Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja Krčne žile v nosečnosti

Krčne žile v nosečnosti

Tudi jaz rada prebiram vse kar me zanima na tem forumu! Imam pa en problem – sem v 27. tednu svoje prve nosečnosti in do sedaj sem se zredila za 4 kg, kar mislim, da ni preveč…pojavile pa so se mi krčne žile, ki me zelo spravljajo v obup, saj kakor sem slišala, da tudi po nosečnosti le te ne izginejo!?
Zanima me , če jih je imela tudi katera od vas in kako ste se borile s tem problemom? Se je po porodu stanje izboljšalo ali ne?
Imam pa še eno vprašanje – zanima me če nastop porodniškega dopusta 28 oz. 45 dni pomeni toliko delovnih dni ali vključuje tudi vikende, praznike…

Mojca

Mislim, da pomeni koledarskih dni, se pravi tudi vikende in praznike (jaz sem imela rok 28.12. in sem nastopila porodniško 1.12.)
Glede krčnih žil pa ti ne morem svetovati, ker jih nimam, imam pa zato po trebuhu zemljevidek (strije)…

Pojav krčnih žil in še pogosteje razširjenih venskih pletežev v nosečnosti je zelo pogost pojav. Krčne žile po navadi ne izginejo, postanejo pa manj opazne. Isto velja tudi za razširjene pleteže, ki pa jih lahko po porodu uspešno odstranijo z manjšim kirurškim posegom. Pojavu krčnih žil se lahko delno izognemo, če pogosto počivamo z nekoliko dvignjenimi nogami in telesom rahlo zasukanim na bok; če ne stojimo na mestu; če že moramo stati na mestu, večkrat narahlo poskočimo ali počepnemo; če hodimo, kolikor le moremo. Dobijo se tudi posebne nogavice z močnejšo densko ojačitvijo. O pojavljanju krčnih žil in ukrepih se pogovori tudi s svojim ginekolom zaradi nadaljnjega ukrepanja.
Nina

nova
Uredništvo priporoča

Glede nastopa porodniške je tako, kot ti je že odgovorila Hali in se štejejo vsi dnevi, t.j. tudi vikendi, prazniki …. pač 28 ali 45 dni pred predvidenim rokom poroda.

Krčne žile pa, hja ne sprašuj, jih imam in niso nič lepe. Je pa dejstvo, da sem jih imela že pred nosečnostjo, saj jih imajo vsi v familiji (oče, mama, sestra …) in so malo tudi genetsko pogojene. Če imaš sedeče delo, nikar ne sedi s prekrižanimi nogami in večkrat se sprehodi, da spodbudiš cirkulacijo krvi, počivaj z dvignjenimi-podloženimi nogami, …. malo se da stanje omiliti tudi s kremami proti krčnim žilam (Vazogel, Venitan ….).

Srečno.
N.

Nisem še noseča, zelo pa delam na temu da bom.

Mene zanima kakšne so krčne žile – je to videti kot ven izbočeno modro žilo ali kako?
Jaz imam namreč že zdaj na zadnji strani beder modro vijoličasto žilice kot pajčevino (kapilare?). Zanima me kako se to obnese v nosečnosti , se zelo razširijo oz. nabreknejo?

Hvala.

Pozdravljena!

Po novem ni več 45 dni ampak 42 oz 28!Dnevi se pa štejejo tako kot so že omenile predhodnice.
lp

To so krčne žile in jih lahko enostavno odpraviš s sklerozacijo. Te so predvsem lepotna hiba. Z nosečnostjo se ti ne bodo napihnile, lahko pa jih bo več.
Druga vrsta krčnih žil, varice, pa se pogosteje pojavljajo na spodnjem delo noge (golen). Te so podobne napihnjeni žili. Če so manjše jih lahko odpraviš s sklerozacijo, drugače pa z operacijo.
LP, Manka

Vsem skupaj hvala za odgovore! Imam pa sedaj vprašanje za Manko – zanima me kakšen postopek je sklerozacija?
Mojca

Pri sklerozaciji ti v obolelo žilo vbrizgajo zdravilo (mislim, da je to celo fiziološka raztopina, nisem pa sigurna), ki povzroči, da se žila zabrazgotini in se tako prekine krvni obtok skozi njo. Tri dni po postopku moraš imeti nogo obvezano, sam postopek pa ne boli. Nekaj časa ostane v okolici vbrizganja modrica, ki ne boli.
Nekaj je o sklerozaciji napisanega tudi na forumih Družinska medicina, Dermatologija in Zdravje za vse. Najboljše pa je, da povprašaš svojega zdravnika.
Da ne pozabim, postopek krije dodatno zavarovanje.
Upam, da sem ti pomagala.
LP, Manka

Najlepša hvala za tvoj odgovor!

New Report

Close