Razlog za to ni le tradicija, ampak tudi dejstvo, da so koze v številnih državah, zlasti v razvoju, enostavnejše za rejo kot krave. Tam jim kozje mleko pogosto predstavlja dragocen vir kalorij, beljakovin in maščob. Ima precej drugačen okus kot kravje mleko, je pa okus odvisen od več dejavnikov, med drugim tudi od tega, kaj koze jedo.
V marsikateri državi imajo ljudje kozje mleko celo raje kot kravje. Zakaj? Ponaša se z bogato, kremasto teksturo ter izjemno hranilno vrednostjo.
Bogata hranilna sestava
Kozje mleko vsebuje vitamine A, D, B1, B2 in B12 ter minerale kalcij, fosfor, kalij in magnezij. V primerjavi s kravjim mlekom vsebuje več kratko- in srednjeverižnih maščobnih kislin, ki jih telo hitreje prebavi in pretvori v energijo. Zato ga mnogi lažje prenašajo kot kravje mleko, piše nacionalni portal Naša super hrana.
Več beljakovin, lažja prebava
V primerjavi z navadnim kravjim mlekom ter rastlinskimi napitki, kot sta mandljevo ali sojino mleko, kozje mleko vsebuje več beljakovin. Poleg tega so te beljakovine lažje prebavljive in jih telo lažje porabi.
Naravni prebiotiki za črevesje
Kozje mleko ima še eno pomembno prednost pred kravjim: vsebuje več naravnih prebiotičnih ogljikovih hidratov, imenovanih oligosaharidi. Ti so podobni tistim v materinem mleku, ki podpirajo rast koristnih bakterij v črevesju, kar ugodno vpliva na prebavo in splošno zdravje.
Vsi z alergijo na kravje mleko niso alergični na kozjega
Študije kažejo, da približno četrtina otrok, ki so alergični na kravje mleko, ne kaže alergijske reakcije na kozje mleko. Vendar strokovnjaki opozarjajo, da se je ob alergiji na mlečne izdelke pred uživanjem kozjega mleka nujno posvetovati z zdravnikom.
Ugoden vpliv na holesterol?
Nekatere raziskave nakazujejo, da kozje mleko morda lahko pomaga zniževati raven holesterola v krvi. Pozitiven učinek se je v raziskavah pokazal tudi pri zmanjševanju holesterola v arterijah in žolčniku.
Boljša absorpcija hranil
Ena izmed zanimivih lastnosti kozjega mleka je, da izboljšuje absorpcijo nekaterih hranil iz drugih živil. Medtem ko kravje mleko lahko moti absorpcijo nekaterih mineralov, kot sta železo in baker, kozje mleko pri tem ne povzroča težav – nasprotno, naj bi pomagal pri boljši izrabi zaužitih hranil.
Slabosti kozjega mleka
Kljub nekaj prednostim kozje mleko ni primerno za vsakogar. Vsebuje laktozo, zato ga osebe z laktozno intoleranco morda ne bodo dobro prenašale – čeprav ima v primerjavi s kravjim nekoliko manj laktoze, predvsem v fermentirani obliki, kot je jogurt.
Prav tako ima kozje mleko več kalorij kot kravje ali rastlinske različice. Posledično ga je smiselno uživati v manjših količinah, še posebej če pazimo na vnos kalorij.
Kozje mleko ni le okusna alternativa kravjemu mleku, temveč tudi bogat vir hranil, ki lahko koristi prebavi, presnovi in splošnemu zdravju. A kot pri vseh živilih – velja ga uživati premišljeno in ob upoštevanju morebitnih zdravstvenih posebnosti.
Viri:
- Heatlhine. Dostopno na: Goat’s Milk: Is This the Right Milk for You? . Zadnji dostop: Maj 2025
- WebMD. Dostopno na: Goat Milk: Are There Health Benefits?. Zadnji dostop: Maj 2025
- Naša Super Hrana. Dostopno na: Kozje mleko in njegova uporaba. Zadnji dostop: Maj 2025
- Barrionuevo M, Alferez MJ, Lopez AI, et al. Beneficial effect of goat milk on nutritive utilization of iron and copper in malabsorption syndrome. J Dairy Sci. 2002 Mar;85(3):657-64. doi: 10.3168/jds.s0022-0302(02)74120-9. PMID: 11949871.
- López-Aliaga I, Alférez MJ, Nestares MT, et al Goat milk feeding causes an increase in biliary secretion of cholesterol and a decrease in plasma cholesterol levels in rats. J Dairy Sci. 2005 Mar;88(3):1024-30. doi: 10.3168/jds.S0022-0302(05)72770-3. PMID: 15738237. Dostopno na: https://www.journalofdairyscience.org/article/S0022-0302(05)72770-3/fulltex Zadnji dostop: Maj 2025