Čeprav skrbno izbiramo svežo zelenjavo, kakovostno meso in hladno stiskana olja, je lahko ena napačna odločitev v kuhinji dovolj, da oslabi prizadevanja za uravnoteženo prehrano. Največje nevarnosti se pogosto skrivajo v najbolj običajnih predmetih – plastenkah, posodah in embalaži, ki jih uporabljamo vsak dan, ne da bi se zavedali morebitnih tveganj.
Teh snovi ne zaznamo ne po vonju ne po okusu
V številnih kuhinjskih omaricah se nahajajo tihi povzročitelji zdravstvenih težav. Plastenka za vodo, ki jo ponovno uporabimo za olje. Stara, razpokana plastična posoda, v kateri pogrevamo kosilo. Odprta pločevinka s paradižnikovo mezgo, ki čaka v hladilniku. Vsi ti predmeti lahko v hrano sproščajo kemikalije, ki jih telo ne zna učinkovito razgraditi.
Strokovnjaki opozarjajo, da teh snovi ne zaznamo ne po vonju ne po okusu – so popolnoma neopazne, a se lahko v telesu kopičijo skozi leta. Posledice so lahko resne: hormonske motnje, kronična vnetja, celo povečano tveganje za nekatere vrste raka.
Dobra novica je, da se tem tveganjem lahko izognemo – brez dragih nakupov ali zapletenih rešitev. Potrebne so le preproste, premišljene odločitve glede materialov, ki jih uporabljamo za shranjevanje, pripravo in pogrevanje hrane.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da lahko za svoje zdravje veliko naredimo ne le z izborom zdravih in varnih živil, temveč tudi z izbiro ustrezne posode – tako za kuhanje, pogrevanje kot shranjevanje hrane. Kakšno posodo torej izbrati, da v hrano prehaja čim manj nepotrebnih snovi? Je aluminijasta folija primerna za vsa živila? In kaj s ponvami s premazom iz teflona – jih je treba zavreči takoj, ko so poškodovane? Na ta in številna druga vprašanja odgovarja dr. Viviana Golja, strokovnjakinja, ki se že vrsto let ukvarja z varnostjo materialov v stiku z živili.
Plastenka za vodo + olje = nevarna kombinacija
Ste že kdaj bučno olje prelili v staro plastenko za vodo? Čeprav se zdi takšna uporaba praktična in varčna, nas lahko hitro zavede. Plastenke za enkratno uporabo niso zasnovane za stik z maščobami, kot pojasnjuje dr. Viviana Golja v podkastu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Olje iz plastike izloča aditive, ki se v vodi sicer ne bi sprostili – in ti lahko dolgoročno škodujejo zdravju.
Namig: Uporabljajte steklene ali nerjaveče posode za olje. Plastenke uporabljajte samo za prvotni namen.
Alu folija ni za kisle sestavine
Aluminijasta folija je sicer praktična, a v stiku s kislimi ali slanimi živili, kot so paradižnik, kisle kumarice ali slan pršut, začne sproščati aluminij. Ta se kopiči v telesu in lahko dolgoročno vpliva na delovanje možganov in drugih organov. Kruh je nevtralna sestavina, zato je sendvič brez dodatkov v alu foliji za kratek čas še vedno varen.
Namig: Sendviče s paradižnikom raje ovijte v papir za živila ali posodico brez BPA.
Teflon – tihi sovražnik visoke temperature
Teflonske (PTFE) ponve postanejo nevarne nad 260 °C, ko začnejo sproščati hlapne strupene spojine. Če je površina poškodovana, se tveganje še poveča. Več kot 98 odstotkov ljudi ima po raziskavah v krvi prisotne sledi spojin, povezanih s teflonom. Dolgoročne posledice vključujejo motnje hormonov in celo rakava obolenja.
Namig: Če je vaša ponev opraskana, jo zavrzite. Raje uporabljajte nerjaveče jeklo, lito železo ali keramiko.
Embalaža ima svoj namen – ne uporabljaj je na pamet
Ponovna uporaba starih jogurtovih lončkov za zamrzovanje juhe? Slaba ideja. Plastična embalaža mora biti označena za stik z živili in primerna za temperaturne spremembe. V mikrovalovni pečici ali zamrzovalniku lahko neustrezna plastika sprošča škodljive snovi, kot so bisfenol A (BPA) ali mikroplastika.
Namig: Vedno preverite oznake na dnu embalaže. Če piše “ni primerno za mikrovalovno pečico” – verjemite opozorilu.
Pomivalni stroj – vroč test za vsako posodo
Višje temperature in bazično okolje v pomivalnem stroju lahko poškodujeta posodo, ki ni namenjena takšnim pogojem. Kristalni kozarci, posodice iz stare plastike ali emajlirana posoda se lahko razbarvajo, razpokajo ali začnejo izločati snovi v hrano. Posode brez oznake za pomivalni stroj se v tem okolju pogosto deformirajo, obledijo ali začnejo sproščati nezaželene snovi – zato jih perite ročno
Namig: Če posoda ni označena kot primerna za pomivalni stroj, jo raje operite ročno.