Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija panika ali srčne težave?

panika ali srčne težave?

spoštovani!

že kot otrok sem imel velikokrat v stresnih okoliščinah težave z padanjem v nezavest, predvsem med množico ljudi, včasih sem bil tik pred tem da v nezavest padem a mi je z umikom na zrak in od množice to uspelo preprečit. imel sem takrat tudi preiskave ki niso pokazale nič (eeg, ekg = 15 let nazaj). enkrat sem tudi pri dajanju krvi padel v nezavest, čeprav sem jo dajal večkrat in zdaj teh težav nimam več.

sedaj imam 30 let in bi opisal dva zadnja čudna dogodka.
1 se je zgodil pred 10 leti po telovadbi, ker nisem bil v dobri formi in sem se preobremenil sem po opravljeni vaji imel pričakovano zelo visok utrip, kar me je nerazumno nekoliko prestrašilo to je seveda zadevo še poslabšalo, postal sem še bolj poten, občutek odtujenosti v glavi, skratka tipični simptomi paničnega napada, ko misliš da boš padel v nezavest, nato sem v vsej tej nerazumni situaciji s prstom potipal utrip, in nenadoma sem zaznal močan upad frekvence (npr. če je bilo prej okrog 150 ali več, sem s prstom nenadoma zaznal in tudi občutil palpitacijo v glavi da je ta okrog 60, mogoče manj ali več… težko ocenit v stanju kot sem bil takrat. to me je še dodatno prestrašilo in v tistem trenutku je sledila kratkotrajna nezavest.

naj povem, da po tem dogodku sem se začel ukvarjat s športom pogosteje in nikoli nisem imel težav z utripom med vadbo, sem pa imel nekakšne preskoke utripov v mirovanju, ki sem jih razrešil tudi s tem da sem npr naredil 50 počepov ali pa šel na sobno kolo…

včeraj se mi je zgodila nekako podobna situacija. bil sem za računalnikom nakar je tema pogovora nanesla na srčni utrip in težave s srcem, nekako je to povzročilo razburjenje v meni, začel sem si merit utrip in vse je blo ok = okrog 60. a bolj kot se je pogovor nadaljeval bolj živčen sem postajal, nerazumno, in nenadoma začutim palpitacije = močno bitje srca v glavi, a utrip ni bil pretirano povečan, če sploh. to mi je bilo čudno zakaj se utrip ne povečuje, zato sem meril dalje, nenadoma je spet utripa zmanjkalo vsaj s prstom ga nisem več čutil, in to je bil totalen šok, vstal sem in mislil da bom umrl, počutil sem se vse težje = spet totalen paničen napad, lahka glava, odtujenost, pomanjkanje energije, pot itd., občutek sem imel da mi srce bije zelo počasi (30x na minuto? = spet mogoče povsem nerealno glede na panično stanje v katerem sem bil, a vseeno občutek upada je bil realen) in da sploh nimam dovolj velikega pritiska… nato sem se vlegel v posteljo na kar se je zadevo takoj poboljšala in sem prišel k sebi, če bi meril utrip na roki dalje bi se zadeva verjetno ponovila, zato sem enostavno nehal in vse je bilo v redu.

Nekako mi je jasno da je to povzročeno od same panike. A kar me skrbi je ta občutek “nizkega pritiska” in občutek da mi je nenadoma zmanjkalo utripa. oz. se močno zniža frekvenca utripa. Lahko to kaže na kakšne druge težave srca? Je mogoče panika posledica srčne težave in ne obratno?
Sprašujem pa zato, ker sem prebral da pri paničnem napadu naj bi pritisk narastel in da skoraj nikoli ne pademo v nezavest, da tudi ni potrebno da se vležemo, ker to pomaga samo če imamo prenizek pritisk (ne pride dovolj krvi v možgane), ravno pri meni je postelja pomagala in kot kaže sem v tej situaciji imel prenizek pritisk?!, kar je tudi bil moj občutek in strah med samim napadom.

