Se vam je že kdaj zgodilo, da ste občutili nenavadno bolečino in oklevali, ali bi se naročili pri zdravniku? Ali pa ste razmišljali, ali bi morali preveriti nekaj, kar se zdi nepomembno?
Dve zdravnici, dr. Lori Solomon, predstojnica katedre za družinsko medicino in medicino skupnosti na New York Medical College, in dr. Estelle Williams, medicinska direktorica CityMD iz New Jerseyja, sta za The Independent spregovorili, katerih simptomov ne smemo kar ignorirati, temveč se je o njih treba posvetovati z zdravnikom.
Pogosto uriniranje, zlasti ponoči
Občasno nočno vstajanje zaradi uriniranja je normalno, pojasnjuje dr. Solomonova. Vendar če se to dogaja vsako noč dva ali večkrat, je to lahko znak resnejše težave – na primer sladkorne bolezni. Ko je krvni sladkor visok, ga telo skuša izločiti z urinom. Dr. Williamsova dodaja, da sta tudi pretirana žeja in povečan apetit prav tako lahko opozorilna znaka, ki jih ne smemo zanemariti.
Bolečina ponoči
Bolečina, ki vas zbudi sredi noči, je lahko težava. Če se na primer ponoči zbujate zaradi glavobola, je to lahko znak resnejšega stanja, pravi dr. Solomon. Med spanjem nas običajno bolečine ne bi smele prebujati.
Nenadni glavoboli
Glavoboli so zelo pogosti in običajno nič, zaradi česar bi morali skrbeti. Če glavobole spremljajo spremembe vida, slabost, mravljinci ali šibkost, pa je lahko vzrok nevrološke narave.

Prav tako se je treba posvetovati z zdravnikom, če se vam začnejo pojavljati ‘nenavadni’oziroma ‘drugačni’ glavoboli, kot ste jih vajeni.
Kratka sapa in utrujenost
Še en simptom, ki se pojavlja precej pogosto in ga ne smete prezreti, je nenadna zadihanost med opravljanjem običajnih dejavnosti, pravi dr. Williamsova. Prav tako utrujenost. Dr. Solomonova dodaja, da čeprav je utrujenost lahko posledica napornega delovnega urnika ali drugih življenjskih obveznosti, ne bi smela biti tako huda, da bistveno ovira stvari, ki jih sicer običajno počnete, denimo telesne aktivnosti.
Občutek teže v želodcu
Eden od manj očitnih, a pogostih simptomov srčnih bolezni je občutek teže v želodcu. Če se vam med hojo pojavi občutek teže v želodcu, ki se izboljša, ko prenehate hoditi, gre lahko tudi za srčni problem.
Kombinacija utrujenosti in občutka težkega želodca, ki nista povezana z zaužitjem obilnega obroka, je razlog, zaradi katerega bi morali k zdravniku, saj je lahko to posledica zmanjšanega pretoka krvi v srce.
Kri v blatu
Če spremembe v odvajanju blata – kot sta zaprtje ali driska – trajajo dalj časa, se je o tem treba pogovoriti z zdravnikom. Še posebej zaskrbljujoče pa je, če je blatu (ali urinu) prisotna kri.

Čeprav ljudje pogosto pripišejo kri v blatu hemoroidom, je to lahko tudi znak resnejših bolezni, kot sta rak na debelem črevesju ali pa kronična vnetna črevesna bolezen. Kri v urinu se sicer najpogosteje pojavi zaradi okužbe sečil ali ledvičnih kamnov, a tudi tega simptoma brez posveta z zdravnikom ne smete kar ignorirati.
Vztrajajoči simptomi
Če se kakršni koli novo nastali simptomi, tudi blagi, ne umirijo sami od sebe, jih ne smete prezreti. Denimo, kašelj po prehladu sicer lahko še nekaj časa vztraja, vendar praviloma izzveni v nekaj tednih. Če ne – potem je to razlog, da se odpravimo na posvet k zdravniku. To velja za vse simptome, ki trajajo dlje kot en mesec, pravi dr. Solomonova. “Bolje je, če smo bolj in ne premalo previdni.” Dr. Williamsova pa dodaja, da je tudi nenamerna izguba telesne teže stvar, o kateri se moramo pogovoriti z zdravnikom.
Vir: The Independent. Dostopno na: The seemingly small health symptoms doctors say you shouldn’t ignore. Zadnji dostop: Junij 2025