Kadilci upravičeni do brezplačnega darila

Foto: Profimedia

Kadi vsak četrti odrasel prebivalec Slovenije. Ta teden bo kar nekaj priložnosti, da se sami prepričate, zakaj reči ne cigaretam.

Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja v Sloveniji zmanjšuje, žal pa se raba drugih tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov zlasti med mladimi povečuje. Po zadnjih podatkih iz leta 2020 kadi petina odraslih prebivalcev Slovenije.

»Opustitev kajenja je ena najpomembnejših stvari, ki jih lahko kadilec naredi za svoje zdravje. Prej ko preneha, prej se bo njegovo telo začelo zdraviti. Opustitev kajenja prinese številne koristi za zdravje v vsakem starostnem obdobju«.

Mariana Paula Rezelj,
predsednica Sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v pulmologiji pri Zbornici zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza) ob svetovnem dnevu brez cigarete.

Ste vedeli?

  • Tobačni dim vsebuje več kot 7.000 različnih kemičnih snovi.
  • Okoli 70 snovi v cigaretnih izdelkih povzroča raka, na stotine pa jih je škodljivih zdravju, med njimi tudi ogljikov monoksid. 
  • Zaradi posledic uporabe tobačnih izdelkov v Sloveniji vsak teden umre 60 ljudi.
  • Raba tobačnih izdelkov med mladimi se povečuje.
  • Umrljivost kadilcev je trikrat višja kot umrljivost nekadilcev.

Menjali bodo cigareto za smuti

S pozivom “Zamenjaj cigareto za smuti” akcijo ozaveščanja začenja Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije v sodelovanju s Slovensko zvezo za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo. V soboto, 4. februarja 2023 bodo organizirali poseben dogodek.

Med 10. in 16. uro bodo obiskovalci centra Supernova Qlandia Maribor v zameno za cigareto dobili smuti. Ob tem jim bodo strokovnjaki izmerili pljučno kapaciteto in prisotnost ogljikovega monoksida v izdihanem zraku.

Na dogodku bodo tudi pojasnili, kaj rezultati meritev povedo o stanju pljuč, podali osnovne informacije o škodljivih učinkih kajenja in uporabe tobačnih izdelkov, ter opozorili, zakaj je pomembno to razvado opustiti. Pomagali bodo tudi poiskati pomoč pri opuščanju.

Obiskovalci bodo tudi spoznali, katere so nove oblike tobačnih izdelkov, po katerih posegajo predvsem mladi in jih njihovi starši niti ne poznajo in se ne zavedajo, da gre za tobačne izdelke.

Zakaj bi morali biti zaskrbljeni in resneje ukrepati

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije opozarja na hiter razvoj in širjenje uporabe novih tobačnih izdelkov, kamor prištevamo elektronske cigarete, uparjalnike in izdelke, ki segrevajo tobak ter nikotinske izdelke. Med slednjimi so najbolj zaskrbljujoče nikotinske vrečke.

Proizvajalci pogosto reklamirajo nove izdelke kot manj nevarne, a tudi ti ogrožajo posameznikovo zdravje. Društvo spodbuja in ozavešča uporabnike tobaka in drugih izdelkov, kako koristno je rabo vseh teh izdelkov opustiti.

Število smrti zaradi kajenja je višje kot zaradi vseh nesreč, samomorov, alkohola, prepovedanih drog in AIDS-a skupaj

Kajenje tobaka ter uporaba drugih tobačnih in povezanih izdelkov prizadene celotno telo, predvsem pa škodljivo vpliva na pljuča, srce in ožilje. Lahko se pojavijo kronične bolezni in rakava obolenja, ki bistveno zmanjšujejo kakovost življenja in skrajšajo kadilčevo preživetje. 

V Sloveniji zaradi posledic uporabe tobačnih izdelkov v povprečju vsak teden umre 60 ljudi, kar pomeni skoraj 9 smrti dnevno oz. več kot 3.000 na leto. Število smrti zaradi tobaka je letno višje kot zaradi vseh nesreč (vključno s prometnimi), samomorov, alkohola, prepovedanih drog in AIDS-a skupaj. Več o posledicah kajenja, si lahko preberete tu.

