Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Kdo si je izmislil gluten?

Kdo si je izmislil gluten?

Kdo si je izmislil gluten? 🙁

Kaj pa je to?

Kaj pa je to?[/quote]http://sl.wikipedia.org/wiki/Gluten

Kaj pa je to?[/quote]http://sl.wikipedia.org/wiki/Gluten[/quote]Razumem. Zakaj te pa ta zmes beljakovin iz zrn žit tako moti? Saj beljakovine ljudje potrebujemo, tako kot ogljikove hidrate in maščobe.

http://sl.wikipedia.org/wiki/Gluten[/quote]Razumem. Zakaj te pa ta zmes beljakovin iz zrn žit tako moti? Saj beljakovine ljudje potrebujemo, tako kot ogljikove hidrate in maščobe.[/quote]V zadnjem stavku besedila piše, kaj je problem. Celiakijo povzroča gluten. Celiakijo! Groza vseh groz!

Razumem. Zakaj te pa ta zmes beljakovin iz zrn žit tako moti? Saj beljakovine ljudje potrebujemo, tako kot ogljikove hidrate in maščobe.[/quote]V zadnjem stavku besedila piše, kaj je problem. Celiakijo povzroča gluten. Celiakijo! Groza vseh groz![/quote]Daj no, ne pretiravaj. V prispevku je sigurno ali napaka ali pa imaš napačne predstave o celiakiji.

To je pa podukt našega šolskega sistema: “Kdo si je izmislil gluten? 🙁 “

No le kdo?

Večji problem je sama sorta pšenice (ki jo uporabljamo), kot pa sam gluten.

V zadnjem stavku besedila piše, kaj je problem. Celiakijo povzroča gluten. Celiakijo! Groza vseh groz![/quote]Daj no, ne pretiravaj. V prispevku je sigurno ali napaka ali pa imaš napačne predstave o celiakiji.[/quote]

Celiakija ni ravno groza vseh groz, so še hujše stvari, je pa res zelo zahtevna, saj zahteva striktno izogibanje stika z glutenom in tudi draga 🙁

Ali res? Ali obstaja kakšna sorta pšenice, ki jo lahko jem kljub celiakiji? Vem, da ne smem niti pire, niti kamuta, niti tritikale…

Je pa gluten v vsem dobrem, kar na našem svetu obstaja. Gluten je v:
– kruhu
– pici
– potici
– krofih
– cmokih
– štrukljih
– žemljah
– pecivu
– tortah
– piti
– keksih
– lazanji
– juhi z rezanci
– …

Skratka – v vsem.

Ali res? Ali obstaja kakšna sorta pšenice, ki jo lahko jem kljub celiakiji? Vem, da ne smem niti pire, niti kamuta, niti tritikale…

Je pa gluten v vsem dobrem, kar na našem svetu obstaja. Gluten je v:
– kruhu
– pici
– potici
– krofih
– cmokih
– štrukljih
– žemljah
– pecivu
– tortah
– piti
– keksih
– lazanji
– juhi z rezanci
– …

Skratka – v vsem.[/quote]Res? Obstajajo tudi brezglutenske različice vsega zgoraj naštetega in še česa (npr. testenin, ki pa jih v tvojem seznamu ni).

Ali res? Ali obstaja kakšna sorta pšenice, ki jo lahko jem kljub celiakiji? Vem, da ne smem niti pire, niti kamuta, niti tritikale…

Je pa gluten v vsem dobrem, kar na našem svetu obstaja. Gluten je v:
– kruhu
– pici
– potici
– krofih
– cmokih
– štrukljih
– žemljah
– pecivu
– tortah
– piti
– keksih
– lazanji
– juhi z rezanci
– …

Skratka – v vsem.[/quote]Res? Obstajajo tudi brezglutenske različice vsega zgoraj naštetega in še česa (npr. testenin, ki pa jih v tvojem seznamu ni).[/quote]Kje pa to dobim po ugodnih cenah, npr. da ne bom plačevala po 3,5 EUR za 400 g kruha, kar pa je zame too much???

