Bolečine? Rešitev je meditacija!

Ob hudi bolečini se globoko dihanje in osredotočanje na telo, misli in trenutne občutke morda zdi kot izguba časa, a nova raziskava dokazuje, da temu ni tako!

Kljub temu da se meditacija že dolgo uporablja za obvladovanje tesnobe, stresa in bolečin, mnogi menijo, da gre pri tej metodi le za moč sugestije in placebo učinek. Raziskava, objavljena v reviji Biological Psychiatry, pa dokazuje nasprotno. S pomočjo magnetne resonance možganov so strokovnjaki ugotovili, da meditacija čuječnosti in placebo na možgane delujeta na popolnoma različne načine.  

Znanost o moči meditacije

V raziskavi je sodelovalo 115 zdravih udeležencev, ki so bili razdeljeni v štiri skupine. Vsaka izmed njih je preizkusila eno tehniko obvladovanja bolečine:

  • meditacijo čuječnosti,
  • posnemanje meditacije čuječnosti,
  • placebo kremo, ki naj bi lajšala bolečino in
  • počitek (kontrolna skupina).

Raziskovalci z Univerze Kalifornije, San Diego in Univerze Darthmouth so sodelujočim s toplotnim dražljajem povzročili bolečino in s pomočjo MR tehnike spremljali njihove možganske odzive.

“Um je izredno močan in še vedno raziskujemo, kako ga lahko uporabimo za obvladovanje bolečine,” je v izjavi za medije povedal dr. Fadel Zeidan, profesor anesteziologije in pooblaščeni profesor za raziskave empatije in sočutja na Inštitutu za empatijo in sočutje na UC San Diego Sanford.

Meditacija čuječnosti se je izkazala za najučinkovitejšo tehniko obvladovanja bolečine, saj je edina bistveno zmanjšala aktivnost v delih možganov, ki so povezani tako s fizičnim občutenjem bolečine kot z njenim čustvenim doživljanjem. Placebo krema je vplivala zgolj na pričakovanja glede bolečine, navidezna meditacija pa ni imela skoraj nobenega vpliva na možgane ali na zmanjšanje bolečine.

Rezultati raziskave so pokazali, da meditacija čuječnosti in placebo učinek sprožita povsem različne odzive v možganih. Pri meditaciji čuječnosti torej ne gre za placebo učinek, saj z ločevanjem bolečine od samega sebe in opuščanjem presojanja lahko neposredno vplivamo na doživljanje bolečine.

“Veselimo se nadaljnjega raziskovanja nevrobiologije meditacije čuječnosti in iskanja načinov, kako jo lahko vključimo v klinično obravnavo,” je zaključil dr. Zeidan.

Učinki meditacije

Ta spoznanja bi lahko močno vplivala na obvladovanje kronične bolečine, ki prizadene milijone ljudi po svetu. Zasvojenost z opiati je namreč pereč problem, meditacija čuječnosti pa ponuja brezplačno rešitev brez zdravil, ki jo lahko izvajamo kjerkoli.

Po WebMD meditacija čuječnosti in druge oblike meditacije prinašajo še številne druge koristi za naše duševno in telesno zdravje. Meditacija med drugim pomaga tudi pri:

  • izboljšanju domišljije, ustvarjalnosti, potrpežljivosti in samozavedanja,
  • obvladovanju negativnih čustev,
  • zmanjševanju stresa,
  • obvladovanju tesnobe,
  • astmi,
  • nespečnosti,
  • obvladovanju simptomov razdražljivega črevesja itd.

Korak k boljšemu počutju

Meditacijo lahko izvaja kdorkoli in kjerkoli, saj zanjo ne potrebujemo posebnih pripomočkov – le močno voljo in vztrajnost. Na spletni strani Harmonija lahko najdete številne vodene meditacije, prilagojene potrebam posameznikov in različnim ciljnim skupinam. Namenjene so krepitvi duševnega zdravja, premagovanju stresa, sprostitvi in osebnostni rasti.

Začnite že danes – z le 15 minutami meditacije na dan boste naredili pomemben korak k boljšemu počutju!

Viri:

Avtor
Piše

Z. Z.

Več novic

New Report

Close