V zadnjih desetletjih je svet estetike doživel pravo revolucijo – eden izmed pristopov, ki v zadnjih letih pridobiva pozornost v estetski medicini in kozmetiki, je nizkointenzivna svetlobna terapija z LED diodami (angl. LED Low-Level Light Therapy oz. LED-LLLT). Čeprav se morda sliši kot znanstvena fantastika, gre za metodo, ki temelji na uporabi nežne, a ciljno usmerjene svetlobe, ki spodbuja regeneracijo kože, pospešuje celjenje ran in celo lajša bolečine – neinvazivno in brez kakršnih koli stranskih učinkov.
Prvi preboj na tem področju se je zgodil v 80. letih, vendar je pravi zagon terapija dobila konec 90. let, ko je NASA razvila novo generacijo LED luči za zdravljenje ran pri astronavtih v vesolju. To odkritje je sprožilo val raziskav in kliničnih študij, ki so dokazale, da določene svetlobne valovne dolžine lahko aktivirajo celične procese in spodbudijo obnovo tkiv.
Zaradi svoje učinkovitosti, varnosti in enostavne uporabe je LED svetlobna terapija danes postala nepogrešljiv del sodobne estetske medicine in kozmetike – tako kot samostojna metoda kot tudi kot dopolnilo k drugim posegom in negam. Gre za neinvazivno metodo, ki je bila preizkušena v številnih kliničnih študijah in ima torej za sabo znanstvene dokaze, da deluje. Največ kliničnih dokazov imajo tri vrste LED svetlobe: rdeča, skoraj infrardeča in modra svetloba. Gre za nebolečo, sproščujočo in cenovno dostopno rešitev za številne težave na koži, od staranja kože do okrevanja po estetskih posegih, obenem pa je primerna za vse starosti.
Kako deluje LED svetlobna terapija?
Da bi razumeli, zakaj LED svetlobna terapija deluje, si moramo najprej predstavljati naše celice kot majhne tovarne, ki za svoje delovanje potrebujejo energijo – to energijo jim zagotavlja molekula ATP (adenozin trifosfat), ki nastaja v mitohondrijih. In ravno tu nastopi svetlobna terapija: določene barve svetlobe delujejo kot iskra, ki “prižge” te celične tovarne in pospeši njihovo proizvodnjo energije. Vse to se dogaja povsem brez segrevanja tkiva, brez bolečin in brez poškodb. Gre za t. i. “atraumatsko” in “atermalno” fotobiomodulacijo – to pomeni, da svetloba vpliva na biološke procese brez povzročanja toplotnih poškodb.
Modra LED svetloba 415 nm (penetracija do 1 mm)
KLJUČNI MEHANIZEM: ANTIBAKTERIJSKI
Modra LED svetloba je znana po svojem antibakterijskem učinku, predvsem zaradi sposobnosti, da uniči določene bakterije preko fotodinamičnega učinka. Najbolj znana tarča te terapije je Propionibacterium acnes, ki igra ključno vlogo pri nastanku aken. Modra LED svetloba povzroči oksidativno poškodbo celičnih struktur bakterij, kar vodi v njihovo uničenje, a je hkrati nežna do kože. Pomaga tudi uravnotežiti proizvodnjo olja v koži in izboljša čistost kože.
Rdeča svetloba 633 nm (penetracija 2 do 3 mm)
KLJUČNI MEHANIZEM: POMLAJEVANJE IN OBNOVA CELIC
Rdeča LED svetloba deluje na povsem drugačen način kot modra – njena glavna moč ni v boju proti bakterijam, ampak v spodbujanju regeneracije, celjenja in pomlajevanja kože. Deluje globlje kot modra svetloba in vpliva neposredno na celične procese, kjer spodbuja povečano proizvodnjo ATP (energije za celico), večjo celično aktivnost in delitev celic ter izboljša funkcijo celic (npr. sintezo kolagena in elastina). Rdeča LED svetloba ima tudi proti-vnetni učinek, zaradi tega je učinkovita tudi pri kroničnih vnetjih kože, kot so rdečica (rozacea), ekcem in vnetja po estetskih postopkih. Ker povečuje aktivnost fibroblastov in angiogenezo (nastanek novih kapilar), rdeča svetloba pospeši obnovo tkiva in zmanjšuje čas celjenja. Uporablja se tudi po kirurških ali laserskih posegih. Pri redni uporabi rdeča LED svetloba izboljša splošen videz kože, poveča elastičnost kože, zmanjša drobne gube, izboljša teksturo kože, pomiri razdraženost in izboljša ten.
