Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Esencialna arterijska hipertenzija in jemanje kontracepcijskih tabletk

Esencialna arterijska hipertenzija in jemanje kontracepcijskih tabletk

Pozdravljeni,

stara sem 23 let in že nekaj let se mi dogaja, da imam nekoliko povišan krvni tlak…vendar samo kadar pridem k zdravniku. Ko pa doma izvajam meritve je popolnoma normalen, če ne že nekoliko nizek. Naj povem, da nimam prekomerne telesne teže, se redno gibam in jem kolikor toliko zdravo, ne kadim, ne pijem alkohola.

Vse je bilo v najlepšem redu, dokler mi ginekologinja, zaradi omenjene “težave” ni več želela predpisati kontracepcijskih tablet. Zato me je poslala na pregled h kardiologu, da bi prišla resnici do dna ali je z mano res kaj narobe ali gre le za t.i. hipertenzijo bele halje.

Res sem odšla na pregled, kjer sem zopet imela nekoliko povišan krvni tlak, vendar je kardiolog takoj ocenil, da gre najverjetneje za hipertenzijo bele halje. Vendar, da bi svoje mnenje dokazal črno na belem, me je poslal še na odvzem krvi, ultrazvok trebuha ter na pregled očensega ozadja. Vse preglede sem do danes že opravila, vendar ker izvidov ne razumem najbolje bi vas prosila če mi jih razložite.

Izvid kardiologa:
Klinični status:
RR 143/77 mm Hg, TT65 kg, TV 172 cm. Saturacija brez dodanega kisika 99 %.
Neprizadeta, eupnoična, afebrilna, acianotična.
Dihanje normalno.
Srčna akcija ritmična, blago tahikardna, slišen kratek sistolni šum v jugulumu in parasternalno.
EKG: sinusni ritem s frekvenco okoli 90/min, el. srčna os, desnostranska ST v izoliniji, T val brez posebnosti.

Izvid z ultrazvoka:
Plevralnega izliva ni.
Proste tekočine ali omejenih tekočinskih kolekcij v trebuhu ni videti.
Normalno velika jetra so primerne UZ strukture in ehogenosti. Omejenih sprememb v jetrih ne diferenciram. V lumnu žolčnika ni videti patološke vsebine, stena žolčnika je primerna. Bilijarni vodi niso dilatirani. Pregledni deli glave in trupa pankreasa so primerne UZ strukture. Pankreatični vod ni dilatiran.
Vranica normalne velikosti, homogene UZ strukture.
Pregledni deli črevesja ne kažejo UZ posebnosti, Draženega mezenterijelnega maščevja ali vnetno spremenjenih črevesnih vijug ne prikažem. Peristaltika prisotna, ileusa ni.
Aorta je v prikaznem delu primernega lumna. Povečanih bezgavk intraabdominalno ne vidim.
Sečila:
Normalno veliki ledvici sta ohranjene debeline in primerne ehogenosti parenihma. Dilatacieje votlega sistema ledvic ni. Konkrementov ne direneciram. Sečni mehur je le delno poln, orientacijsko ni spremenjen.
Zaključek. UZ trebuha v mejah normalnega.

Izvid okulističen ambulante:
VDO: 0.6 s.c., 1.0 c.c.
VLO: 0.8 s.c., 1.0 c.c.
Tonus desno oko 20 mmHg, levo oko 18mmHg

Špr. d.l.o.: zrkli bledi, roženici gladki, prozorni, sprednja prekata čista, primerno globoka, zenici centralno ležeče, okrogli, reaktivni, šarenici primernega reliefa, leči preriferno nekoliko packasto spremenjeni, sicer čisti.

Funci (M): papili ostro omejeni, v nivoju, bledo rožnati, makuli primerni, žilje primerno, brez sprememb v smislu hipertoničnega očesnega ozadja.

I10 Esencialna (primarna) arterijska hipertenzija/ AH susp.

Sedaj me pa zanima kaj ti izvidi dejansko pomenijo glede tega ali lahko jemljem kontracepcijske tabletke ali ne?

Hvala za Vaš čas in Vaše odgovore
Lep pozdrav, Sandra888

Napisali ste, da imate povišane vrednosti tlaka, ko ste na pregledih pri zdravnikih. Opravili ste več preiskav. Izvidi so v normalnih mejah. Pogrešam podatek o družinski obremenitvi glede višine krvnega tlaka in izvid preiskave krvnega tlaka po Holterju.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

V družini ima babica nekoliko povišan krvni tlak, to pa so ji diagnosticirali 1 leto nazaj. Drugače pa večjih težav v družini nima nihče.

Na dnu pisma v katerem ste navedli izvide preiskav je navedena diagnoza esencialna hipertenzija. Vi sami ugotavljate, da imate vrednosti tlaka v mirovanuju doma v normalnih mejah in se zato nagibate k mnenju, da imate povišan krvni tlak pri izbranem zdravniku zaradi “učinka bele halje”. Verjetno imate povišane vrednosti tlaka tudi na pregledu pri ginekologinji. Podatek, da so pri vaši babici ugotovili pred enim letom povišane vrednosti tlaka. Za bolj točen odgovor bi želel videti tudi vrednosti tlaka v teku tudi v teku 24 ur (Holter). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close