Farmacevt Bojan Madjar, mag. farm. spec., nacionalni koordinator farmacevtske skrbi “Vprašajte o svojem zdravilu” pri Lekarniški zbornici Slovenije, je za Pomurske lekarne pojasnil s katero tekočino in kolikšno količino je najbolje zaužiti zdravilo.
Najprimernejša tekočina za zaužitje tablet je voda
Najpogosteje jemljemo zdravila v obliki tablet ali kapsul. Najprimernejša izbira je voda, ker ne moti delovanja zdravila, ker ne vstopa v morebitne interakcije z učinkovino/učinkovinami iz zdravila. Zaradi tega denimo tudi mineralna voda ni najprimernejša pri uporabi določenih zdravil, kaj šele sokovi ali mleko, opozarja Bojan Madjar.
Zaužitje brez ali s premalo tekočine?
Zaužitje tablet brez ali s premalo tekočine lahko povzroči težave pri požiranju. Tableta se lahko ‘prilepi’ na sluznico požiralnika ali želodca, kar lahko povzroči draženje in v nekaterih primerih (pri tabletah, ki delujejo kot kislina) celo razjede. Pogosto ljudje, zlasti tisti, ki jemljejo več zdravil dnevno, poročajo o težavah v želodcu. Težave, kot je občutek težkega želodca, lahko omilimo tako, da tableto ali kapsulo zaužijemo z zadostno količino tekočine.
Zaužitje zdravila z dovolj tekočine je pomembno tudi zato, da tableta čim hitreje razpade v prebavilih in da se učinkovina, ko se sprosti iz zdravila, lahko raztopi v tekočini in nato čim hitreje in čim lažje vsrka iz prebavil (npr. iz želodca ali tankega črevesja) v kri.
Farmacevt Bojan Madjar, mag. farm. spec., nacionalni koordinator farmacevtske skrbi “Vprašajte o svojem zdravilu” pri Lekarniški zbornici Slovenije
Koliko tekočine je dovolj?
Za zaužitje tablet in kapsul se običajno priporoča vsaj 1,5 do 2 decilitra vode. To je tudi količina tekočine, ki se običajno uporablja v raziskavah, v katerih se proučuje učinkovitost in varnost zdravil. Zadostna količina tekočine (vsaj dva decilitra) je ključna predvsem pri določenih vrstah zdravil, kot so nekateri antibiotiki, zdravila za osteoporozo in nesteroidna protivnetna zdravila, ki lahko še posebej dražijo sluznico požiralnika ali želodca.
Posebni primeri zdravil
Pri nekaterih zdravilih (gre za redke izjeme) lahko količina tekočine vpliva na njihovo učinkovitost. Tak primer je zdravilo za sladkorno bolezen (vsebuje učinkovino semaglutid), ki je na voljo tudi v Sloveniji in je v obliki tablete. Za to zdravilo farmacevti priporočajo le omejeno količino tekočine – največ do 1,25 decilitra, saj bi večja količina lahko zmanjšala njegovo učinkovitost.
Posvetujte se s farmacevtom!
Pri kakršnih koli dvomih pri uporabi zdravil se priporoča posvet z magistrom farmacije, ki zdravilo izda, saj lahko napačna uporaba zmanjša učinkovitost zdravljenja ali povzroči nezaželene učinke.
Ne pozabite: Vedno upoštevajte navodila farmacevtov in zaužijte dovolj tekočine za optimalno delovanje zdravila.
Pomurske lekarne: S koliko tekočine naj poplaknem tableto? Dostopno na: S koliko tekočine naj poplaknem tableto? Zadnji dostop: Januar 2025