Katere so bistvene informacije, ki jih morajo starši vedeti o HPV?

Noemi Kandus , 03. marec 2025
O HPV od A do Ž
Specialist javnega zdravja Zoran Simonović, dr. med., iz NIJZ, Foto: Osebni arhiv

Okužba s humanimi papiloma virusi (HPV) je ena najpogostejših spolno prenosljivih okužb. V stik s to okužbo pridemo praktično vsi spolno aktivni ljudje.

Kaj je pomembno vedeti o HPV in posledicah, ki jih povzroča okužba, smo se pogovarjali s specialistom javnega zdravja Zoranom Simonovićem, dr. med., iz NIJZ. Sogovornik poudarja, da je najpomembnejše vedeti, da je okužba s HPV povezana z nastankom določenih vrst predrakavih in rakavih sprememb pri ženskah in moških, in sicer na materničnem  vratu, penisu, zunanjem ženskem spolovilu, zadnjiku, v nožnici, ustnem delu žrela. Sicer pa HPV povzroča tudi genitalne bradavice in ponavljajoče se papilome grla.

Okužba s HPV je nujna za nastanek predrakavih sprememb in raka na materničnem vratu, povzroča pa tudi 90 odstotkov predrakavih sprememb in raka zadnjika.

Kdaj ljudje najpogosteje pridemo v stik s HPV?

Večina ljudi se s HPV okuži že zelo kmalu po začetku spolno aktivnega življenja. Poleg tega se je pomembno zavedati, da za prenos okužbe ni nujna spolnost, temveč se lahko prenaša tudi preko roke, ki je bila v stiku s sluznico, s poljubljanjem … Lahko pa se okužba prenese tudi ob porodu iz matere na otroka.

Zakaj je pomembno proti HPV cepiti otroke dovolj zgodaj?

Veliko raziskav je pokazalo, da je najprimernejši čas za cepljenje proti HPV med 11. in 12. letom, kar sovpada s sistematskim pregledom, ki  so ga v Sloveniji deležni otroci v šestem razredu.

Sicer sta za cepljenje v tej starosti ključna dva razloga:

  1. Otroci v tej starosti še nimajo intimnih stikov, torej je malo možnosti, da so že bili v stiku s HPV. To pa je ključno, saj cepivo ščiti le pred okužbami in posledicami okužb z genotipi HPV, s katerimi oseba še ni bila v stiku.
  2.  Imunski odgovor na cepljenje je v mladostniškem obdobju najboljši in nudi dolgotrajno zaščito. To sta potrdili populacijski študiji* iz Švedske in Anglije, ki sta bili objavljeni 2020 in 2021, kjer je bilo dokazano, da je zaščitna učinkovitost večja, če je cepljenje izvedeno v mlajšem starostnem obdobju.

*Lei J, et al. N Engl J Med 2020;383:1340-8. in Falcaro M, et al. Lancet 2021;398:2084-92

Kako deluje cepivo proti HPV?

Devetvalentno cepivo, s katerim se cepijo otroci in mladostniki, ščiti pred sedmimi najbolj nevarnimi genotipi HPV, ki povzročajo predrakave spremembe in raka, in obema genotipoma, ki povzročata genitalne bradavice in ponavljajoče se papilome grla. Cepivo proti HPV pa je svojevrsten fenomen: če pri večini cepiv proti nalezljivim okužbam oziroma boleznim velja, da je zaščita po naravni okužbi boljša ali primerljiva z zaščito, ki jo nudi cepljenje, je pri HPV ravno obratno: zaščita, ki nastane po cepljenju, je višja, kot zaščita, ki nastane po okužbi. Pri naravni okužbi namreč običajno pride le do okuženosti tistega kožno-sluzničnega predela, kjer je prišlo do stika z virusom HPV. Pri cepljenju pa pride do sistemskega imunskega odgovora, zaščitna protitelesa nastanejo v krvnem obtoku in se razširijo tudi do sluzničnih predelov, in na ta način preprečuje vstop virusa v celice sluzničnega epitela.

Proti HPV se cepi že približno 25 let, cepljenih je bilo že več kot 500 milijonov oseb iz vsega sveta, pri čemer ni bilo zaznanih hudih stranskih učinkov. Zaradi tega je tudi Svetovna zdravstvena organizacija podala trditev, da je cepivo proti HPV izrazito varno in učinkovito.

Zoran Simonović, dr. med., iz NIJZ

Zakaj pa je pomembno, da se proti HPV cepijo tako deklice kot dečki?