Skratka če vse skupaj povežem, tisto iz otroštva in danes se mi dozdeva da stresne situacije, povzročijo nenaden padec srčnega tlaka, to pa poveča paniko in vse skupaj zadevo poslabša. Nikoli pa si tlaka nisem meril v tej situaciji, ki se zadnje čase dogaja seveda zelo redko (šele drugič v zadnjih 10 letih). Tako da to je seveda samo moj občutek in še to ko sem v grogiranem stanju.

Opravičujem se za tratenje časa s tem dolgim sporočilo, vseeno upam da mi boste odgovorili vaše mnenje. Hvala in lep pozdrav

Marko

Hvala za zaupanje, vendar imam na razpolago premalo podatkov za natančen odgovor. Prvo kar potrebujemo je malo daljši posnetek EKG, ki ga (morda) opravite že pri izbranem zdravniku. Glede na vašo mladost upam, da imate še redno delovanje srca z občasnim zelo počasnim bitjem. Pomemben podatek je rezultat več meritev krvnega tlaka ko se počutite dobro in po možnosti, ko se počutite slabo. Imam pa precejšnji vtis, da ste rahločutne narave in, da vas vznemirijo že majhne motnje glede srčne frekvence in višine krvnega tlaka. Morda ste bili v zadnjem času duševno preobremenjen? Mislim, da so sedanje težave premagljive že z zdravim načinom življenja (zmanjšanje duševnih obremenitev, redno izdatno gibanje (4 – 5 krat na teden polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo), nekajenje, dovolj nočnega počitka, izogibanje stresnim situacijam) in po potrebi jemanje anksiolitikov (napr. Lexaurin ali podobno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

spoštovani

še enkrat se javljam, tokrat sem se malo pozanimal tudi s starši kako je bilo s tem v otroštvu, spomnil sem se tudi da sem nazadnje bil na preiskavah ravno po tistem kolapsu pred 10 leti, imel sem test obremenitve in tudi 24h test EKG, ki ni pokazal ničesar. po pogovoru s starši in malo brskanja po netu sem tudi dobil občutek da gre najverjetneje za nenaden padec tlaka, ki je povzročen v stresni situaciji (morda tudi lakota), kar se tiče znižanje frekvence o kateri sem govoril bi težko povedal kaj konkretnega, ker to je bil le moj občutek, ki je trajal le par sekund, tudi zmedenost v situaciji v kakršni sem pač ne more nič biti zanesljivo. skratka ko se mi to zgodi postanem zelo bled in brez energije, tako je bilo tudi nazadnje.

glede na redkost pojavljanja tega stanja (v zadnjih 10 letih 2x) verjetno spet ne bo ničesar ugotovljeno, saj bi moralo priti do kolapsa med testiranjem, tudi sicer nimam nobenih težav s počutjem, razen občasnih preskokov utripa, za katere mi je tudi bilo zagotovljeno da niso nič strašnega, poleg tega so se mi tudi zadnje čase precej zmanjšali… naj še povem da je v preteklosti tudi moja mama imela težave z nenadnimi padci tlaka in nezavestjo, tudi pri njej ni bilo ugotovljeno nič, saj je bila zadeva pač preredka.

sicer pa imate prav zadnje čase sem bil v precej stresni situaciji. tudi moje delo je takšno. poskušal se bom temu izogibat.

zadnje vprašanje ki ga imam za vas pa je ali mislite da so ti redki padci tlaka pač nekaj običajnega, posledica stresa, mogoče tudi lakote, ali bi mi enostavno predlagali še kakšno dodatno kontrolo npr UZ srca? Hvala še enkrat.

Zelo dvomim, da bi UZ pregled srca lahko pomagal ugotoviti vzroke nenadnih napadov slabega počutja (omedlevic), nekaj več bi pričakoval od pregleda na nagibni mizi, ki ga niste imenovali. Morda gre le za zelo poredkoma nastopajoče nenadne kratke padce srčne frekvence zaradi motenj srčnega ritma ali za kratke padce krvnega tlaka pri stresnih stanjih. Potrebno je opazovanje. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close