Ob svetovnem dnevu brez tobaka, ki ga vsako leto obeležujemo 31. maja, letos pod geslom Razkrijmo manipulacije tobačne industrije, stroka opozarja na nevarnosti kajenja in vpliv trženja tobačnih izdelkov na mlade.
Zaradi kajenja vsak teden umre 60 ljudi
Tobačna industrija neprestano išče načine, kako svoje izdelke narediti privlačnejše – zlasti za mlade. Tobačni in nikotinski izdelki z dodanimi sladkimi in sadnimi okusi ustvarjajo lažen občutek varnosti ter vzbujajo občutek zaželenosti, kar prispeva k večji uporabi med mladimi. Mnoge države zato uvajajo strožje ukrepe za zaščito zdravja prebivalstva. Med najnaprednejšimi v EU je tudi Slovenija, ki je s 24. aprilom 2025 prepovedala vse arome v elektronskih cigaretah in njihovih polnilih, razen tobačne.
Nikotin je ena izmed najbolj zasvojljivih snovi. Večina kadilcev začne kaditi že pred 18. letom starosti. Zaradi bolezni, povezanih s kajenjem, umreta kar dve tretjini kadilcev. V Sloveniji vsako leto zaradi posledic kajenja umre več kot 3.000 ljudi – približno 60 vsak teden.
Škodljivo tudi vdihovanje arom
V zadnjih letih se na trgu pojavlja vse več novih izdelkov, ki sicer ne vsebujejo tobaka, a vsebujejo nikotin. Sem spadajo elektronske cigarete (vejpi), ki poleg nikotina vsebujejo tudi številne privlačne arome. Te so še posebej privlačne za mlade, vendar imajo lahko škodljive učinke na zdravje. Vdihavanje arom lahko že pri kratkotrajni uporabi povzroči resne posledice za dihala.
Podatki iz leta 2023 kažejo, da je kar 30 odstotkov dijakov 2. letnikov srednjih šol uporabljalo elektronske cigarete.
V enem letu že zmanjšanje uporabe elektronskih cigaret
Slovenija je z uvedbo prepovedi arom v elektronskih cigaretah naredila pomemben korak pri zaščiti javnega zdravja, zlasti zdravja mladih. S tem ukrepom se je pridružila naprednim državam EU – Estoniji, Litvi, Latviji, Danski, Madžarski, Nizozemski in Finski – ki so že uvedle podobne ukrepe, kljub temu da ta prepoved še ni obvezna za vse države članice. Nizozemska, ki je prepoved uvedla lani, že poroča o spodbudnih rezultatih – med mladostniki in odraslimi se je uporaba elektronskih cigaret občutno zmanjšala: dnevna uporaba je padla iz 29 na 18 odstotkov, tedenska uporaba iz 30 na 14 odstotkov, in mesečna uporaba iz 42 na 16 odstotkov.
Prenehanje kajenja je težek korak, potrebna je strokovna pomoč
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) ugotavljajo, da si več kot polovica kadilcev želi prenehati kaditi, a mnogi pri prvih poskusih niso uspešni. Prav zato je pomembna dostopna in strokovna pomoč.
V Centrih za krepitev zdravja in Zdravstvenovzgojnih centrih v zdravstvenih domovih je na voljo brezplačno individualno in skupinsko svetovanje za opuščanje kajenja. Poleg tega lahko kadilci pomoč poiščejo tudi prek brezplačne svetovalne linije 080 27 77, kjer svetujejo posebej usposobljeni strokovnjaki. Letno na tej številki sprejmejo med 350 in 600 klicev. Telefonska številka je natisnjena tudi na embalaži vseh tobačnih izdelkov.
Kako lajšati težave s kajenjem in kako prenehati? Poiščite pomoč in pogovorite se s strokovnjakom na forumu Kajenje.
Vir: NIJZ. Dostopno na: 31. maj – svetovni dan brez tobaka 2025. Zadnji dostop: Maj 2025