Da so se proti HPV najprej cepile le deklice, je posledica tega, da je bila najprej odkrita povezava med HPV in predrakavimi ter rakavimi spremembami na materničnem vratu. Vendar se je kmalu za tem ugotovilo, da HPV povzroča tudi druge vrste predrakavih in rakavih sprememb, ki se pojavljajo tako pri ženskem kot moškem spolu, zato je stroka takoj spremenila priporočila in svetuje cepljenje obeh spolov. Poleg tega cepivo preprečuje tudi večino (najmanj 90 odstotkov) genitalnih bradavic in papilomatoz grla, ki se prav tako pojavljajo pri obeh spolih. S cepljenjem obeh spolov tudi veliko učinkoviteje omejimo breme kroženja HPV genotipov v celotni populaciji in s tem prispevamo h kolektivni imunosti.

Je kakšna pogosta zmota, ki je v javnosti krožila v povezavi s HPV?

Nekaj časa so se ljudje bali, da se bodo otroci, ki so cepljeni proti HPV, hitreje odločali za spolne stike, kar nikakor ni res. Gre za povsem nepovezana dejavnika. Poleg tega to cepivo ščiti le pred eno spolno prenosljivo boleznijo in ne vsemi, tako da res ni razumljivo, zakaj bi kdorkoli mislil, da bi se otroci hitreje odločali za spolnost zaradi cepljenja proti HPV.

Kakšen je pomen cepljenja proti HPV za javno zdravje?

Z zadostno precepljenostjo proti HPV in udeležbo v preventivnem presejalnem programu za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih sprememb na materničnem vratu (ZORA) lahko dejansko odpravimo raka materničnega vratu. Poleg tega bi z zadostno precepljenostjo zmanjšali obolevnost še za petimi drugimi vrstami raka, ter zmanjšali pojavnost genitalnih bradavic in papilomatoz grla. Gre sicer za dva zapleta, ki nista življenje ogrožajoča, vendar sta lahko zelo obremenjujoča za posameznika.

Do 15. leta otroci oziroma mladostniki potrebujejo privoljenje staršev za cepljenje proti HPV, po 15. letu pa se lahko za cepljenje odločijo sami, brez privolitve staršev. V breme zavarovalnice se lahko proti HPV cepijo vse osebe do dopolnjenega 26 leta starosti. Strokovnjaki smo se večkrat pogovarjali, kako se počutijo starši, ki so zavrnili cepljenje otroka, pa je kasneje ta otrok zbolel za  predrakavimi ali rakavimi spremembami, ki bi jih lahko preprečili.

Zoran Simonović, dr. med., iz NIJZ.

Spomnimo! HPV od A do Ž:

  • Človeški (humani) papilomavirusi – skrajšano HPV – so izjemno pogosti, okuži se skoraj vsak.
  • HPV povzročajo vsaj šest različnih vrst raka: raka materničnega vratu, zunanjega ženskega spolovila, nožnice, zadnjika, penisa in ustnega dela žrela; pa tudi genitalne bradavice in ponavljajoče papilome grla.
  • Okužba s HPV pogosto poteka brez simptomov, kar pomeni, da ne vemo, da smo okuženi in zato lahko okužbo nevede širimo naprej.
  • Cepljenje proti HPV je najbolj učinkovita zaščita pred rakom in drugimi boleznimi, ki jih povzročajo okužbe s HPV.
  • Poleg cepljenja so redni preventivni ginekološki pregledi v programu ZORA ključni za preprečevanje raka materničnega vratu.
  • Slovenija je na dobri poti, da odpravi raka materničnega vratu, vendar je za to poleg visoke udeležbe v programu ZORA treba doseči 90-odstotno precepljenost proti HPV.

Prispevek je nastal v okviru evropskega projekta PERCH, ki ga sofinancirata Evropska Unija in Ministrstvo za zdravje RS. V Sloveniji projekt vodi Onkološki inštitut Ljubljana.

Avtor
Piše

Noemi Kandus

Medicinske raziskave, javno zdravje, pomen preventive in razumevanje kompleksnih zdravstvenih tem so področja, ki me že od nekdaj navdušujejo. Moje novinarsko delo obsega širok spekter medijev, od digitalnih platform do uglednih tiskanih publikacij, kjer s predanostjo raziskujem in predstavljam najnovejša znanstvena dognanja na razumljiv način. V svojem delu vidim poslanstvo povezovanja medicinske stroke z javnostjo in prispevanja k boljši zdravstveni pismenosti. Če imate kakršen koli komentar na članek ali vprašanja, mi pišite na [email protected].

Več novic

New Report

Close