Nova odkritja o vplivu konoplje na spomin

Foto: Profimedia

Mnogi menijo, da učinki konoplje izginejo takoj, po prenehanju uporabe. Pa je res tako?

Vendar pa nova raziskava nakazuje, da lahko dolgotrajna in intenzivna uporaba konoplje še dolgo vpliva na delovanje možganov, zlasti na spomin. Študijo so izvedli raziskovalci iz Nacionalnega inštituta za zlorabo alkohola in alkoholizem, Medicinske fakultete Univerze v Koloradu ter Univerze v Torontu. Gre za eno največjih raziskav o vplivu konoplje na možganske funkcije, njeni izsledki pa so bili objavljeni v reviji JAMA Network Open.

Kot je pojasnil vodilni avtor študije, dr. Joshua Gowin, profesor radiologije na Univerzi v Koloradu, je razumevanje učinkov konoplje ključno v času, ko njena uporaba in legalizacija naraščata po vsem svetu. “S tem lahko ljudem omogočimo informirane odločitve in boljše razumevanje morebitnih posledic,” je dejal.

Največji vpliv na delovni spomin

Raziskovalci so analizirali možganske posnetke 1.003 odraslih, starih med 22 in 36 let. Udeleženci so bili razdeljeni v tri skupine glede na količino konoplje, ki so jo zaužili v življenju: intenzivni uporabniki (več kot 1.000-krat), zmerni uporabniki (10–999-krat), neuporabniki (manj kot 10-krat). Približno 9 odstotkov udeležencev je bilo intenzivnih uporabnikov, 18 odstokov zmernih in 73 odstotkov jih je konopljo uporabljalo le redko ali nikoli. Raziskava je pokazala tudi, da so bili intenzivni uporabniki pogosteje moški, ki so imeli nižje prihodke in nižjo stopnjo izobrazbe.

Rezultati so pokazali, da so ljudje, ki so konopljo pogosto uporabljali skozi življenje, imeli zmanjšano možgansko aktivnost pri nalogah, povezanih s spominom. Razlike so bile najbolj opazne na področjih možganov, ki so ključna za pozornost, odločanje in kratkotrajno shranjevanje informacij.

Delovni spomin – ki si ga lahko predstavljamo kot mentalne samolepilne listke – nam omogoča, da si za kratek čas zapomnimo informacije, kot so telefonske številke, napotki ali pomembni deli pogovora. Prav ta vrsta spomina je bila pri dolgoletnih uporabnikih konoplje najbolj prizadeta.

Kako konoplja vpliva na druge možganske funkcije?

Poleg spomina so raziskovalci preučili tudi vpliv konoplje na druge kognitivne funkcije, kot so prepoznavanje čustev, jezikovne sposobnosti, motorična kontrola, logično razmišljanje in sposobnost razumevanja perspektive drugih. Zanimivo je, da dolgotrajna uporaba konoplje ni bistveno vplivala na te funkcije.

So pa raziskovalci zaznali razlike pri tistih, ki so nedavno uživali konopljo – ti so se slabše odrezali pri nalogah, ki so vključevale kratkoročni spomin in motorične sposobnosti, čeprav ti niso bili tako izraziti kot dolgoročni vplivi.

Pri moških bolj izrazite spremembe v možganski aktivnosti

Študija je prav tako pokazala zanimive razlike med spoloma. Pri moških so se med pod vplivom konoplje pojavile bolj izrazite spremembe v možganski aktivnosti, povezani z gibanjem, kar nakazuje, da lahko konoplja različno vpliva na moške in ženske.

Raziskava poudarja, da intenzivna uporaba konoplje lahko povzroči dolgotrajne spremembe v možganskih funkcijah, zlasti pri spominu.

Vir: Study Finds: Memory problems from cannabis may last long after quitting, scientists warn. Dostopno na: Memory problems from cannabis may last long after quitting, scientists warn. Zadnji dostop: Februar 2025

Avtor
Piše

N. K.

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
33
17.06.2025 ob 02:41
1,638
28.10.2022 ob 14:48
Preberi več

Več novic

MedAsk

MedAsk je najnaprednejši pomočnik, ki se bo z vami pogovoril o vaših simptomih in vam pomagal razumeti kaj se dogaja z vašim zdravjem.

Chat

New Report

Close