Kronična venska bolezen, ki ji pogovorno rečemo krčne žile, je ena najpogostejših nenalezljivih bolezni, ki prizadene kar 8 do 10 odraslih na svetu 1. A obstaja dobra novica: če jih dovolj zgodaj prepoznamo in pravočasno ukrepamo, lahko napredovanje bolezni upočasnimo.
Simptomi krčnih žil: kako jih prepoznamo
Težave nastanejo, ko žilne zaklopke ne delujejo pravilno in preprečujejo povratni pretok krvi. Posledično začne kri v žilah zastajati, pritisk v njih se poveča, noge pa vse bolj bolijo in otekajo.
Prav bolečine v spodnjih okončinah in otekanje so najbolj pogosti simptomi krčnih žil. Poleg otekanja in bolečin kronično vensko bolezen prepoznamo še po naslednjih simptomih in znakih:
- občutek nemirnih nog,
- težke noge,
- mravljinčenje,
- srbeča koža,
- pekoč občutek v okončinah,
- mišični krči,
- utrujene noge in/ali utrujenost,
- kožne spremembe (vidne kot pajkova mreža prepredene žile, običajno modrikaste ali temno vijolične barve, pri čemer so lahko tudi grudaste in rahlo izbočene).
Včasih ob pojavljanju teh simptomov ne pomislimo, da bi lahko imeli težave s krčnimi žilami – sploh če se te ne kažejo na koži. Noge vse pogosteje zatekajo, čutimo tudi bolečino od kolen navzdol. Čevlji nenadoma začnejo tiščati ali pa je težko zapeti škornje. Pogosto komaj čakamo, da pridemo domov iz službe ali opravkov, se uležemo in odpočijemo noge.
Simptomi bolezni se običajno umirijo med počitkom in ležanjem z dvignjenimi nogami in poslabšajo, če smo izpostavljeni vročini ali če dalj časa stojimo ali sedimo.
“Preveč delam, preveč tekam sem in tja po opravkih,” si rečemo. In nadalje: “To bo minilo, če se malce umirim in več počivam.” A ko kljub temu ukrepu težave ne izginejo, pomislimo, da gre morda za kaj drugega.
Čeprav utrujenih, bolečin in oteklih nog ne povežemo takoj s krčnimi žilami, so prav to tipični znaki kronične venske bolezni.
Rešite KVIZ in preverite, ali imate tudi vi krčne žile.

Kaj povzroča krčne žile in boleče noge?
Na nastanek krčnih žil in razvoj kronične venske bolezni najbolj vpliva dednost. Če imata bolezen oba od staršev, potem imamo 90 % verjetnost, da se bo razvila tudi nas. Če ima bolezen eden od staršev, imajo moški 25-odstotno, ženske pa 62-odstotno verjetnost, da se krčne žile razvijejo tudi pri nas.2
Krčne žile so sicer nekoliko bolj pogoste pri ženskah kot pri moških3, saj na njihov nastanek lahko vplivajo tudi hormonske spremembe, ki jim je nežnejši spol podvržen zaradi menstrualnih ciklov, nosečnosti in menopavze.
Med dejavniki tveganja za nastanek krčnih žil so tudi starost (staranje povzroča obrabo zaklopk v venah, ki nadzorujejo pretok krvi), prekomerna telesna teža, pomanjkanje gibanja in kajenje. Na zgoraj opisane simptome krčnih žil bodite pozorni tudi, če je vaše delo pretežno sedeče ali stoječe, saj dolgotrajno sedenje in stanje povečujeta pritisk na žile v nogah.
Hoja je zelo koristna pri težavah s krčnimi žilami, saj je primerna za vsakogar. Že polurni sprehod od tri- do petkrat na teden koristi vašim krčnim žilam.
Kaj pomaga pri bolečih nogah?
Pri preprečevanju nastanka krčnih žil in ob obvladovanju kronične venske bolezni je pomembno skrbeti za zdrav življenjski slog, ki vključuje uravnoteženo prehrano, redno telesno dejavnost in opustitev škodljivih navad, kot je kajenje. Samo sprememba življenjskega sloga pa žal pogosto ni dovolj.
Mnogi za lajšanje simptomov uporabljajo kompresijske nogavice, ki podpirajo krvni obtok. Nekateri posegajo tudi po kremah za kapilare za nego nog, ki kožo osvežijo in dajejo prijeten občutek.

Flebaven® za lajšanje simptomov kronične venske bolezni
Za preprečitev napredovanja bolezni se poleg gibanja svetujejo zdravila za samozdravljenje, ki vsebujejo flavonoide. Eno takšnih zdravil je Flebaven®, ki vsebuje mikronizirani diosmin s protivnetnim delovanjem. Namenjen je zdravljenju simptomov krčnih žil, kot so bolečine v nogah, občutek težkih nog, utrujene noge, nemirne noge, nočni krči, otekline nog in trofične spremembe (spremembe kože zaradi slabše prekrvitve), pa tudi lajšanju težav s hemoroidi, kot so bolečina, otekanje in krvavitev v predelu zadnjika.4 Učinkovitost in varnost zdravila Flebaven® sta bili dokazani v klinični raziskavi.
Flebaven® je na voljo v dveh jakostih, 500 mg in 1000 mg. Flebaven® 1000 mg omogoča enostavnejše odmerjanje, saj za zdravljenje simptomov kronične venske bolezni zadošča ena tableta na dan. Krkin Flebaven® omogoča tudi cenovno dostopnejše zdravljenje.

Pri zdravljenju krčnih žil je pomembno vztrajati, saj se po treh mesecih bolečina v nogah, otekanje nog in občutek težkih nog zmanjšajo veliko bolj kot po enem mesecu.
Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganjih in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.
Imetnik dovoljenja za promet z zdravilom: Krka, d. d., Novo mesto. Več informacij na: www.flebaven.si.
VIRI
- Krka, d. d. (n.d.). Ali vas bolijo noge? Ali imate krčne žile? Ukrepajte zdaj! eZdravje. Pridobljeno 26. februarja 2025, s https://www.ezdravje.com/srce-in-zilje/kronicna-venska-bolezen/ali-vas-bolijo-noge-ali-imate-krcne-zile-ukrepajte-zdaj-2/ ↩︎
- Northwest Vein & Vascular Center. (n.d.). Does genetics play a role in varicose veins? Pridobljeno 26. februarja 2025, s https://njvvc.com/does-genetics-play-a-role-in-varicose-veins/ ↩︎
- Mayo Clinic. Diseises and Conditions: Varicose veins. Zadnji dostop 20. februarja 2025 https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/symptoms-causes/syc-20350643 ↩︎
- Krka, d. d., Novo mesto. (2023). Flebaven 1000 mg tablete – Povzetek glavnih značilnosti zdravila (SmPC). Zadnji dostop 20. februarja 2025 https://mediately.co/si/drugs/Is6BPlINoVbPZGdVd1JZcESwvxl/flebaven-1000-mg-tablete ↩︎