Kaj pridobimo, če opustimo kajenje

Opustitev kajenja in uporabe drugih tobačnih in povezanih izdelkov prinese številne koristi za zdravje tudi tistim, ki že dolgo kadijo

Pozitivni učinki prenehanja kajenja:

  • Zmanjšajo se težave z dihanjem.
  • Kašelj se umiri.
  • Izboljša se telesna zmogljivost, saj se izboljša oskrba telesa s kisikom.
  • Zmanjša se tveganje za nastanek oz. napredovanje kroničnih bolezni dihal, srčnega infarkta in možganske kapi.
  • Zmanjša se tveganje za nastanek raka grla, pljuč in sečnega mehurja tj. rakavih obolenj, ki so povezana s kajenjem. 

Kakšne ukrepe za zmanjševanje porabe tobačnih izdelkov lahko pričakujemo

Vlada Republike Slovenije je maja 2022 sprejela Strategijo ”Za Slovenijo brez tobaka 2022-2030” za zmanjševanje posledic rabe tobaka. Dolgoročna vizija in glavni cilj strategije predvideva, da bi se v delež uporabnikov tobačnih izdelkov do leta 2030 zmanjšal na 12 %, leta 2040 pa naj bi bil ta delež manjši od 5 %.

Mnogi posamezniki težko prenehajo s kajenjem, še posebej, če poskušajo kajenje opustiti sami. Vsem kadilcem in uporabnikom drugih tobačnih izdelkov, ki želijo to razvado opustiti, svetujemo, da se vključijo v številne brezplačne programe za opuščanje kajenja v Sloveniji.

Pomoč pri opuščanju kajenja

Kadilci, močno zasvojeni z nikotinom, morajo imeti prost dostop do intenzivnega zdravljenja, ki vključuje farmakološko in vedenjsko-kognitivno terapijo.

»Zasvojeni z nikotinom lahko v Sloveniji najdejo več oblik pomoči. V okviru zdravstvenih domov so tako imenovani Zdravstveno-vzgojni centri in Centri za krepitev zdravja, kjer posebej za to usposobljeni strokovnjaki nudijo podporo tudi pri premagovanju težav pri opuščanju zasvojenosti z nikotinom. Ta pomoč se izvaja lahko kot skupinske delavnice ali individualno svetovanje tudi v smislu spreminjanja načina življenja in vedenja. Terapevt mora ugotoviti, kakšna je zasvojenost posameznega bolnika ter kakšen je način rabe nikotina, pripravi podatke o posledicah kajenja na zdravje ter o načinih zdravljenja, ki so mogoči. Zdravljenje zajema svetovanje (zlasti osebno in družbeno podporo ter vedenjsko-kognitivno terapijo) in svetovanje za farmakološko zdravljenje,«

dr. Tomaž Čakš,  dr. med., specialist splošne medicine, higiene in javnega zdravja z NIJZ

Seznam kontaktov za pomoč pri opuščanju kajenja:
Brezplačna anonimna telefonska številka 080 2777 (NIJZ), vsak dan med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.
Svetovanje na forumu Kajenje na Med.Over.Net.
Različne oblike nikotinskega nadomestnega zdravljenja: žvečilke, obliži in inhalatorji – dosegljivo v lekarnah.
Osebni zdravnik lahko predpiše zdravila na recept.
Letaki in spletne strani z več informacijami in motiviranjem: kako kajenje škoduje zdravju, izzivi opuščanja kajenja  in nasveti ob opuščanju kajenja.

Viri:
https://www.gov.si
https://nijz.si/
https://nijz.si/izpostavljenost-tobacnemu-dimu-lahko-resno-ogrozi-zdravje-odraslih-in-otrok/
https://www.gov.si/Preventiva-in-skrb-za-zdravje/Strategija-za-Slovenijo-brez-tobaka.pdf

Avtor
Piše

Uredništvo

Forum

Naši strokovnjaki odgovarjajo na vaša vprašanja

Poleg svetovanja na forumih, na portalu Med.Over.Net nudimo tudi video posvet s strokovnjaki – ePosvet.

Kategorije
Število tem
Zadnja dejavnost
3,670
29.08.2024 ob 09:02
3,920
20.09.2024 ob 19:10
33,819
17.09.2024 ob 22:27
1,238
12.09.2024 ob 10:43
572
07.08.2024 ob 13:13
Preberi več

Več novic

New Report

Close