Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Obveznosti ločenega očeta do otrok

Obveznosti ločenega očeta do otrok

Tako težko sem tiho, ker je bivša svakinja pokvarjena v dušo.

Zanima me kakšne obveznosti ima ločeni očka, poleg tega da redno plačuje preživnino, obiskuje otroke in jih ima več časa kot so se dogovorili na sodišču?

Je res po mnenju mame (bivše svakinje) dolžan še prispevati dodaten denar ko mu ona omeni kaj vse je morala kupiti otrokoma? Res ne vem kaj je njen namen, svojega bivšega tako razdražit, da ji bo eno prilepil, ker jaz bi ji jo že.

Pri šolskih potrebščinah je pomagal z nakupom, veliko cunj dobijo od mojih sinov, sploh ne vem zakaj babura jamra, verjetno preveč porabi za čike. Pred kratkim jo je izplačal za kredit, blizu 8.000 €, ona pa mu najeda, koliko je dala za otroške čevlje in ne vem še kaj. Njemu pa od plače skoraj ne ostane za hrano.

Mislim kako je lahko baba tak poden? Kako tako babo utišaš? Če se je že odločila, da ga je zapustila, odpeljala majhne otroke, za katere očka skrbi z vso ljubeznijo res ne razumem. Čisto vedno je na bolniški bil on.

Nekatere ženske res niso vredne da bi bile mame, on pa se boji, da bi mu nagajala pri stikih z otrokoma.

Kaj še menite o njegovem predlogu in o mojem? Za dedka mraza pravi da razmišlja da bi jima dal denar, jaz mu svetujem da ne, ker ga bo packa pobasala. Sem mu predlagala naj otroka pelje v trgovino in si sama izbereta kaj, pa magari če imata že dosti igrač ali pa naj ju pelje na izlet: živalski vrt, bazen, karkoli drugega, samo denarja ne. Otroka bosta od mojega predloga imela veliko več. Se motim?

da se brigaj zase

Kaj pa, če očka postane samohranilec in mama plačuje preživnino?

Mah, težko je gledati iz ene plati, pa še to od nekoga tretjega. Sploh ne vem, zakaj se sploh vtikam v to temo.

Ko oči zaspijo Se angeli zbudijo (Jan P.)

Gledano zgolj s pravno formalnega vidika je njegova edina obveznost plačevanje preživnine.
Obiski oziroma stiki + ostalo je le moralna “obveza”, ki sploh ni obveza.

Mah, težke so te zadeve …

Ti si opisala eno plat zgodbe, tvoja bivša svakinja bi verjetno povedala svojo. Ne vem kakšno preživnino plačuje oče otrok, sicer pa saj sta otroka njegova, kajne?
Mogoče bi svakinja povedala svojo zgodbo, tudi zakaj sta šla z možem narazen. In če jima oče pomaga pri nakupu šolskih potrebščin, kaj potem, še tujima otrokoma bi pomagala, če bi vedela, da nimata. Iz tvojega posta je prav čutiti izrazito negativen odnos (skoraj bi rekla sovraštvo) do svakinje tako da ne vem, kaj naj si mislim. Grdo, zelo grdo govoriš o bivši svakinji (da je pokvarjena, baba podn, packa!), pomisli pa na to, da je mama tvojih nečakov.

To je pa zato, ker naša sodišča in CSD-ji ne sprejmejo predloga, da bi preživnine bile določene glede na višino dohodkov in število otrok posameznega starša. Za njih moj otrok rabi enako kot otrok od nekega bogataša, ki v resnici v enem mesecu porabi toliko, kot moj v enem letu ali več. No, pa pustimo to.

Dejstvo je, da vse, kar da tvoj brat svoji bivši extra (kar ni v meji preživnine), je njen dohodek, ki ga CSD ne upošteva pri določanju otroških dodatkov, kasneje morda štipendij… Zato bi jaz na njegovem mestu najprej šla na CSD in povedala, na kakšen način in za kakšne zneske ga bivša izsiljuje, saj gre hkrati za prikrivanje dohodkov. Če je preživnina nizka, naj sam predlaga zvišanje preživnine, in do tega zneska bo lahko potem tudi uveljavljal posebne olajšave za VDČ. Upam, da to že zdaj uveljavlja, kolikor pač lahko. Pa predlagam, da vse, kar ji da, naj ji nakaže na TRR, da bo razvidno, kdaj in koliko ji je dal, če bo kdaj potreboval dokazilo o preživljanju otrok.

Sicer pa se ne čudim, da ga je zapustila, ko pa se je boji, kot praviš zgoraj.

