V videoigrah, tudi tistih za najmlajše, se vse pogosteje pojavljajo elementi, ki jih sicer uporabljajo v igralništvu in dokazano predstavljajo tveganje za zasvojenost. Tako imenovani loot box-i, ki bi jih v slovenščino lahko prevedli kot plenilske skrinjice (ang. loot box ali gacha) so postale sestavni del videoiger. Pojavljajo se v kotu ekrana in s privlačnimi video učinki vabijo, da jih klikneš. S klikom se odpre možnost hitrega nakupa skrinje z nagradami, ki stane najmanj 0,50 evrov do več kot 100 evrov. Takšen paket vsebuje naključne virtualne predmete, ki lahko nudijo prednost v videoigri in so zato zelo iskani.
Kaj so loot box-i (plenilske skrinjice)
Loot box-i ali plenilske skrinje so dobile naziv po skrinji zakladov, ki si jih je prilastil tat. So virtualni predmeti v videoigrah, ki igralcu, ko se odprejo, ponudijo naključne nagrade. Ti lahko segajo od estetskih predmetov, ki spremenijo videz lika, do predmetov za izboljšanje igranja, ki lahko dajo konkurenčno prednost. Njihovo odpiranje pogosto spremlja dramatična glasba in drugi zvočni učinki, ki spominjajo na igralnice.

Posnetek skrinje iz spletne igre
Kaj je lahko v plenilski skrinji
Vsebina loot box-ov se zelo razlikuje glede na različne videoigre. Pogosto so to:
- Preobleke, obleke in dodatki, ki spremenijo videz igralnih likov ali orožja.
- Orožje, strelivo in okrepitve, ki lahko vplivajo na uspešnost igranja (dodatna moč, posebno orožje).
- Valuta v igri ali premium valuta, ki se uporablja za nakup drugih predmetov ali škatel za plen.
- Začasna ali trajna povečanja, ki povečajo stopnjo pridobivanja točk izkušenj ali hitrost napredovanja v igri.
Ne glede na to, ali je nekdo občasen ali predan igralec, lahko ti predmeti pomembno vplivajo na igralno izkušnjo.
Zakaj so loot box-i tako vabljivi in zasvojljivi
- Občutek vznemirjenja
Ena glavnih privlačnosti skrinje je vznemirjenje zaradi neznanega. Odpiranje pri igralcu lahko vzbudi občutek navdušenja in pričakovanja, podobno kot praskanje z loterijskega listka ali odvijanje darila, vendar podkrepljeno z dodatnimi zvočnimi in vizualnimi učinki. Izkušnja odpiranja je za igralca navdušujoča in ga napeljuje k želji, da odpre ‘samo še eno’. Kako privlačno je odpiranje, lahko vidimo na kanalih Youtube, kjer si lahko gledalci ogledajo posnetke odpiranja in tudi prenose v živo.
- Ekskluzivni in redki predmeti
Snovalci videoiger igralce pritegnejo tako, da v skrinje vključijo redke ali ekskluzivne predmete, ki jih z običajnim igranjem ni mogoče dobiti. Želja po pridobitvi teh unikatnih predmetov je lahko neverjetno mamljiva in spodbuja igralce, da nadaljujejo s kupovanjem.
- Socialni status
Pridobljeni predmeti v igri lahko podelijo družbeni status, saj igralec izstopa zaradi svoje sreče ali predanosti, kar v svetu videoiger veliko pomeni.
Zakaj so loot box-i sporni in nevarni
Pojav loot box-ov v videoigrah se zgleduje po principih delovanja igralnic in elementov iz hazardiranja, kot so igralni avtomati in ruleta. Zaradi tveganja so ta področja posebej regulirana, kar v primeru videoiger ni tako. Nevarnost preži v trenutku negotovosti in naključnosti.
Igralci v videoigri ne kupujejo predmetov, temveč možnost pridobitve virtualnih dobrin. V bistvu gre za nakup presenečenja, ki ustvarja negotovost glede tega, katere predmete bo igralec prejel. Poleg tega imajo kupljeni izdelki oz. točneje kupljena možnost, da bi dobili določen predmet, različne koristi za posameznega uporabnika. Igralec po navadi kupi skrinjo, ker želi zase pridobiti določen predmet z visoko vrednostjo. Pogosto pa se zgodi, da prejme nekaj ničvrednega, kar je drugi hazarderski element, ki lahko vodi v ponavljanje nakupov in zasvojenost.
Kaj sta pokazali raziskavi
Študija* narejena med 46.136 uporabniki interneta je raziskovala vzorec 1.508 uporabnikov videoiger, ki igrajo po sistemu ‘plačaj in zmagaj’ (ang. Pay2Win). Med njimi jih je 586 (38,9 odstotkov) v zadnjih 12 mesecih kupilo vsaj en paket t.i. loot box-a. Raziskovalci so dokazali, da je pogostost sodelovanja igralce vodila v nevarnost, da bodo razvili težave s tveganimi oblikami iger na srečo.
Druga raziskava**, narejena v Veliki Britaniji, je proučevala vedenje 1.081 odraslih starejših od 18 let. Proučevala je vse oblike praks povezanih z igrami na srečo in težavami, povezanimi s tveganim obnašanjem pri tem ter pokazala, da prav tako obstaja pozitivna povezava, vendar ne dovolj jasna, da bi lahko enoznačno govorili o neposredni nevarnosti.
Nakup plenilskih skrinjic (loot box) sicer ni pogoj za sodelovanje v igri, je pa namenjen pridobivanju virtualnih koristi, kot so na primer privlačnejši videz, močnejši avatar (uporabniški profil) ali skrajšanje dobe za napredovanje na novo raven. V takem primeru govorimo o elementih ‘plačaj in zmagaj’ (angl. Pay2Win).
