Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek Še pomnite tovariši – članek o SFRJ

Še pomnite tovariši – članek o SFRJ

Za vse tiste, ki ste se učili srbohrvaščine. Ja, tako kot se mladi danes naučijo angleščine, smo se mi srbohrvaščine. Če smo hoteli videti kakšen boljši film, smo gledali hrvaško TV, poslušali njihova poročila, tudi brali njihove revije, pa še v šoli smo jo imeli nekaj malega.
Tukaj dajem link, da se malo spomnite, kako je bilo v Jugoslaviji. Sicer je v hrvaščini:
http://dnevno.hr/vijesti/hrvatska/129376-svima-je-bilo-dobro-ali-dosao-je-tudman.html

Hja, bilo je lepo, pa ne bo več nikoli. Bilo pa prošlo…

Da, da, tudi jaz se z nostalgijo spominjam tistih nočnih sej CK ZK, pa kontrarevolucije, redukcij elektrike, bonov za bencin, hiperinflacije, Agrokomerca, protibirokratskih, balvan in jogurt revolucij, itd.

Res lepi časi.

Lepo je blo,ker smo čutili,da smo ljudje.Posebno vrednost je imelo življenje.drugače je bilo pa stokrat slabše.delali smo za tiste,ki niso hoteli.beograd se je širil mi smo pa rabli stradat določene zadeve in standard je bil na psu.
bilo je res tudi neponovljivo lepih stvari.

nehajte s to Jugo..Nič ni bilo lepega, ker smo bili vedno hlapci in še sedaj nam uničujejo domovino. Tisti, ki žalujete, izselite se, pojdite na Orient expres in tam ostanite..

Takrat smo bili hlapci, ki smo imeli socialno varnost, dostojno plačane službe, dostopno zdravstvo in šolstvo, zdaj smo pa sužnji, z množico brezposelnih, tudi nekateri zaposleni životarijo.

meni ni bilo nič lepo

kar naprej so nas strašili z enimi separatisti, zunanjimi sovražniki

ni bilo kave, smo morali v Avstrijo po fasngo hodit, ker tukaj ni bilo tričetrt stvari za dobit

ni bilo svobode govora, kot sedaj, ko lahko vsak vsakemu vse reče, kar mu pade na glavo–za 5 let, za 10 let aresta…..

samo v Beogradu so imeli ceste za dol padet, ostale republike revščina!

denar smo morali kar naprej pošiljat v Beograd

inflacija je bila taka, da smo zadnje cene lovili na pol ure, ker je bilo vsake pol ure vse dražje

edino pametni švercarji z markami, so dobro živeli, ko bubregi u loju(vsake pol ure so bili bogatejši)

ni bilo bencina, smo imeli PAR NE PAR!

V glavnem tole na hitrco se zdele……

Ja, tudi jaz se z nostalgijo spominjam, kako so starsi prihajali domov ob 14.30 in smo imeli vsak dan ob 15 kosilo, skupaj jedli, potem sta onadva pila kavico, jaz sem imela pa cajanko z Barbikami in smo se smejali, potem smo sli pa na obisk kam ali kdo k nam, starsi dobre volje, polni zivljenjske energije….
Spominjam se tudi nakupov v tujini, vsak mesec smo sli v Avstrijo in Italijo v soping, tisto veliko pricakovanje in veselje ob malih stvareh, Kinder jajcku in zvecilkah Big Booble… Kako mi je zal, da moji otroci nikoli niso obcutili tega pricakovanja in veselja!
Pa kako smo hodilivsako leto 2x na morje, enkrat preko mamine, drugic preko ocetove sluzbe, cudoviti casi!

Tale par/nepar omenjate, kot da je to trajalo celo zgodovino obstoja Juge.
Da pa ni bilo na razpolago kave in Milkinih čokolad, pa ste lahko samo srečni, ker je zdaj po trgovinah tričetrt špecerije eno samo sranje, zaradi katerega je narod “srečen”, da se lahko zastruplja.

Ampak zastraševanja s separatisti ste gledali v družbenem stanovanju na TV, kupljenim na ugodne obroke, ali pa v hiši, zgrajeni po zelo sprejemljivih kreditnih pogojih in je bil zadnji obrok odplačila vreden komaj za buteljko vina v trgovini. In naslednje jutro ste šli v službo, ki vam je dajala trajno materialno varnost. Je bilo tako?

travme so vidne še danes …

Ampak zastraševanja s separatisti ste gledali v družbenem stanovanju na TV, kupljenim na ugodne obroke, ali pa v hiši, zgrajeni po zelo sprejemljivih kreditnih pogojih in je bil zadnji obrok odplačila vreden komaj za buteljko vina v trgovini. In naslednje jutro ste šli v službo, ki vam je dajala trajno materialno varnost. Je bilo tako?[/quote]

Mi na žalost nismo imeli te sreče!