Seveda ne morem nič lepega mislit o njej, ko poznam ozadje celotne zgodbe (prevara, pohlep, izkoriščanje). Saj bratu govorim naj mi sploh nič ne govori o njej, ker mi dviga pritisk, a kaj ko bi se rad zaupal nekomu. Že prej je “pljuvala” po njem vpričo mene in me silila da bi se vmešala v njun odnos, pa sem jo zavrnila, češ da je to njuna stvar in da naj se pogovorita. To da je mama nečakov je postranska zadeva, saj ju zdaj več vidim kot pa prej ko so bili skupaj, ker za njegovo sorodstvo itak ni bilo nikoli časa, pa vsi so bili manj vredni. Mah, kaj bi ti sploh govorila, vem kaj sem videla in slišala.Pa menda ne misliš, da bi ji morala biti hvaležna da je mojemu bratu rodila dva otroka. Tudi jaz sem jih, pa si za to ne pripisijum nikakršnih zaslug. Le da moja družina ni razbita, ker s partnerjem sklapava kompromise.

Med drugim se je ločila tudi zato, ker ni bil čisto pripravljen prodati podedovano stanovanje, kjer so živeli in vložiti denar v bajto njenih staršev. Takrat sem mu na samem rekla samo, naj ne bo nor, ker bo ostal brez vsega. In ker se to ni hitro zgodilo, je odpeketala, zdaj pa ga maltretira ves čas. Mu svetiujem naj je ne posluša, naj babše čveka kar hoče.

Zanimalo me je samo, ali on kot oče svojo obvezo opravi že s tem ko plačuje preživnino ali ji je nemara res po zakonu še kaj dolžan za otroke oziroma ali se lahko še s čim spravi nad njega.. Da pa se ženšče nikoli ne vpraša kako je njemu, kako pride finančno čez mesec ali še huje, ko zvečer ne more objet svoja otročka pa si kar mislim.

Dolžnost je le preživnina za katero se zmenita na CSD ali pa jo določi sodišče. V preživnino je šteta hrana, šolske potrebščine, hlače, majica, čevlji, …. vse kar je več kot to je prostovoljni prispevek tvojega brata.
Če svakinja ni sposobna preživljati otroka lahko tvoj brat na CSD vloži vlogo, da bi on postal hranitelj, pa naj svakinja plačuje preživnino.

Če mislite, da vas svakinja obrača za denar, potem naj se brat temu upre, če nima jajc, potem pa naj ostane tako kot je, ti ne boš rešila nič.

Če je preživnina nizka ne vem, sama vem da otroci stanejo ogromno, za dva mala (2 in 6) plačuje 300 €, ampak to je v skladu s plačo 900 €, od tega plača še kredit za rešitev stan. problema. Kredit je bil vzet, da je plačal nujni delež, zdaj pa njej še polovico od kredita, se pravi ga je moral obnoviti.

Mislim, oni dan mu je očitala zakaj si je kupil nove čevlje, ja pi*da no, a naj hodi v strganih. A zdaj se mora pa človek zanemarit, da bo njej dajal. Jaz pravim da ima dobre živce, ker jaz bi jo že po njuški, čeprav se hudo dobro zavedam, da ne razmišljam prav. Njega pomirjam in mu prigovarjam naj je ne posluša, v meni pa vre.

Mislim hallo? A zdaj, ker pa je rodila otroka mora pa biti na “božjem prestolu” in se ji vse odpuščati in ji prinesti k riti. Ma brez veze.

Tisto o kreditu ne razumem najbolje. Kaj točno odplačuje s tem kreditom? Svoje stanovanje ali tisto, v katerem živi ona z otroki? Je kredit, ki ga on plačuje, namenjen odplačilu stanovanja, ki ga ima v lasti on ali kdo? Ni apriori vsak, ki plačuje kredit, bogi, saj na drugi strani tudi nekaj ima, se ti ne zdi? Če ne zmore plačevati, naj proda ali odda v najem. Če pa radodarno pokriva njene obveznosti, je pa cepec, ki mu verjetno ni pomoči.

A ti res nimaš svojega življenja, da brskaš po tujem? Resno te vprašam.

No, preživnina, ki jo plačuje, ni ravno astronomska in znesek, s katerim bi se lahko bahal naokrog. Če da zraven še sto evrov na mesec, potem pa počasi lahko govorimo o konkretni vsoti.

Preživnina je odvisna od finančnih zmožnosti staršev in potreb otrok.

