Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Prednosti in slabosti vašega stanovanja/hiše

Prednosti in slabosti vašega stanovanja/hiše

Z možem razmišljava o nakupu ali o gradnji hiše v prihodnosti. V tej, kjer trenutno živimo v najemu (5 oseb), me moti naslednje: sobe in spalnica premajhne, po sobah in hodniku laminat in ko hodiš zvečer po hodniku se vse upogiba in škriplje (tu je razlog verjetno slaba izdelava), v kuhinji premalo pulta, na oknih žaluzije, s katerimi prostora niti približno ne zatemniš tako kot z roletami, garaža velika za en mali avto, kaj drugega ne spraviš noter, vtičnic več skupaj na enem mestu, a tam ko jo res rabiš, je ni, terasa v tlakovcih, tako, da se ne da pomivati …
So pa tudi dobre strani: v kuhinji omar še pa še, veliko oken, zato tudi veliko svetlobe, velika kopalnica, 3 WC-ji v hiši, 2 bideja, poceni ogrevanje, na hiter pogled zelo luštna, moderna hiška
Da ne bo kdo mislil, da kritiziram, hočem samo povedati, na kaj bi bila pri gradnji pozorna v bodoče.
Vesela bi bila še vaših izkušenj, kaj recimo se pri vas dobro obnese in kaj ne. Kaj bi zagotovo spremenili, če bi še enkrat gradili ipd.

mi imamo po celem stanovanju lamint, pa nič ne škripa, tako da meni (nam) je laminat super in še cenovno je ugoden. Pogrešam večjo kopalnico, da bi notri dala banjo in tuš, pogrešam večjo kuhinjo, delovne površine je dovolj, omaric premalo oziroma neumno uporabljene. Všeč mi je da ima vsak otrok svojo sobo (le ati in mami si jo delita 😉 ), všeč mi je garaža za oba avta ter lasten vrt

Jaz pa pogrešam malo več prostora/omar v hodniku za odlaganje plaščev, bund, jaken. Hodnik je sicer kar prostoren, vendar so vsepovsod ali stopnice, ali okno, ali vrata, tako da več kot 30 cm globine omare ne morem imeti, so pa zato samo obešalniki in se mi zdi zaradi tega precej “nakramano” v prostoru.
Pa malce večjo shrambo (sedaj jo imam samo 1 m2 pod stopnicami), da lahko spravim notri zmrzovalno omaro, ki jo imam sedaj kar v kabinetu. Ostalo pa je vse v mejah normale.

+
– ogromne vgradne omare v predsobi, tudi če bi imela hišo, bi v predsobi pred spalnimi prostori dala take ogromne omare
– južna lega
– lesena okna, super neprecenljivo
– kuhinja in dnevna skupaj
– ločen wc-kopalnica
– shramba poleg kuhinje
– notranje žaluzije in zunanje rolete
– zastekljen balkon, na tleh tapison, se lepo posesa in toplo je


– omare v predsobi so res ogromne in veliko jih je, a niso toliko funkcionalne, da bi imeli vso garderobo v njih, pač notranja ureditev ni taka in imamo v njih spravljeno vse (kovtre, deke, povštre, posteljnino, brisače, čevlje, jakne, plašče, itd. itd.), razen osebne garderobe in za to imamo še vedno omare po sobah – jaz bi po svoje to naredila tako, da bi te ogromne omare bile tudi za osebno garderobo in v sobah ne bi imela omar
– kopalnico bi imela večjo, da sta notri lahko tuš in banja
– balkonska okna bi imela drugačna, da se lahko poleti balkon v celoti odpre
– po tleh bi imela povsod ploščice v videzu parketa – je najlažje za vzdrževanje

bide in banjo z mehurčki bi dodala, aja pa bolj kvalitetno položen laminat, ker nam škripa

Prednosti in slabosti hiše nikakor niso žaluzije, laminat itd….To so stvari, ki jih zlahka zamenjaš.
Slabosti so majhni prostori, premalo svetlobe, slaba izolacija,….
Z možem sva hišo podedovala in sem zato hvaležna ima pa kar nekaj slabosti: Ogromno prevelikih oken, preveliko stopnišče, prevelika kvadratura, po stopnicah se gre tudi v stanovanjske prostore (kar mi že sedaj dela preglavice, kaj bo šele v starosti), slaba notranja razdelitev prostorov…In še bi lahko naštevala.

Torej hiša naj bo nizka, z dozidano garažo, da ti bo v starosti omogočeno gibanje, ne ba da boš vsak dan imela željo po dvigalu. Malo gledaš tudi za vnaprej…Pa srečno!