Razumem. Zakaj te pa ta zmes beljakovin iz zrn žit tako moti? Saj beljakovine ljudje potrebujemo, tako kot ogljikove hidrate in maščobe.[/quote]V zadnjem stavku besedila piše, kaj je problem. Celiakijo povzroča gluten. Celiakijo! Groza vseh groz![/quote]

Popolnoma narobe. Gluten ne povzroča ničesar, ni kriv za nič in nobeno grozoto. Žal pa ima nek delež populacije bolezen, ki se imenuje celiakija (vendar je le ta prirojena, ne pa povzročena s strani glutena) in en delež je preobčutljiv na gluten (kar pa ni celiakija in ta delež je veliiiiko manjši, ko je prepričanih vse več ljudi) in oboji, predvsem prvi, se morajo glutena izogibati. Ostali pač ne, razen če želijo i je to v bistvu njihova odločitev za brez veze..

Res? Obstajajo tudi brezglutenske različice vsega zgoraj naštetega in še česa (npr. testenin, ki pa jih v tvojem seznamu ni).[/quote]Kje pa to dobim po ugodnih cenah, npr. da ne bom plačevala po 3,5 EUR za 400 g kruha, kar pa je zame too much???[/quote]Sigurno imajo kaj v pekarni.

V zadnjem stavku besedila piše, kaj je problem. Celiakijo povzroča gluten. Celiakijo! Groza vseh groz![/quote]

Popolnoma narobe. Gluten ne povzroča ničesar, ni kriv za nič in nobeno grozoto. Žal pa ima nek delež populacije bolezen, ki se imenuje celiakija (vendar je le ta prirojena, ne pa povzročena s strani glutena) in en delež je preobčutljiv na gluten (kar pa ni celiakija in ta delež je veliiiiko manjši, ko je prepričanih vse več ljudi) in oboji, predvsem prvi, se morajo glutena izogibati. Ostali pač ne, razen če želijo i je to v bistvu njihova odločitev za brez veze..[/quote]Če bi bila celiakija prirojena, potem bi jo imela od rojstva, ne pa, da se mi pojavi šele zdaj, pri 40 letih, po 20 letih raziskovanja, zakaj sem kronično slabokrvna (in pripisovanju tega menstruaciji) in neplodnosti skozi vso mojo rodno dobo. 🙁 S partnerjem sva si več kot desetletje zaman prizadevala dobiti otroka, zdaj pa tudi vem zakaj. 🙁

Popolnoma narobe. Gluten ne povzroča ničesar, ni kriv za nič in nobeno grozoto. Žal pa ima nek delež populacije bolezen, ki se imenuje celiakija (vendar je le ta prirojena, ne pa povzročena s strani glutena) in en delež je preobčutljiv na gluten (kar pa ni celiakija in ta delež je veliiiiko manjši, ko je prepričanih vse več ljudi) in oboji, predvsem prvi, se morajo glutena izogibati. Ostali pač ne, razen če želijo i je to v bistvu njihova odločitev za brez veze..[/quote]Če bi bila celiakija prirojena, potem bi jo imela od rojstva, ne pa, da se mi pojavi šele zdaj, pri 40 letih, po 20 letih raziskovanja, zakaj sem kronično slabokrvna (in pripisovanju tega menstruaciji) in neplodnosti skozi vso mojo rodno dobo. 🙁 S partnerjem sva si več kot desetletje zaman prizadevala dobiti otroka, zdaj pa tudi vem zakaj. :([/quote]Saj jo imaš od rojstva, samo odkrili ti je niso prej, to pa ni problem glutena, ampak našega prečudovitega zdravstva.

Kje pa to dobim po ugodnih cenah, npr. da ne bom plačevala po 3,5 EUR za 400 g kruha, kar pa je zame too much???[/quote]Sigurno imajo kaj v pekarni.[/quote]Sem bila v pekarni, pa nimajo nič brez glutena. V vsem je dodan gluten – tudi v ajdov kruh. 🙁

Sigurno imajo kaj v pekarni.[/quote]Sem bila v pekarni, pa nimajo nič brez glutena. V vsem je dodan gluten – tudi v ajdov kruh. :([/quote]Pa pojdi v drugo pekarno. Sigurno imajo kje kaj zate.