Zaskrbljenost zaradi hazardiranja v videoigrah
Raziskovalci v Veliki Britaniji so ugotovili, da imajo plenilske skrinjice toliko podobnosti s hazardiranjem, da predstavljajo tveganje za igranje, in lahko delujejo kot prehod do razvoja problematičnega hazardiranja, kar lahko vodi v stisko, motnjo ali celo bolezen.
Negativni vplivi uporabe loot box-ov v videoigrah:
- Psihološki vpliv
Dinamika odpiranja skrinj deluje na različnih psiholoških občutkih, na primer na prepričanju “skoraj bi uspelo”. Lažni občutek, da bi igralcu skupaj uspelo dobiti redek predmet, lahko prisili igralce, da poskusijo znova, kar je podobno kot pri hazardiranju. Podoben element prisoten v hazardiranju, ki se pojavi tudi v videoigrah so spremenljivi razporedi nagrajevanja, ki igralec nikoli ne ve, kdaj ‘ga čaka sreča’. Nepredvidljivi interval lahko povzročajo zasvojenost.
- Finančni učinek
Plenilske skrinje imajo lahko tudi finančne posledice. Igralci lahko porabijo visoke zneske za lovljenje želenih predmetov brez kakršnega koli jamstva, da jih bodo pridobili. To lahko povzroči finančno obremenitev, zlasti za tiste, ki so zbirateljsko naravnani (zbirateljske skrinje) ali postanejo zasvojeni.
- Etični pomisleki
Kritiki trdijo, da razvijalci videoiger izkoriščajo psihološko ranljivost igralcev in dajejo prednost dobičku pred blaginjo igralca. To sproža vprašanja o moralnosti vključevanja plenilskih skrinj v igre, zlasti tiste, ki so namenjene mlajšim igralcem in otrokom.
Eden od glavnih virov polemik v loot box-i je podobnost z igrami na srečo. Kritiki trdijo, da je naključna narava plenilskih skrinj primerljiva s tradicionalnimi dejavnostmi iger na srečo, kot so igralni avtomati. Igralci zapravljajo denar z upanjem, da bodo prejeli dragoceno nagrado, kar je lahko še posebej zaskrbljujoče, ko so vpleteni otroci in najstniki.
Kakšna je zaščita pred zlorabami
Igre na srečo so v mnogih državah regulirane in podvržene strožjim zahtevam kot splošne igre za zabavo. Organizatorji iger na srečo tudi potrebujejo licenco in so dolžni prepovedati udeležbo mladoletnim osebam. Tukaj nastane vrzel, saj plenilske skrinje, kljub temu da imajo elemente igralništva, (še) niso razvrščene kot igre na srečo in s tem podvržene bolj strogemu nadzoru.
Zato je toliko bolj pomembno biti pozoren, če igrate videoigre in ste že začeli nakupe plenilskih skrinj ali to počne vaša bližnja oseba. Toliko bolj moramo biti pozorni pri otrocih, ki se še razvijajo in vstopajo v svet odraslih navad. Njihovi možgani še nimajo razvitih vseh varnostnih mehanizmov in so v primeru izpostavljenosti v otroštvu bolj dovzetni za to, da razvijejo tvegana vedenja in motnje v odraslosti.
Ko boste torej naslednjič naleteli na plenilsko skrinjo, boste natančno vedeli, s čim imate opravka. In upajmo, bili tudi bolj zadržani.
Kam po pomoč?
Če sumite, da ima vaš otrok, partner ali drug bližnji težave s kompulzivnimi nakupi, videoigrami ali hazardiranjem, se lahko:
- obrnete na Center za zdravljenje zasvojenosti, ZD Nova Gorica – tel. 05 338 32 65, delovni čas od ponedeljka do četrtka od 7. do 19. ure in v petek od 7. do 14.30 ure (brezplačna tel. št.)
- Pokličete Program zdravljenja nekemičnih zasvojenosti, Psihiatrična bolnišnica Idrija – tel. 041 481 566. Naročanje na zdravljenje poteka vsak delovnik od 13.00 do 15.00 ure.
- V primeru težav s hazardiranje vsak delovni dan med 10. in 15. uro pokličete svetovalca na zaupni telefon 040 88 99 18 ali pišete na [email protected]. Nasvet je brezplačen, prav tako so brezplačne tudi psihoterapije, ki jih nudijo v Ljubljani in v Mariboru.
- Logout.org ponuja svetovalne, preventivne in psihološke usluge posameznikom, ki imajo težave z digitalnimi tehnologijami in internetom. Pokličete na 080 73 76 ali pišete na [email protected].
Viri:
https://doi.org/10.1016/j.techsoc.2020.101395
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0160791X19305743
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0206767
https://thegamingmecca.com/what-are-loot-boxes-and-why-are-they-controvers/
https://www.abc.net.au/news/2022-11-28/what-are-video-game-loot-boxes/101705972
Opombe:
* Raziskavo je vodil dr. Marc von Meduna, dipl. psiholog, podoktorski raziskovalec Univerze iz Hamburga (Universität Hamburg), ki se ukvarja s problematiko iger na srečo.
** Raziskavo je vodil David Zendle, magister informacijske tehnologije, raziskovalec digitalnega vedenja, vplivov tehnologije na družbo in potencialne škode v videoigrah, družbenih medijih in igrah na srečo, svetovalec Komisije za igre na srečo v Veliki Britaniji glede zmanjševanja škode (The Advisory Board for Safer Gambling).