Narcizem: Kdaj gre za lastnost in kdaj za motnjo?

Simbolična fotografija, ki ponazarja kompleksnost narcisizma in osebnostnih motenj skozi igro svetlobe in senc na obrazih dveh oseb. Idealna za vsebine o psihologiji, odnosih in duševnem zdravju.
Foto: Profimedia

Vsi nosimo v sebi kanček narcizma – zdrav odmerek samozavesti in želje po potrditvi. A kdaj te lastnosti presežejo mejo in postanejo duševna motnja, ki vpliva na odnose, empatijo in vsakdanje življenje? Raziskali bomo, kako ločiti med osebnostno lastnostjo in narcistično osebnostno motnjo (NOM), ter osvetlili izzive diagnostike in njen vpliv na posameznika.

DSM-5, diagnostični priročnik za duševne motnje, ponuja dva pristopa za diagnosticiranje narcistične osebnostne motnje (NOM). Prvi je t. i. kategorični model, ki temelji na določenih značilnostih, kot so grandioznost in pomanjkanje empatije. Ta pristop je pogosto kritiziran, ker se osredotoča le na zunanje vedenje, ne pa tudi na globlje psihološke procese posameznika. Drugi pristop, imenovan alternativni model osebnostnih motenj (AMPD), skuša bolje upoštevati te notranje procese in predstavlja posodobljeno različico diagnostičnih meril, čeprav še ni popoln.

Narcistična osebnostna motnja (NOM) po kategoričnem modelu DSM-5

Po kategoričnem modelu je narcistična osebnostna motnja (NOM) opisana kot stanje, pri katerem posameznika zaznamujejo pretirana samozavest (grandioznost), nenehna potreba po občudovanju in pomanjkanje empatije do drugih. V odnosih se takšni ljudje pogosto kažejo kot vzkipljivi, arogantni, pretenciozni in zavistni, kar lahko povzroča napetosti in težave v njihovem okolju.

V DSM-5 je navedenih devet kriterijev, od katerih jih mora oseba za diagnozo NOM izpolnjevati vsaj pet. Ti kriteriji so (APA, 2013):

  • grandioznost in samopomembnost,
  • fantazije o neomejenem uspehu, moči, lepoti ali ljubezni,
  • prepričanje, da je oseba na nek način “posebna” ali edinstvena,
  • potreba po občudovanju,
  • občutek upravičenosti,
  • izkoriščanje v odnosih,
  • pomanjkanje empatije,
  • zavist do drugih ali občutek, da so drugi zavistni do narcistične osebe,
  • aroganca.
 Ilustracija dveh profilov kot simbol notranjih konfliktov.

Narcistična osebnostna motnja (NOM) v skladu z alternativnim modelom osebnostnih motenj

Ko upoštevamo alternativni model osebnostnih motenj DSM-5 (AMPD) (APA, 2013), je narcistična osebnostna motnja (NOM) opredeljena kot kombinacija deficitov v funkcioniranju osebnosti, osebnostnih lastnosti grandioznosti ter potrebe po pozornosti.

Kar zadeva funkcioniranje osebnosti, so v primeru NOM indicirane težave na naslednjih področjih:

  • Identiteta osebe je za namen samodefinicije ter samozavesti prekomerno odvisna od drugih, kar pomeni, da je posameznikova identiteta definirana skozi oči drugih ljudi.
  • Življenjski cilji in ambicije so postavljeni na podlagi odobravanja drugih, namesto da bi bili odraz pristnih, avtentičnih interesov osebe.
  • Empatija je okrnjena do te mere, da oseba težko prepozna oziroma se poistoveti z občutki ali potrebami drugih.
  • Kapaciteta za emocionalno intimnost je okrnjena, zato so odnosi površinski in služijo potrebam posameznika po regulaciji samospoštovanja oziroma občutka lastne vrednosti in identitete.

Težave pri diagnozi narcistične osebnostne motnje (NOM) z DSM

Kot je diagnostika kontroverzna v primeru osebnostnih motenj na splošno, velja to tudi za narcistično osebnostno motnjo (NOM), zlasti v primerih, ko se NOM diagnosticira v skladu z DSM.

