Če ste bili po samozadovoljevanju ali spolnem odnosu žalostni ali izjemno zaskrbljeni, niste edini. Take občutke po posteljnem “razvajanju” vsaj enkrat doživi med 40 in 60 odstotkov prebivalstva. Za ta pojav obstaja celo znanstveno poimenovanje – “postkoitalna disforija”.
Pogosti simptomi, povezani s postkoitalno disforijo, vključujejo tudi napade depresije po intimnosti, jok ter občutke obžalovanja in krivde. Med simptome spadajo tudi sram, otrplost in celo napadi panike, pri čemer Web MD navaja tudi “občutek nezadovoljstva”.
Opozoriti je treba, da je postkoitalna depresija izraz, ki se uporablja za opisovanje negativnih občutkov po sporazumnem spolnem odnosu in se ne uporablja za spolni napad ali prisilno spolno aktivnost.
Študij, ki bi se ukvarjali z vzroki za ta pojav, ni veliko, strokovnjaki za duševno zdravje pa verjamejo, da so negativni občutki po seksu in/ali masturbaciji lahko povezani s spolnimi zlorabami v otroštvu ali zgodnjih odraslih letih in/ali z zamero do seksa. Drug razlog, ki ga omenjajo strokovnjaki, so duševne bolezni, kot je tesnoba, ki so lahko povezane z občutki žalosti ali povzročajo vedenjske težave, piše Web MD, na Psych Central pa dodajajo, da se negativni občutki po spolnem odnosu lahko pojavijo tudi zaradi težav v razmerju.
Če je vaš partner tisti, ki se sooča s tem stanjem, tega ne jemljete osebno, saj to ne pomeni nujno, da nekaj negativno vpliva na vaše spolno življenje.
Kako obvladati postkoitalno disforijo?
Obstaja več načinov za obvladovanje simptomov:
- S partnerjem se pogovorite o svojih občutkih.
- Pišite dnevnik o svoji situaciji.
- Ukvarjajte se z zabavnimi dejavnostmi, ki bodo dvignile vaše počutje.
- Pogovorite se s terapevtom.
Koristna je lahko tudi partnerska terapija, še zlasti takrat, ko postkoitalna disforija negativno vpliva na zvezo.