Takole ti bom povedala: če brat hoče, da bo nekoč imel normalno življenje, naj se ne krega z bivšo ženo. To so vse nepomembne malenkosti, novi čevlji, dodaten denar, bla bla bla. Saj se bo naveličala. In potem se bodo stvari z malo sreče umirile, uredile, in mu bo lažje. Tudi za njo ni lahko, tudi če se tebi zdi, da je ena navadna koza. Ampak ti ne moreš vedeti, kakšen mož je bil tvoj brat in kaj sta imela … mogoče se ti zdi, da veš, ampak ne moreš vedeti. To so njuni problemi, ti bodi pa mirovni posrednik, ne podpihovalec novih sporov. Če tega ne zmoreš, se raje umakni in naj rešujeta, kot vesta in znata.

Tista, da naj gre na CSD prijavit, da bivša skriva prihodke, je pa bosa. No, če se brat hoče do konca osmešit, naj gre to poročat na CSD. Svašta se vam enim porodi v glavi, resno.

Pa saj sem napisala: Njega pomirjam in mu prigovarjam naj je ne posluša, v meni pa vre. Kar se tiče dohodkov, ona ve sama koliko ima masla na glavi oziroma vsak ki dela na črno, ima pač tako profesijo da se to lahko gre. Na mesec lahko po minimumu zasluži dodatnih 200-300 €.

Jaz se ne bi z njo menila popolnoma nič drugega kot samo v vezi otrok, vse ostalo bi ignorirala. Brata poznam že več kot 30 let, njo borih 6, pa me žal prvi občutki okrog nje niso varali. Nisem pa svojih občutkov nikoli razlagala bratu, saj mi itak ne bi verjel, ker je res naiven in predober po srcu.

Ti se brigaj zase, da ne boš ti kdaj dobila preko vtikljivega gobca kakor navijaš za to da jih druga dobi. Tale tipček naj pa poštima kakor ve in zna. Sam si je izbral to žensko za partnerko in mamo svojim otrokom, torej je dobro vedel kakšna je. Če ga ni motilo, ko jih je delal, naj pa zdaj žanje vse kar je prej posadil. Za dva otroka je treba skrbet pa ločitev gor ali dol, če bi bil O od očeta mu ne bi bilo treba niti rečit da kupi otrokom kaj za oblečit in obut (ne mislim komplet garderobo ampak kak kos bi lahko brez problema in pričakovanja klanjanja in večne hvaležnosti kupil SVOJIM OTROKOM), kaj ima pa izplačilo kredita skupnega z otroci in preživnino in tem pa pojma nimam??? Razen eno vtikljivo kokoš – tebe avtorica.

Žal poznam tudi jaz eno takšno. Prav tako bi jo lahko upravičeno imenovala pokvarjena, baba, podn, packa…. in še kako. Tako da avtorico popolnoma razumem.

Kolikšna pa je preživnina? Ker moj npr. misli, da je 110 za srednješolko popolnoma pretirana in da s tem hodim na Maldive npr.?

Tisti primer, ki ga jaz poznam, plačuje za dva otroka, za enega 240, za drugega 220, s tem da niti nima službe. Pomagajo mu starši, ona pa izsiljuje še za to in ono in tisto.

Tisti primer, ki ga jaz poznam, plačuje za dva otroka, za enega 240, za drugega 220, s tem da niti nima službe. Pomagajo mu starši, ona pa izsiljuje še za to in ono in tisto.[/quote]

Ja, nima službe, ampak otroka pa sta njegova, ne?
A misliš, da tistega od staršev, pri katerem otrok/ci živi/jo, kdo vpraša, če imajo?
p.s. Moj dela samo pol leta, ostale pol leta potuje po svetu. Zdaj si pa misli, zakaj mi dvigne pokrovke.

Moja sestra je tudi imela enga takega. Vse je vložil v gradnjo, otroke in njo. Ona ga je zdolgočasena in zaljubljena v drugega načevljala s culico. Zdaj sam zapiska in že pride on po tamale. Pravi cucek. Pa cepec, čeprav je ona moja sestra.

Ti se ne vtikaj.

Zase pa vem, da se bivši izsiljevat ne bi pustila, tudi ne bi nič dajala na roke. Bi pa zagotovo poleg preživnine svojima otrokoma dala kolikor bi lahko, pa naj bo to žepnina, peresnica, bunda, novo kolo, novo pohištvo, izlet v ZOO ali smučanje. Otroka sta moja in če je neka stvar potrebna za njun razvoj, dobro počutje in jaz to zmorem, zakaj pa ne. Bivša me tukaj ne zanima.