Prvič, DSM-5 se še vedno osredotoča na vedenjske in opazne lastnosti namesto na temeljne psihodinamične (tako intrapsihične kot tudi medosebne). Slednje je sicer delno naslovljeno z vključitvijo alternativnega modela osebnostnih motenj (AMPD) v DSM-5, vendar pa pri tem še zdaleč ne gre za rešitev, kvečjemu za korak v pravo smer.

Drugič, kot je razvidno iz zgoraj navedenih kriterijev, je NOM, kot ga opredeljuje DSM-5, zelo ozko definirana motnja osebnosti, pri čemer se diagnostični kriteriji DSM-5 nanašajo zgolj na grandiozni podtip narcizma, ne omogočajo pa diagnoze ranljivega in visokofunkcionalnega narcizma.

To pomeni, na primer, da se v primeru ranljivega narcizma zaradi ozkih kriterijev za diagnozo narcistične osebnostne motnje (NOM) po DSM-5 pogosto napačno postavi diagnoza mejne osebnostne motnje (MOM) ali izogibajoče osebnostne motnje (IOM) (Dickinson & Pincus, 2003).

Psihoterapevtska obravnava narcistične osebnostne motnje (NOM)

Osebe z narcistično osebnostno motnjo (NOM), še posebej z grandioznim in visoko delujočim podtipom, pogosto ne iščejo strokovne pomoči, še posebej ne psihoterapije, saj gredo lahko skozi življenje brez oziroma z omejenimi težavami ali pa stisk in medosebnih težav ne pripisujejo narcizmu. Še več, svoje narcistične lastnosti – na primer ambicioznost, rivalstvo, upravičenost – lahko dojemajo kot koristne.

Po navadi se posamezniki z narcistično osebnostno motnjo odločijo za zdravljenje, ker jih k temu prisilijo njihovi bližnji, pogosto partnerji, ali pa zato, ker njihovi obrambni mehanizmi odpovedo in se pojavijo depresija, anksioznost, občutek notranje praznine, dolgčas, brezsmiselnost ali težave v odnosih.

Več o različnih podtipih narcisov lahko odkrijete tem blogu, za tiste, ki raje berete v angleščini, pa vas čaka povezava TUKAJ.

Avtor
Piše

Aleš Živkovič, psihoterapevt, svetovalec, supervizor

Na univerzi Middlesex v Londonu je pridobil naziv magistra znanosti iz transakcijsko-analitične psihoterapije (MSc), Evropska zveza za transakcijsko analizo (EATA) mu je podelila status PTSTA s področja psihoterapije. Prav tako je na področju psihoterapije pridobil naziv certificiran transakcijski analitik (CTA-P). Izkušnje s psihoterapevtskim delom s posamezniki in skupinami je med drugim pridobival v okviru svoje zasebne klinične prakse v Londonu ter deloval v okviru nacionalne zdravstvene službe (NHS) v Veliki Britaniji. Bil je tudi član Sveta za psihoterapijo Združenega kraljestva (UKCP). Trenutno deluje kot psihoterapevt, svetovalec in supervizor z zasebno klinično prakso, v kateri se posebej posveča zdravljenju težav, povezanih s travmo iz otroštva, osebnostnimi motnjami ter težavami v odnosih. Velik del njegove psihoterapevtske prakse zajema psihoterapijo prek spleta, saj sodeluje s klienti s celotnega sveta. Aleš je ustanovitelj posebnega psihoterapevtskega pristopa, imenovanega interpretativna dinamska transakcijsko-analitična psihoterapija (IDTAP). Več o Alešu in kako stopiti v stik z njim, najdete tukaj
Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
86,073
05.12.2024 ob 20:19
58,840
04.12.2024 ob 09:06
16,310
29.11.2024 ob 20:50
3,412
23.10.2018 ob 17:35
Preberi več

Več novic

New Report

Close