Skoraj infrardeča svetloba 830 nm (penetracija 5 do 10 mm)
KLJUČNI MEHANIZEM: DELOVANJE NA CELJENJE RAN IN URAVNAVANJE VNETJA
Skoraj infrardeča svetloba (NIR – near infrared) prodre globoko v kožo – celo do podkožnega tkiva, kamor običajni kozmetični izdelki ne sežejo. Pri LED svetlobni terapiji ta valovna dolžina ne povzroča segrevanja kože, temveč deluje na celični ravni. Izpostavljenost skoraj infrardeči svetlobi pri 830 nm poveča krvni obtok, ki prinaša življenjsko pomemben kisik in hranila in s tem pomaga pri uravnavanju vnetja, pospeši celjenje ran, pomiri razdraženost in zmanjša rdečico. Ta svetloba deluje sinergistično z rdečo svetlobo za optimalne rezultate pomlajevanja in je učinkovita tudi pri zmanjševanju hiperpigmentacij.



Področja uporabe
Na trgu je na voljo več naprav z LED svetlobo – od profesionalnih medicinskih pripomočkov, ki jih uporabljajo dermatologi in estetski zdravniki, do LED mask za domačo uporabo. Ena izmed naprav, ki je pridobila certifikat FDA in je bila preizkušena v kliničnih študijah, je Dermalux Flex MD.
Dermalux Flex MD je učinkovit za uporabo pri večini kozmetičnih in zdravstvenih stanjih kože kot del celostne obravnave. Indikacije za uporabo vključujejo (niso pa omejene le na sledeče): pomlajevanje kože, poenotenje tena kože, pomoč pri suhi koži, odpravljanje hiperpigmentacij (zaradi fotopoškodb ali drugih vzrokov), zmanjševanje aken (blage – zmerne/ zmerne – hude), rdečice (vaskularen tip ali kot ton kože), preobčutljivosti kože, pomoč pri luskavici, celjenju ran in zmanjševanju bolečin. Prednost je tudi v tem, da lahko pri tej napravi uporabimo le eno vrsto svetlobe ali kombinacijo večih vrst – izberemo jih glede na protokol za določen tip kože.
LED svetlobna terapija ni primerna za: osebe z epilepsijo, porfirijo, avtoimunimi boleznimi (Lupus erythematosus), fotosenzibilnim ekcemom, albinizmom in pri aktivni rakavi bolezni. Previdna uporaba se priporoča pri osebah z boleznimi oči, glavoboli, ki jih sproži svetloba, v nosečnosti in pri osebah, ki jemljejo pripravke s šentjanževko. Tudi določena zdravila so lahko povezana z večjo občutljivostjo na svetlobo, zato vedno povprašamo tudi po tem.
Popolnoma varna je uporaba LED svetlobe tudi pri ženskah, ki dojijo, pri osebah, ki nosijo kontaktne leče, osebah s srčnimi spodbujevalniki, kovinskimi vsadki in semi-permanentnim makeup-om.
Kakšne so osebne izkušnje?
Po poročilih strokovnjakov in uporabnikov se LED terapija pogosto uporablja pri negi zrele kože, za izboljšanje tonusa, bledenje hiperpigmentacij in uravnavanje vnetnih stanj, kot so akne in rdečica. Klinična opažanja kažejo, da se rezultati običajno pojavijo nekaj dni po terapiji. Pri občutljivi, suhi ali aknasti koži so poročali o umiritvi vnetij in izboljšanju splošnega stanja kože. Čeprav LED svetloba sama po sebi ne povzroča segrevanja, uporabniki pogosto občutijo prijetno toplino, kar strokovnjaki pripisujejo izboljšani prekrvavitvi, zlasti pri uporabi skoraj infrardeče svetlobe. Kombinacija LED terapije s profesionalnimi kozmetičnimi postopki, kot je kemični piling z glikolno kislino, lahko dodatno prispeva k sijočemu in enakomernemu videzu kože, znanemu kot t. i. “glass skin”.
Kako poteka terapija z LED svetlobo?
