Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Akvarij + ribe – za tiste, ki se spoznate

Akvarij + ribe – za tiste, ki se spoznate

Že nekaj časa razmišljamo o tem, da bi kupili manjši akvarij in nekaj ribic.
Vem, da je to ena cela znanost. Pa ne bi šla v podrobnosti.

Zanima me samo, ali je akvarij, ki bo na voljo v Hoferju, dober za začetek:
https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba/posebna-ponudba-od-cetrtka-30102014/produktdetailseite/ps/p/akvarij-z-opremo-54-litrski/

Koliko rib gre sploh v ta akvarij?
Imeli bi: skalarko, gupije, morda čistilca?
Kaj predlagate?

Hvala za vsako mnenje oz. nasvet!

Jaz se ravno ucim izknjig in tvoj akvarij sodi med nano (miniaturne) akvarije. Vendar tudi ce ima akvarij prostornino 54 litrov, je dejansko kolicina vode dosti manjsa, saj ne sega do roba, poleg tega se zmanjsa tudi za volumen vseh stvari v akvariju. Pravilo naj bi bilo 5 cm odrasle ribe (rep ni vstet) na 7 litrov vode. Torej za tvoj akvarij maksimalno 35 cm odraslih rib. Za vsako ribo se pozanimaj, kaksna je njena odrasla dolzina. Ribe naj bodo take, ki se tudi v naravi ne gobljejo dosti. O samih ribah ti pa ne vem povedati, ker berem o morskem akvariju. Ampak pravilo o stevilu rib naj bi bilo enako.

Se to, naenkrat dodaj le 1 – 2 ribi. No, saj kaj dosti vec jih ne bo slo v 54 litrov, ker bo prehitro prevec ribjih kakcev in odvecne hrane in bo treba menjati vodo bolj pogosto in bos potrebovala tudi mocnejsi filter.

No, potem je ta akvarij glih za 3 zlate ribice… 🙂

Hvala, “jaz se ravno ucim”.

nova
Uredništvo priporoča

Zlate ribice so baje vecji onesnazevalci, zato imej nekaj casa le , dve da vidis, kako se obneseta.

Nikakor ne zlatih ribic. Zlate ribice so velike ribe in potrebujejo vsaj 200l vode vsaka. Lahko se jih seveda ima v majhnem akvariju kjer ne zrasejo, ampak to je mučenje živali in ribice hitro poginejo, čeprav sicer lahko živijo tudi več kot 20 let.

V takšen akvarij sodi 6-8 nano ribic ali celo samo kozice. Živorodne ribice kot so gupiji niso primerni, saj se preveč razmnožijo. Vrsto ribic je potrebno izbrati glede na kemijo vode (predvsem trdoto).
Sicer pa je tukaj spisek nano ribic:
http://www.aquanubis.com/forum/nano-akvariji/ureditev-in-prebivalci-nano-akvarijev-t6986.html

Tudi sicer močno priporočam branje tega foruma pred nakupom akvarija sploh. Čeprav pišete da ne bi šli v podorobnosti brez tega na žalost ne bo šlo. Akvarij zahteva tudi nekaj časa in precej veliko navdušenja. Če tega ni se mu raje odrečite, sicer boste imeli v dnevni sobi 45l smrdeče vode in boste namesto majhnega posnetka podvodnega sveta gledali trpljenje in umiranje ribic.

2 zlati ribici imamo že več kot eno leto in… kar vztrajata pri nas 🙂

Zdaj pa si želim malo večji akvarij, da bi imeli še kaj drugega (kot sem že zgoraj rekla: mogoče skalarko, gupije, kakšnega čistilca…). Vem pa, da rdeče ribice “ne marajo” drugih rib v istem prostoru (akvariju).

Kako velik akvarij naj potem iščem?

Morda sedaj še ‘vztrajata’ toda nikakor to ni primerno okolje za dve zlati ribici.
Predstavljaj si da te zaprejo na nekaj m^2 in dobro hranijo. Saj preživiš nekja časa.

Akvarij pa čim večji,

Morda sedaj še ‘vztrajata’ toda nikakor to ni primerno okolje za dve zlati ribici.
Predstavljaj si da te zaprejo na nekaj m^2 in dobro hranijo. Saj preživiš nekja časa.

Akvarij pa čim večji

za vsak centimeter ribe en liter vode,

torej gre notri nekje deset malih ribic,

_________________ [sub]Življenje je prekratko, da bi ga jemali resno[/sub]

Skalarka je zelo zahtevna riba za začetnika.

Drži se navodil, uspelo ti bo, meni je, čeprav mi niso verjeli.

Učil sem se iz knjig, takrat še ni bilo forumov o akvaristiki. Sem pa se striktno držal napisanega, čeprav mi je včasih kaj delovalo nelogično.

Potreboval boš še zračni filter, to je tisto ko vidiš da mehurčki zraka gredo ven v akvariju.

Kamne in pesek raje kupi v specializirani trgovini, so razkuženi, ribe so občutljive.

Zanima me kaj je v notranjem filtru ki ga nudijo v tej trgovini zraven akvarija (pena, keramika) in kako se čisti. To je zelo pomembno.

Čistoča je zelo pomembna v akvariju, če te ni, ribe poginejo.

