S ponarejenimi intervjuji in zavajajočimi trditvami promovirajo domnevno zdravilne izdelke, pri čemer potrošnike nagovarjajo k nakupu dvomljivih preparatov. Javnost pozivajo k previdnosti in odsvetujejo zaupanje tovrstnim ponudbam.
Nedavna tarča tovrstnih prevar je bil kardiovaskularni kirurg izr. prof. dr. Juš Kšela, dr. med., katerega fotografijo so goljufi uporabili v izmišljenem intervjuju za oglaševanje izdelka za čiščenje žil. Podobne goljufije so v preteklosti doletele tudi kirurga dr. Erika Breclja, dr. ,med., infektologa Davida Zupančiča, dr. med., ter predsednico zbornice in infektologinjo prof. dr. Bojano Beović, dr. med.
“Na vse te primere smo javnost opozorili. Pri takih oglasih gre za izkoriščanje in prevaro potrošnikov, zato tem oglasom ne nasedajte,” opozarjajo pri Zdravniški zbornici Slovenije. Dodajajo, da se v teh primerih izdelkom pripisujejo nedovoljeni učinki zdravljenja in preprečevanja raznih bolezenskih stanj. To je zavajajoče in za potrošnikovo zdravje lahko predstavlja tveganje.
Zavajajoči učinki in lažna pričevanja
Pogost element takih prevar so tudi lažna pričevanja domnevnih uporabnikov, ki hvalijo učinkovitost izdelka. Poleg tega ponudniki ostajajo anonimni, kar onemogoča preverjanje njihove kredibilnosti. Postopek naročila poteka po ustaljenem vzorcu – potrošnik sprva dobi obljubo o visokem popustu, nato vnese svojo telefonsko številko, nakup pa lahko zaključi šele po telefonskem klicu neznanega prodajalca, ki od njega pridobi osebne podatke.
V primeru reklamacij pa se ponudniki na telefonske klice več ne odzivajo, s čimer onemogočijo vračilo blaga in povrnitev stroškov. Zato pri Zdravniški zbornici še enkrat pozivajo k skrajni previdnosti pri spletnih nakupih in odsvetujejo zaupanje oglasom, ki obljubljajo neverjetne zdravstvene učinke.