“V začetnih fazah kronične venske bolezni so lahko krčne žile pa tudi kapilare zgolj lepotna težava. Kadar pride do napredovanja bolezni, se pojavi oteklina gležnjev in goleni, kasneje pa tudi vnetje, ki mu rečemo hipostatski dermatitis. Če tega stanja ne zdravimo, lahko nastane kronična venska razjeda,” opozarja specialistka dermatovenerologije doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med. Kot pravi, nastanka krčnih žil ne moremo povsem preprečiti, saj so dedno pogojene, s pravočasnim ukrepanjem pa lahko odložimo njihov nastanek oziroma preprečimo poslabšanje.
Poleg dedne nagnjenosti k nastanku krčnih žil oziroma kronične venske bolezni prispevajo številni dejavniki, denimo hormonski vplivi (nosečnost), dolgotrajno stoječe ali sedeče delo, neredno gibanje, izpostavljenost visokim temperaturam …
Doc. dr. Nada Kecelj Leskovec, dr. med., specialistka dermatovenerologije
Kako ukrepati ob pojavu krčnih žil?
Krčne žile se običajno kažejo z bolečino, krči ponoči, občutkom utrujenosti in otekanjem gležnjev, lahko so vidne tudi izstopajoče žile. V primeru takih težav sogovornica svetuje nošenje medicinskih kompresijskih nogavic in uživanje venoaktivnih zdravil, ki zmanjšujejo vnetje na stenah ven, ter s tem preprečujejo napredovanje bolezni.
“Zelo priporočljiva je tudi zmerna fizična aktivnost, zlasti hoja, izvajanje stopalnih vaj in izogibanje visokim temperaturam (denimo savni),” pravi doc. dr. Nada Kecelj Leskovec. Dodaja, da se zaradi hormonskih vplivov lahko krčne žile pojavijo prvič ali poslabšajo med nosečnostjo. “Zato svetujemo, da ženske, ki imajo krčne žile ali pa imajo pozitivno družinsko anamnezo za krčne žile, med nosečnostjo dosledno nosijo medicinske kompresijske nogavice.“
Kdaj je treba zaradi krčnih žil k zdravniku?
Dermatovenerologinja odgovarja, da je zaradi krčnih žil treba na pregled, če krčne žile povzročajo bolečine, krče v nogah in še posebej, če se v predelu gležnjev pojavi oteklina. “Ukrepanje (nošenje kompresijskih nogavic, zdravljenje z venoaktivnimi zdravili in hoja) pa svetujemo, ko se pojavijo večje krčne žile, nujno pa je ob pojavu otekline v predelu gležnjev,” opozarja doc. dr. Nada Kecelj Leskovec. Razloži, da je oteklina v predelu gležnjev prvi znak venskega popuščanja, ki se lahko nadaljuje z vnetjem, konča pa z vensko golenjo razjedo.
V kolikor nošenje kompresijskih nogavic in uživanje venoaktivnih zdravil ne zadošča, se krčne žile lahko zdravijo z invazivnimi postopki. Invazivna terapija temelji na odstranjevanju ali fibrozi krčnih žil, ki ne opravljajo več svoje funkcije. Sem spadajo:
- endovenska termična ablacija večjih krčnih žil z laserjem ali radiofrekvenco,
- klasična kirurška odstranitev večjih krčnih žil,
- miniflebektomija manjših krčnih žil,
- sklerozacijsko zdravljenje manjših krčnih žil in
- lasersko odstranjevanje kapilar.
Endovenska terminčna ablacija vse bolj izpodriva klasično kirurško odstranitev žil.