteljica portala OnaOnOdnosi, strokovnjakinja za partnerske odnose, intimo in osebno rast. S terapevtskim delom in vsebinami na portalu Med.Over.Net in OnaOnOdnosi odpira prostor za zavestnejše odnose in globlje razumevanje čustvene povezanosti.
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
86,095
15.06.2025 ob 13:33
58,884
14.06.2025 ob 13:20
16,311
06.02.2025 ob 17:25
3,412
23.10.2018 ob 17:35
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close