Če bi bila celiakija prirojena, potem bi jo imela od rojstva, ne pa, da se mi pojavi šele zdaj, pri 40 letih, po 20 letih raziskovanja, zakaj sem kronično slabokrvna (in pripisovanju tega menstruaciji) in neplodnosti skozi vso mojo rodno dobo. 🙁 S partnerjem sva si več kot desetletje zaman prizadevala dobiti otroka, zdaj pa tudi vem zakaj. :([/quote]Saj jo imaš od rojstva, samo odkrili ti je niso prej, to pa ni problem glutena, ampak našega prečudovitega zdravstva.[/quote]Da, naše prečudovito zdravstvo je zaslužno za to, da bom do konca svojih dni brez otrok in na starost brez vnučkov. 🙁 Hvala bogu, da imam vsaj razumevajočega partnerja. Prva dva partnerja, ki sem ju imela, žal nista bila taka. Prvi me je varal, drugi pa je odšel, ko je videl, da ne bo otrok…

http://www.moja-celiakija.si/celiakija-in-jaz/moje-zivljenje-s-celiakijo/kaj-lahko-jem/

Kar se pa otrok tiče – kaj pa ima celiakija pri tem?

čuda hrane brez glutena je – od hidratov krompir, riž, ajda, proso, koruza

žal pa ima skoraj vsa industrijska hrana gluten – zato moraš kuhati sam. Lačen pa še zdaleč nisi!

http://www.webmd.com/digestive-disorders/celiac-disease/celiac-disease-symptoms

Tukaj piše: “Infertility and miscarriages are also potential complications of the disease.”. Tudi zdravnik mi je rekel, da nisem mogla zanositi zaradi neodkrite celiakije. Pa še nekaj simptomov iz zgornjega linka pri meni:
•Iron deficiency
•Bone or joint pain
•Depression or anxiety
•Bone loss or osteoporosis
•Erratic menstrual periods

celiakija je presnovna motnja in to lahko vpliva tudi na plodnost, še posebej, če je neodkrita (povzroča vnetne procese v telesu, ki motijo hormonsko ravnovesje). In tako kot so ti že povedali – imaš jo od rojstva ampak nažalost si šele zdaj to zvedela, tvoje telo je že zelo izmučeno od boja z glutenom, ki ga ne more prebavljati, tako da se kar drži diete. Imajo pa v večini večjih trgovin en oddelek z brezglutenskimi jedmi. Npr. maxi ima dobro izbiro. Ampak vedeti moraš, da ravno gluten da kruhu, pecivu, testeninam… to rahlo strukturo, ki nam je tako vščeč, tako da brezglutenski nadomestki niso nikoli isti.

Preberi malo to: http://vsebrezglutena.si/zivljenje-brez-glutena/114-abc-diete-brez-glutena

Pa srečno! Nikar ne žaluj za picami in tortami, bodi vesela, da si odkrila vzrok tvojih težav! In kakšna presna tortica zna bit 100x bolša od tistih biskvitov!

Gluten sam ne povzroča nobene bolezni.

Obstaja
– celiakija, ki je prirojena
– intoleranca na gluten, ki je pridobljena

Intoleranco na gluten lahko sprožimo z antibiotiki (zato nekateri pametni svetujejo, da po kuri z antibiotiki pol leta ne jemo glutena, da se črevo regenerira), ali pa z nezdravim načinom življenja – zato se mnogim ljudem tekom življenja pač razvije intoleranca na gluten. To zadevo je zelo težko odkriti oziroma diagnosticirati. Najbolje in najzanesljiveje je uvesti ločevalno dieto: poskusiš mesec dni živeti brez glutena in vidiš, ali je bolje ali ne.

Jaz imam tudi intoleranco na gluten, ampak samo na “hard core” gluten (glutena je več vrst) – najhuje mi je tisti iz pšenice. Prebavljam kamut in piro. Pa tudi oves (glede ovsa si strokovnjaki niso edini, kakšen gluten ima, saj je zelo očitno, da je bolje prebavljiv od pšeničnega). jem tudi ječmen (pivo), ampak čutim, da se ne počutim najbolje.

Jedi brez glutena je cel kup, odsvetujem pa izdelke, ki so sicer pšenični, a jim je gluten odvzet. To so tiste plastično pakirane zadeve v trgovinah, kjer je še polno drugih dodatkov (guma guar in podobno). Raje več kuhhajte in pecite doma, zadeve pa naj temeljijo na ajdovi moki, koruzni, čičerikini, kvinojini (super palačinke, priporočam), riževi itd. Vse se da narediti iz teh mok, tudi potice, zavitke, testenine, štruklje itd. Samo malo se je treba potruditi.

Srečno in zdravo!

New Report

Close