Pred pričetkom LED svetlobne terapije kožo očistimo, naredimo piling in jo navlažimo (bodisi s hidrogelom ali serumom na vodni osnovi). Obstaja tudi posebna vlažilna maska za obraz, ki jo lahko nanesemo in pustimo med postopkom LED svetlobne terapije. Bistveno pa torej je, da na koži ni težkih krem, oljnih serumov ali mask, ki bi ovirale prodiranje LED svetlobe v kožo. Ta terapija se lahko izvaja tudi poleti, pomembno je le, da kožo zaščitimo z zaščitnim faktorjem. Po koncu LED svetlobne terapije kožo navlažimo z vlažilno kremo, ki ustreza tipu kože. Doma kožo negujemo kot običajno, izbiramo pa nežne vlažilne izdelke s čimbolj naravnimi sestavinami.
LED svetlobna terapija lahko dopolnjuje različne kozmetične nege in postopke kot so: mikrodermabrazija, mezoterapija, elektroliza, krioterapija, laserski & IPL postopki, injekcijski posegi proti staranju, v kombinaciji z dermalnimi polnili in po operativnih posegih.
Protokoli uporabe LED svetlobne terapije:
V estetski praksi se običajno uporabljajo različni protokoli LED svetlobne terapije, odvisno od cilja. Ti vključujejo krajše serije za revitalizacijo kože, intenzivnejše protokole za obravnavo kožnih težav (npr. akne, hiperpigmentacije) ali kot dopolnilo po kozmetičnih postopkih. Pogostost in trajanje se prilagodita glede na stanje kože in pričakovane rezultate.
Kdaj lahko pričakujemo rezultate?
Za opaznejše učinke pri zahtevnejših kožnih stanjih se običajno priporoča več zaporednih tretmajev, pogosto dvakrat tedensko. Za ohranjanje rezultatov ali kot preventivno nego pa se LED terapija lahko izvaja tudi občasno – denimo enkrat mesečno – v kombinaciji z drugimi kozmetičnimi postopki.

Najpogostejše zmote o LED svetlobni terapiji
1. “LED terapija opeče kožo ali povzroča bolečino.”
ZMOTA: Marsikdo meni, da LED terapija deluje podobno kot UV ali laserska svetloba in povzroča pregrevanje ali celo opekline.
RESNICA: LED (dioda, ki oddaja svetlobo) uporablja nizkoenergijsko, neinvazivno svetlobo, ki ne povzroča toplote, poškodb kože ali bolečin. Gre za nežno terapijo, ki ne poškoduje zgornjih plasti kože, zato je popolnoma varna in neboleča – primerna tudi za občutljivo kožo.
2. “LED terapija prinese takojšnje rezultate po eni terapiji.”
ZMOTA: Nekateri pričakujejo vidne spremembe že po eni terapiji in so razočarani, če rezultat ni takojšen.
RESNICA: Čeprav se lahko koža po terapiji počuti bolj sveža in napeta, so pravi rezultati – kot so zmanjšanje gubic, bolj enakomeren ten ali manj aken – vidni šele po več zaporednih tretmajih. Gre za postopno biološko odzivanje kože, ki potrebuje čas.
3. “LED maska za domačo uporabo da enake rezultate, kot profesionalna LED naprava.”
ZMOTA: Pri maskah, ki jih promovirajo po socialnih omrežjih ne vemo točno, kaj kupujemo, saj imajo redko certifikate o varnosti in klinične dokaze.
RESNICA: Domače LED naprave imajo običajno nižjo moč kot profesionalne naprave, zato je pomembna pravilna izbira naprave, varna uporaba in potrpežljivost. Profesionalna LED naprava je testirana, certificirana in preizkušena v kliničnih študijah, zato nudi večjo gotovost pri doseganju rezultatov. Strokovnjaki opozarjajo, da imajo profesionalne LED naprave, ki jih uporabljajo dermatologi in terapevti, običajno večjo moč in dokazano učinkovitost v kliničnih študijah v primerjavi z napravami za domačo uporabo.
Avtorica prispevka sodeluje tudi kot izvajalka LED terapij. Prispevek je pripravljen na podlagi strokovnih virov in kliničnih izkušenj. |
Viri
- Dermalux Academy, dostopano 07.05.2025: https://dermaluxled.com/
- Calderhead R.G., et al. Led-low level light therapy in aesthetic practice. Prime Journal 2016.