Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Ustanovitev zavoda

Ustanovitev zavoda

Dobro jutro!

Prebrala sem zakon, a mi ni jasno, zato sprašujem, če kdo ve iz prakse. Zanima me, če se kdo spozna na ustanovitev zavoda, ali lahko 2 fizični osebi ustanovita zavod ali jih je potrebno več? Koliko različnih ljudi mora biti v organih zavoda? Kdo vam je pomagal (seveda za plačilo), ko ste ustanavljali zavod? Rabila bi neko firmo, ki se res dobro spozna na to.

Hvala in lep dan.

Zavod ustanovite pri kateremkoli notarju, ker vam lahko le on vloži predlog za ustanovitev v sodni register. Notar pripravi tudi vse papirje (ustanovni akt, sklepe o imenovanju direktorja, sveta zavoda in drugo potrebno). So pa kakšni vzorčki dosegljivi verjetno tudi na spletu ali pa pogledaš pri komu, ki zavod že ima, če se ti zdi škoda denarja za notarja. Vsekakor moraš pri notarju overiti nekaj listin in on vloži predlog za vpis v sodni register. Cela storitev (priprava vseh listin in vpis v register) stane cca 300 EUR, če pa listine že imaš in se le overjajo, pa enih 120 – 150 EUR. Nekatere listine se lahko overijo tudi na UE (izjava lastnika objekta, da dovoli registracijo sedeža, ipd.). Zavod lahko ustanovi tudi ena sama fizična oseba ali pa več oseb. Mora pa imeti vsak zavod svet zavoda, v katerem so navadno 3 osebe, ki se jih imenuje s sklepom o imenovanju, ni pa treba o njih pošiljati kakšnih posebnih podatkov na sodišče, niti ne overjajo podpisov in ne dajejo soglasij k imenovanju. Navadno so to kakšni prijatelji, znanci, sorodniki ali simpatizerji dejavnosti, s katero se bo zavod ukvarjal.

Najlepša hvala. Mogoče še to, kaj konkretno pomeni, da zavod ne sme poslovati z dobičkom? Čisto konkretno, sama bi zaslužek namenila plačilu svoje šolnine oz izobraževanja. Je to dovoljeno?

nova
Uredništvo priporoča

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?sop=1991-03-0481
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?sop=2007-01-2356
https://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPoslovni.euprava?zdid=1412&sid=1121

Brez notarja ne bo šlo

Hvala, Barca. Mogoče veš kako je z dobičkom oz zaslužkom, za kaj se ga sme porabiti oz za kaj se ga ne sme?

Plačilo tvoje šolnine lahko gre iz sredstev zavoda. Zavod ima tako stroške in potem dobička ni. vendar pa moraš biti zaposlena na zavodu, da lahko zavod upraviči stroške. In šolanje mora biti v povezavi s poslovanjem zavoda.

Torej, ne more biti zavod z dejavnostjo na področju kulture, ti pa študiraš medicino – ni smiselne povezave.

Dejavnost ni problem, šolanje – specializacija je v povezavi s tem zavodom in ta smer gre skozi, je področje zdravstva. Zaposlena sem pa drugje, x smer in tako si želim, da ostane zaradi prihodka, da si izgradim kariero z zavodom bo trajalo 10 let. Torej si šolnine ne morem kriti, če sem zaposlena drugje in je zavod “popoldanska” aktivnost?

Mene pa zanima kako lahko je nekdo ‘zavod’, vleče vse mogoče subvencije, javna dela in še kar bi se našlo, a dejavnost zavoda je trgovina-maloprodaja, prodaja drugim podjetjem in druge še tržne dejavnosti.

Dejavnost ni problem, šolanje – specializacija je v povezavi s tem zavodom in ta smer gre skozi, je področje zdravstva. Zaposlena sem pa drugje, x smer in tako si želim, da ostane zaradi prihodka, da si izgradim kariero z zavodom bo trajalo 10 let. Torej si šolnine ne morem kriti, če sem zaposlena drugje in je zavod “popoldanska” aktivnost?[/quote]

Sicer pozanimaj se še kje drugje ampak mislim, da se ravno tako da. Na zavodu boš verjetno postavljena kot direktor in ne glede na to, da si zaposlena drugje ti zavod lahko krije stroške. Seveda pod določenimi pogoji in strogo pod kontrolo. Mogoče ne bi bil odveč en posvet pri kakšnem odvetniku preden začneš z odpiranjem.

Mislim,da obstajajo profitni in neprofitni zavodi oz. imajo lahko tržne dejavnosti. Ni res, da dobička ne sme biti.

Drugače pa nujno, da ravno zavod plača šolnino. Saj načeloma boš nekaj delala in si boš zato lahko izplačala dohodek oz. plačilo za delo.

1. člen
Ta zakon ureja statusna vprašanja zavodov.
Zavodi so organizacije, ki se ustanovijo za opravljanje dejavnosti vzgoje in izobraževanja, znanosti, kulture, športa, zdravstva, socialnega varstva, otroškega varstva, invalidskega varstva, socialnega zavarovanja ali drugih dejavnosti, če cilj opravljanja dejavnosti ni pridobivanje dobička.

48. člen
Zavod pridobiva sredstva za delo iz sredstev ustanovitelja, s plačili za storitve, s prodajo blaga in storitev na trgu in iz drugih virov na način in pod pogoji, določenimi z zakonom in aktom o ustanovitvi.
Presežek prihodkov nad odhodki sme zavod uporabiti le za opravljanje in razvoj dejavnosti, če ni z aktom o ustanovitvi drugače določeno.

New Report

Close