Jaz ne bi v moji hiški (majhni) zaenkrat zemenjala še čisto nič, sem si pa projekt narisala samo, po potrebah njenih stanovalcev. Ker imamo ljudje različne navade, potrebe in se mi zdi pomembno, da če delaš sam hišo, narediš tako, ta tvoji družini najbolj odgovarja. Eni želijo npr. bivalno veliko kuhinjo, jaz sem si želela samo kuhinjo za kuhinjske elemente in zraven shrambo za živila, posebej pa veliko jedilnico. Mi je všeč, da ko dobim obiske in sedijo pri mizi, mi ne gledajo v korito, če sem že vse pomila. To je samo en primer no.
Ne moreš posplošit zadev.
Želela sem si imet recimo zunaj terasico z mizo in stoli in vse to pred kuhinjskih oknom, da samo dajem hrano in pijačo na pult in pol sedim zunaj in si jemljem s pulta po potrebi 🙂
To so moje fore. In še vedno ne bi spremenila.
Je pa hiška majhna, samo za eno družino, pritlična in narejena po meri(zaradi parcele).
V njej sem 10 let.
p.s. aja, v risanju načrta sem popravila vse, kar me je motilo v prejšnjem stanovanju.

… sva lahko naredila po svojih željah, vendar je prevelika. To je njena največja slabost.

Pri nas me moti, da dnevni prostori (kuhinja, jedilnica, dnevna soba) niso na nivoju dvorišča, ampak je treba do njih po stopnicah – posebej je to moteče poleti, ko se kar naprej sprehajaš na vrt, na dvorišče, imaš pred hišo piknik, pa moraš po vsak nov kozarec ali dodatno zelenjavo po stopnicah v kuhinjo…

Super je, ker imamo kuhinjo ločeno od jedilnice, je v niši, tako da me gostje ne vidijo, kaj packam tam notri, je pa brez vrat, tako da se lahko vseeno pogovarjam z njimi in jih vmes malo pokukam.

Dnevni prostori so obrnjeni malo preveč na zahod, tako da jih sonce šele pozno doseže, ves dan pa sije v kopalnično okno in okno od otroške sobe (kar je načeloma sicer OK, ampak skoraj odraslega najstnika to zelo moti, si pač želi bolj temačnega vzdušja).

Spalnica in otroška soba sta obrnjeni vstran od ceste, tako da se ne sliši promet. Zelo dragoceno!

Krasno je, ker imamo poleg velike glavne kopalnice tudi eno malo pomožno (ne v istem nadstropju), pa v obeh sta tako wc kot tuš kabina in umivalnik, celo mali pralni stroj imamo v pomožni.

V kuhinji sem izrecno želela ploščice, ker bi po Murphyju zagotovo prvi teden po polaganju parketa ali laminata spustila na tla kakšen velik pisker in poškodovala tla. Me ne zebe v noge, po hiši hodimo v copatah s trdim, debelim podplatom.

V spalnici imava zdaj laminat, ampak nekoč bomo dali parket – je laminat kar hladen, pa še nekvaliteten je ta naš, tako da ropota in še zebe, ker v spalnici pač nisem non stop v copatah.

Aja, pa še to – najbolj me moti sama lega hiše, ker je na eni strani visok in strm gozdnat hrib, ki zakriva pogled, pa še senco dela, tako da je hiša pozimi npr. osončena le par ur sredi dneva. Ko pridem iz službe, je že globoko v senci vse od jeseni do spomladi…

+
hiša je na hribu
zraven ceste, ki pa ni zelo prometna, ker smo na podeželju
za njo je velik vrt
stara drevesa
velike sobe
na vstaki steni okno oz. vrata, nobena stena ni samo iz zidu
visoki stropovi (3,2 m)
opremljenost v lastnem stilu in se konstantno spreminja
po tleh v sobrah lesene dile, v ostalih prostorih mozaiki iz ploščic
večina pohištva je skupaj zbita iz desk, palet, odpadnega lesa in izgleda res totalno hudo
starinske lučke, glinene


jih ni

Mi smo adaptirali, tako da žal nekaterih stvari nismo mogli spreminjati, ampak kar je, je. Za toliko denarja pač toliko muzike.

Nikoli, ampak res nikoli ne gledam in nisem gledala na to, da bi hišo prilagajala morebitnim obiskom. Mi se recimo veliko zadržujemo v kuhinji in dnevni sobi, zato sem želela to dvoje v enem prostoru, zato smo naredili tako in da je v tem prostoru tudi jedilnica. Najbolj pomembno mi je tole, da se življenje v naši družini odvija tako, da smo lahko skupaj vsaj takrat, ko smo doma. To mi veliko pomeni. Ni najmanjše šanse, da bi jedilnico umikala zato, da mi obiski ne gledajo v korito. Obiski so v 99{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} družina in prijatelji in taki lahko gledajo res povsod, razen v koš z umazanim perilom. Toliko vem, da se medsebojno cenimo in razumemo, da mi umazane posode zato, ker sem kuhala zanje, ne bodo metali pod nos. Tisti 1{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} preostalih obiskov, ki zaidejo k nam po naključju, pa postrežem s kavo in sokom (morebitni predstavniki zavarovalnic in drugi), pri tem ne pridelam umazane posode.