_________________ [sub]Življenje je prekratko, da bi ga jemali resno[/sub]

Jp, skalarke res niso glih za začetnika, ker znaš komplicirat u iber, pa merit ph, pa trdoto, nitrate, nitrite, …

Jaz imam en akvarij že uhuhu let iz Hofra, vendar mi je nekoč počila šipa, pa mi je potem en steklar naredil iz močnejšega stekla, od takrat je mir.
Drugače pa, ko boš vse postavila notri, pesek in vodo in rastline počakaj tri tedne, da se akvarij scikla, drugače bodo ribie šla papa. Zelo uporabna stran o akvaristiki je akvazin.com ali je si končnica , ne vem sedaj iz glave.

V mojem 54 l plava šest cebric, šest teter in dva čistilica, nimam pojma katera dva.

Glede menjave vode, kompliciramo vsako leto manj, na začetku smo testirali vodo in zlivali kemijo notri, zdaj ko opazimo zamenjamo tretjino vode in to je to. Enkrat na leto pa spucamo komplet, operem korenine, pesek. Tko nekak.

Skalarka je prevelika za tako majhen akvarij. V 50l akvarij bo za začetek dovolj če daš čistilca, mogoče še steklenega somiča, potem pa recimo 10 neonk ali kardinalk pa mogoče še nekaj teter ali mečkov. Če si upate, lahko daste še en par bojnih ribic da bo bolj “veselo”. Potem boste videli če je prostora še za kakšno večjo ribico. Mogoče za črno mrenico (Epalzeorhynchos bicolor) ali rilčasto činkljo (Botia macracantha ).

54 l akvarij je čisto dovolj za kakšne manjše ribe. Nekateri pač nimamo na voljo prostora za večji akvarij, pa nam dela ta miniaturni svet zelo veliko veselje.

Začet je sicer težko, dokler se ne vzpostavi ravnotežje. Se mi zdi, bolj ko smo komplicirali, večje težave smo imeli. Ali pa smo imeli samo smolo z nakupom ribic in smo si prinesli bolezni…

Zdaj imamo že dobro leto nekako ustaljeno stanje. Ribe se na videz dobro počutijo, poginov več ni, imamo pa domač “prirastek”. Imamo mečke in gupije, od katerih nam kdaj ostane kaka mladica, ki zraste (tiste, ki se ne skrijejo dovolj, so pač pomalicane). Imamo tudi dva somčka, eno činkljo in 4 cebrice. In polže. Imeli smo invazijo polžev, ki se jih je res težko znebiti, zato smo nabavili ribo ki jih malo zdesetka. Razen z javanskim mahom edino nimamo preveč sreče z ostalimi rastlinami, ki nikamor ne zrastejo. Ampak zdaj sem prenehala z nakupi, ker z vsakim nakupom je tveganje, da si ponovno porušiš ravnovesje.

Pa še nekaj… v trgovinah imaš take in drugačne strokovnjake. Če primerjaš kak nasvet s tistim iz foruma, ali pa samo med prodajalci ene in druge trgovine, si lahko zelo nasprotujejo. Tako da mogoče res čimveč prebrat na forumu in potem z določenim znanjem v trgovino. Pač pri 54 l akvariju se neke profi akvaristike ne moreš it. Je pa zadosti za sprostitev in veselje, kar želim tudi vam! 😉

Poglej na strani Z.G.D. Združenje gojiteljev diskusov. Imajo dosti poceni akvarije,več velikosti.Da se tudi dogovoriti z njimi za naročilo.Morda si iz tistega konca in boš prišla še ceneje do željenega akvarija.

Tintina
Za ta denar so pred leti prodajali podoben komplet tudi v Tukanu, pa mi je čisto solidno služil nekaj let. Je super za začetnika, kot predhodniki svetujem tudi kakšno knjigico in kakšen forum npr. Aquanubis je dober.
Glede rib, če želiš, da ti lepo uspevajo in te bodo razveseljevale še dolgo časa ti priporočam kaj manjšega recimo gupiji ali platiji so dobra ideja, pa tudi manj zahtevni za začetnike. Lahko bi imela manjšo jatico, priporočam cca 5-6 osebkov, ker lahko pričakuješ mladino. Bodi pozorna,da bo večina samic, ker velja pravilo, vsaj 2-4 samice na enega samca. Tudi kakšen čistilec manjše sorte bi šel zraven, morda kakšen rogatec.
Skalarka je za ta akvarij odločno prevelika in bi zaradi posebnega načina plavanja ( se zažene in težko ustavi) kmalu in kruto poginila. Zlate ribice bi zrastle, onesnaževale vodo in poginile zaradi zastrupitve ali bolezni, ki so posledica slabe vode in ti tudi nebo prinesle dolgoročnega veselja. Pa tudi estetsko nebo ravno privlačno, ker so znane po tem, da packajo. Imam jih v 300 litrskem akvariju in še tam so problemi.
Morda je zanimiva še kakšna nano ribica, a se na njih žal ne spoznam.
Če so ti bolj všeč mirne ribe, pa morda samček siamske bojne ribice, veliko rastlin za skrivanje in 2-4 samičke. Ampak potem obvezno potrebuješ še kakšno dodatno posodo, če bo slučajno mladina.

New Report

Close