Veš koliko več jaz dam svojima otrokoma, pa ne iz tekmovanja, izsiljevanja, ampak zato ker mi je toplo pri srcu, ko se razveselita, zahavlita in predvsem uživata v uporabi določene stvari. Ker vem, da imata rada tudi drugega starša, včasih plačam kaj tudi za njega. Kaj so otroci krivi, če je nsepreten, saj pol pogrunta koliko jima pomeni, da gre z njima v kino.

Poskusi drugače, npr. preživnina je svinjsko nizka, pa mama kljub temu seže v denarnico, se odpove novi torbici in pelje otroka na kopanje in pico. Tega verjetno ne naredi, da se pokaže pred bivšim ali da mu naslednjič očita kako revščino ji daje. To naredi ker rada razveseli svojega otroka, uživa v skupnem času, mu pokaže svet in omogoči, da pridobi različne izkušnje.

Preprosto ne kapiram ločencev, ki se grejo tekmovanje, manipulacijo in izsiljevanje. Pa saj so njihovi otroci. Pa kaj je res tako težko kaj pogoltnit za dobro otrok ali vsi samo phete svoj ego.

Tisti primer, ki ga jaz poznam, plačuje za dva otroka, za enega 240, za drugega 220, s tem da niti nima službe. Pomagajo mu starši, ona pa izsiljuje še za to in ono in tisto.[/quote]

Ja, nima službe, ampak otroka pa sta njegova, ne?
A misliš, da tistega od staršev, pri katerem otrok/ci živi/jo, kdo vpraša, če imajo?
p.s. Moj dela samo pol leta, ostale pol leta potuje po svetu. Zdaj si pa misli, zakaj mi dvigne pokrovke.[/quote]

Če nima službe nima od kod vzeti, kaj je s tabo?? Se ti zdi, da je dolžnost babic in dedkov, da vzdržujejo vnuke?
Kaj bo tebi dvignilo pokrovke? Meni jih lahko dvigne. Službo ima, ampak denar dobiva v žep, zato mu ne morejo ničesar vzeti, premoženje je prepisal na druge in tako se lahko samo smeji. To bi ti lahko dvignilo pokrovke, se ti ne zdi??
Sicer sploh ni finta v tem, hotela sem ti povedati, da je v meni znanem primeru tako, da oče plačuje kar lepo preživnino čeprav nima službe, babura pa hoče še in še. Verjetno se tebi zdi to pravilno a ne?
Glede tega, če so otroci njegovi pa ni tako sigurno, da so res. Za prvega je namreč sama izjavila, da ne ve kdo je oče…. potem je sicer na njegovo zahtevo SAMA organizirala test očetovstva, kjer bi se naj izkazalo, da je oče, ampak vsi vemo, kako to gre…

Si funkcionalno nepismena al kaj?

Ima službo izven eu, dela pol leta, pol leta potuje, vozi svoje sorodnike na potovanja itd.
Dedki in babice? Ena od babic, t.j. njegova mama, dobi parkrat na leto iz njegovega badžeta potovanje sem in tja (btw, zrAadi tega mu je težko prispevati za hčerko, ker je mamici plačal dopust in zdaj pač nima…

Aja, njegova nedavna poroka . sem jih slišala še in še, ker tamala ni nosila designerskih oblačil, v ta namen je nakazal 50 eur

Avtorica, jaz pa se ne strinjam s tistimi, ki pravijo, da se ne vtikaj. Halo?’?!! Pa kam smo to prišli, da še svojim lastnim bratom in sestram ne bomo v pomoč. Najlažje se je obrniti stran, ko te nekdo rabi, za hrbtom pa napletati zgodbe.

Verjamem tvoji zgodbi, tudi sama poznam kup s čiki in lenobo zasvojenih, tako žensk in moških. Žal mi je tvojega za brata in nečake, a nekako se ne spomnim kakega pametnega nasveta. Razen, da se brat obrne na dobrega odvetnika in vloži zahtevo za dodelitev otrok.
Vem, da se ti obrača od zgodbic o bivši, a verjetno jih res nima komu drugemu povedati. Spodbujaj ga, da vendarle udari po mizi in žensko prizemlji. Sicer nisem zagovornik nasilja, a kakšna bi si res zaslužila dve okoli ušes 🙁

Nobena ženska ne bi zapustila takšnega angela kot je tvoj brat.Glede na to kar pišeš o njej,verjamem da ji je bilo kar kruto z moževo družino.Da o tvojem besednem zakladu ne govorim!

New Report

Close