Za dnevno smo kupili dvo in trosed, dovolj velika sta za nas in dovolj udobna. Dnevna izgleda lepo, ni šans da bi notri nabila 10 metrov sedežne zato, da bodo obiski imeli kje sedet. Ko so obiski, sedimo pri jedilniški mizi (raztegljiva ali pa dodam še dodatno mizico) in nam ne manjka nič.

Slabosti v naši hiši so predvsem to, da nimamo nekega poštenega vetrolova, da je vhod v hišo ozek in ko se vsi 4 pripravljamo za odhod od doma je malo gneče in prerivanja in je nerodno za se obut.

Pogrešam vhod v hišo iz garaže in pri garaži avtomatska vrata (ampak ni euričev zanje).

Balkon je ozek, zato ga ne uporabljamo. Sicer smo stisnili eno mizo in 4 stole, ampak ni preveč udobno. Sicer pa je tako, da gleda na zahod, zato ni možno tam jesti kosila, ker imamo sonce in to kar lepo do večera. Za kakšno dopoldansko kavo, malico, posedanje zvečer, ko sonce zaide pa ja. To nam je trenutno tudi dovolj, vem pa, da bom to čez leta pogrešala.

Če bi le lahko, bi takrat dala talno gretje.

Pogrešam tudi možnost umestitve kaminske peči. Takrat nismo mislili na to opcijo, če bi jo pa sedaj umeščali bi izgledalo grdo, kajti dimnik teče ravno po sredini stene v dnevni sobi, pohištvo, vrata in okna pa so že tako postavljeni, da bi kaminska peč izgledala zelo grdo in kot da je kar od nekod padla sredi dnevne sobe. Škoda, tega mi je ful žal.

Oh, jaz bi veliko stvari spremenila, če bi delala na novo. Moti me, da je nadstropje v višini ceste in vsi sprehajalci (in predvsem sosedje) bulijo h nam, moramo zvečer obvezno rolete spuščat, da nismo na razstavi. Kuhinjo in jedilnico bi imela v pritličju z izstopom na vrt, pa seveda teraso z jedilno mizo. Večjo kopalnico s tušem in kadjo, drugače razporejene sobe. Imamo dokaj veliko vežo, ki pa je skoraj neuporabna, ker je na sredi nosilni steber in neke čudno ocirane stopnice. Ja, pa ogromna okna, da ne moreš pod okno nič postavit.
Naša stara tipska hiša vsekakor ni optimalna za nas, če bi delala na novo bi sama narisala osnutek, pač tako, da bi bil nam po meri.

Predvsem je prevelika… Prevelike sobe inpremalo pomožnih prostorov, npr. premajhna shramba, kurilnica, manjka klet in garaža. Imela bi večjo garderobno sobo.

Drugače pa saj me moti marsikaj… men je sploh žal živcev pri gradnji. Ker ni vredno.

+

– kuhinja, jedilnica in dnevna soba so povezani,
– velika pokrita terasa na katero se vstopa iz dnevne sobe,
– lepa velika veža, kjer sta tudi dva foteljčka z mizico,
– čudovit kamin v dnevni sobi,
– dve veliki panoramski okni v dnevni sobi,
– dnevna soba obrnjena na jug,

– premajhna kopalnica (v njej bi si želela tuš in banjo)
– vse prostore bi si želela imeti v eni etaži (zdaj imamo spalne prostore in hobi sobo v nadstropju),
– namesto okne v kuhinji bi raje imela steklena vrata, da bi lahko po bližnjici vstopala na zelenjavni vrt,
– po hiši bi imela keramiko in talno gretje (zdaj imamo laminate, le v kuhinji in kopalnici so ploščice),
– še bi se morda kaj našlo.

Smo pa hišo kupili, ker drugače bi v osnovi te želje verjetno bile upoštevane. Je pa hiša brez kleti in garaže, k hiši imamo prizidek, kjer imamo hranjene stvari, ki jih potrebujemo zunaj (razno orodje, korita za rože, krompir, jabolka…), imamo pa nadstrešnico za avto. Najbolj pa mi je všeč, da je hiša suha, torej brez vlage in dobro izolirana.

New Report

Close