Kaj povzroča laktozno intoleranco?
Laktozna intoleranca nastane zaradi pomanjkanja encima laktaze v tankem črevesu. Laktaza razgrajuje laktozo v enostavne sladkorje – glukozo in galaktozo, ki ju telo lažje absorbira. Kadar laktoza ni razgrajena, potuje v debelo črevo, kjer jo “uporabijo” bakterije črevesne flore, pri čimer nastajajo plini, kot so vodik, ogljikov dioksid in metan. Ti plini povzročajo napenjanje, bolečino v trebuhu in drisko – simptome laktozne intolerance.
Simptomi se običajno pojavijo med pol in dve uri po zaužitju mlečnih izdelkov, njihova intenzivnost pa je odvisna od količine zaužite laktoze.
Kaj je laktoza?
Laktoza ali mlečni sladkor je disaharid, ki je, kot rečeno, sestavljen iz glukoze in galaktoze. Naravno je prisotna v mleku in mlečnih izdelkih, pogosto pa jo dodajajo tudi drugim prehranskim izdelkom zaradi njenih ugodnih lastnosti. Pri dojenčkih je laktoza ključen vir energije, medtem ko pri odraslih nima posebne prehranske vrednosti. Vendar pa so mleko in mlečni izdelki so pomemben vir nekaterih mikrohranil, denimo kalcija ter vitaminov B2 in B12.
Encim laktaza je prisoten pri vseh dojenčkih in majhnih otrocih, zato je laktozna intoleranca pri dojenčkih (mlajših od šest mesecev) po vsem svetu zelo redka, vendar se njegova aktivnost s starostjo pogosto zmanjšuje. V Sloveniji ima laktozno intoleranco približno 30 odstotkov ljudi. Sekundarna laktozna intoleranca se lahko pojavi zaradi bolezni, kot so denimo Crohnova bolezen, ulcerozni kolitis, gastroenteritis in celiakija.
Pomembno je razlikovati med laktozno intoleranco in alergijo na mleko. Pri alergiji težave povzročajo mlečne beljakovine, zato mlečni izdelki brez laktoze ne pomagajo.
Prehrana ob laktozni intoleranci
Za lažje obvladovanje simptomov je priporočeno zmanjšanje vnosa laktoze. Večina ljudi lahko prenese manjše količine laktoze, če jih zaužijejo postopoma čez dan in v kombinaciji z drugo hrano. Koliko laktoze lahko zaužije posameznik z laktozno intoleranco, se zelo razlikuje od posameznika do posameznika.
Jogurt vsebuje manj laktoze kot mleko, saj mlečnokislinske bakterije del laktoze pretvorijo v (laktično) mlečno kislino in hkrati izločajo nekaj encima laktaze. Vendar je pri izbiri jogurta potrebna previdnost, saj nekateri vsebujejo mleko v prahu, kar poveča vsebnost laktoze. Fermentirani mlečni izdelki in tisti z visoko vsebnostjo mlečne maščobe (npr. sir, maslo) imajo manj laktoze.
Ljudje, ki se izogibajo mleku in mlečnim izdelkom, morajo poskrbeti za zadosten vnos kalcija. Dobri rastlinski viri kalcija so mandlji, lešniki, zelena listnata zelenjava in soja.
Nadomeščanje encima laktaze
Osebe z laktozno intoleranco, ki ne želijo popolnoma opustiti mlečnih izdelkov, so na voljo encimski nadomestki, ki pomagajo razgraditi laktozo. Ti so dostopni v lekarnah, pri uporabi pa je pomembno upoštevati navodila – zaužiti jih je treba pred obrokom. Njihova učinkovitost se med posamezniki razlikuje, zato pri nekaterih osebah simptomi vztrajajo kljub uporabi nadomestkov.
Izogibanje zdravilom, ki vsebujejo laktozo, pri laktozni intoleranci običajno ni potrebno, saj je njihova vsebnost tako majhna, da ne povzroča težav.
Viri:
- Prehrana.si: Vse o mleku, laktozi in laktozni intoleranci. Dostopno na: Vse o mleku, laktozi in laktozni intoleranci. Zadnji dostop: Februar 2025
- ZD Ljubljana: Laktozna intoleranca. Dostopno na: Laktozna intoleranca. Zadnji dostop: Februar 2025
- Veš kaj ješ: Mlečna živila in občutljivost na laktozo. Dostopno na: Mlečna živila in občutljivost na laktozo. Zadnji dostop: Februar 2025
- Slovensko farmacevtsko društvo: Celiakija in laktozna intoleranca. Dostopno na: Celiakija in laktozna intoleranca. Zadnji dostop: Februar 2025