Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Darilna ali prodajna pogodba

Darilna ali prodajna pogodba

Berem zakon o davku na dediščino in darila in zakon o davku na nepremičnine. Vseskozi sem mislila, da je davek na dediščino nižji, od davka na nepremičnine. Vendar, kakor jaz berem zakona, ni temu tako. Predmet pogodbe bo nepremičnina.

A ima kdo izkušnje s tem? Mogoče kakšen pravnik?

V prvem dednem redu davka na dediščino ni. Torej, če si zakonec ali zunajzakonski partner ali otrok (ali vnuk, če je otrok že mrtev), dediščina oz. ni darilo ni obdavčeno.

Moj nasvet je sicer ta, da ne šparaj pri davku, če obstaja vsaj najmanjša opcija, da se ti kdaj kaj zakomplicira v žlahti. Izberi pogodbo, ki ti daje varnost, pa tisti davek gor ali dol. Pri darilu obstaja možnost, da darovalec zahteva vračilo. Lahko ti ga na zapuščinski razpravi tudi izpodbijajo zaradi prikrajšanja nujnega dednega deleža.

Če si dedič, bi bil moj nasvet, da sklenete izročilno pogodbo in že zdaj z ostalimi dediči razrešite vsa morebitna vprašanja in pomisleke.

Gre za drugi dedni red (brat-sestra). Gre pa za majhno nepremičnino (po GURSOvi evidenci vredno skoraj nič).

Potrebujem zgolj pravno mnenje.

nova
Uredništvo priporoča

Si ga dobila.

Ja, plača se davek na darilo, iz davčnega vidika se bolj splača sklenit kupoprodajno pogodbo. Ti pa sama veš, če te bo potem brat tožil za kupnino.

Se opravičujem ker smetim, pa vendar- ali v primeru kupoprodajne pogodbe davčna res preverja, če je dejansko prišlo do prenakazila denarja?

Načeloma ne, preverjajo pa ob sami pogodbi vrednost in ali je le-ta primerljiva s tržno vrednostjo.
Ne moreš npr.nepremičnine, ki je na trgu vredna 150.000€, prodati za 20.000 in to imeti za osnovo za davek. Oz.lahko jo prodaš za tak znesek, le da bo davčna za osnovo za odmero davka upoštevala tržno in ne prodajno vrednost.

pri nas je moja mami z darilno pogodbo podarila stanovanje moji hčerki, torej svoji vnukinji, to pomeni, da je vnukinja drugi dedni red in smo morali plačat davek. Ker pa je vnukinja drugi dedni red, se stanovanje ne bo vračalo v zapuščino ob smrti babice in v primeru nujnih dedičev-deležev…ker se to dogaja le tistim, ki so prvi dedni red.

tudi ti trdiš, da sta drugi dedni red, torej lahko darilna pogodba, le davek bo pa le treba plačat od vrednosti nepremičnine, sem pa pozabila koliko {04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} je že to.

Stari starši – vnuki je še vedno prvi dedni red, ker so potomci zapustnikovih potomcev.

Stari starši – vnuki je še vedno prvi dedni red, ker so potomci zapustnikovih potomcev.[/quote]

Babi, vnuki so drugi dedni red, če imajo žive starše, če pa starša umreta, dedujejo po smrti babice ali dedka vnuki kot prvi dedni red.

Stari starši – vnuki je še vedno prvi dedni red, ker so potomci zapustnikovih potomcev.[/quote]

Babi, vnuki so drugi dedni red, če imajo žive starše, če pa starša umreta, dedujejo po smrti babice ali dedka vnuki kot prvi dedni red.[/quote]

Vnuki so dediči prvega dednega reda – saj je logično. Če ne bi bili, bi pač preprosto naredili prepis na otroke in ti bi naredili prepis na vnuke.

Da ti navedem še verodostojen vir (durs):

Pojavljajo se tudi vprašanja, kako v skladu z novo davčno zakonodajo, obravnavati darilno pogodbo med starimi starši (darovalci) in vnuki (obdarjenci). Glede na to, da že prej veljavni Zakon o davkih občanov (ZDO) ni našteval dedičev ali obdarjencev prvega dednega reda, je bilo potrebno upoštevati dediče prvega dednega reda kot jih določa ZD. Tako je v 11. členu ZD določeno, da so dediči prvega dednega reda – potomci in zakonec pokojnika. Iz navedenega izhaja, da se vnuk uvršča med dediče prvega dednega reda.

New Report

Close