Živeli smo od minimalne plače, v podnajemniškem stanovanju in ni bil nihče sposoben za kredit.

Na žalost!

Mogoče se nismo prav pisali!

Nismo bili od dol!

Ampak zastraševanja s separatisti ste gledali v družbenem stanovanju na TV, kupljenim na ugodne obroke, ali pa v hiši, zgrajeni po zelo sprejemljivih kreditnih pogojih in je bil zadnji obrok odplačila vreden komaj za buteljko vina v trgovini. In naslednje jutro ste šli v službo, ki vam je dajala trajno materialno varnost. Je bilo tako?[/quote]

Mi na žalost nismo imeli te sreče!

Živeli smo od minimalne plače, v podnajemniškem stanovanju in ni bil nihče sposoben za kredit.

Na žalost!

Mogoče se nismo prav pisali!

Nismo bili od dol![/quote]

Sami ste si krivi. Vsak,mki je vsaj malo stegnil jezik, pa naj se je pisal tako ali drugače, imel 5 rdečih knjižic ali nobene, je dobil družbeno stanovanje ali pa si je zgradil hišo! 70{04cafd300e351bb1d9a83f892db1e3554c9d84ea116c03e72cda9c700c854465} hiš je bilo grajenih z minimlci, veliko njih celo samo z eno plačo! Da ne govorim o tem, kako si lahko službo zamenjal vsak dan in šel na boljše, vsaj dobri delavci so imeli to možnost!

Pisali ste se že prav, samo nikogar ni bilo, da bi šel namesto vas dat vlogo za stanovanje 🙂


Še dobro, da dandanes ni treba nikomur delati za minimalca.
In zdaj še primerjaj, koliko si takrat delal, da si zaslužil minimalca in koliko moraš danes narediti, da si zaslužiš minimalca. Če imaš srečo, da sploh dobiš redno plačo.

Tudi danes ne mores kar govorit kar ti zapase… Zacni malo bolj naglas govorit o Jansi, Kucanu, Zemljaricu….pa imas kmalu ljudi na vratih.

No, no, no, … o Janši pa res lahko rečeš kar češ.
Le o Kučanu in Zemljariču je dobro bit bolj tiho, ampak to ste pa itak vi hotli, ker vedno znova na volitvah obkrožite ravno tiste, ki staro gardo tako zelo ščitijo ….

Robi, brez veze je to sploh komentirat, predvidevam da nihče od teh, ki to pišejo tega ni doživel in govorijo tisto kar so slišali od staršev malo dodali sami in mit o par-nepar je bil ustvarjen.
Najbolj smešni so komentarji o pomanjkanju kave in praškov , vem pa da je vsaka družina tega imela na zalogi vsaj za eno leto in ko je bilo kar na enkrat tega v izobilju se je še dolgo pilo in pralo iz starih zalog, že dolgo potečene kave in praška, ki ga je bilo treba najprej stolčti ker je bil že sprijet v kepe .

No, no, no, … o Janši pa res lahko rečeš kar češ.
Le o Kučanu in Zemljariču je dobro bit bolj tiho, ampak to ste pa itak vi hotli, ker vedno znova na volitvah obkrožite ravno tiste, ki staro gardo tako zelo ščitijo ….[/quote]

Si šel na volitve in volil svojega je tako ? In ker tvoj ni zmagal sedaj vidiš vse rdeče, žal obstal si v času, ki ga 24 let ni več, pišeš lahko o vsem in vsakem samo mora biti pisanje dokazano, če ne sledi tožba kar je tudi demokracija.

Robi, brez veze je to sploh komentirat, predvidevam da nihče od teh, ki to pišejo tega ni doživel in govorijo tisto kar so slišali od staršev malo dodali sami in mit o par-nepar je bil ustvarjen.
Najbolj smešni so komentarji o pomanjkanju kave in praškov , vem pa da je vsaka družina tega imela na zalogi vsaj za eno leto in ko je bilo kar na enkrat tega v izobilju se je še dolgo pilo in pralo iz starih zalog, že dolgo potečene kave in praška, ki ga je bilo treba najprej stolčti ker je bil že sprijet v kepe .[/quote]
Se strinjam. Nam ni ničesar takrat primanjkovalo.
In kaj ti danes pomaga, da se lahko vsak dan voziš z avtom, če nimaš denarja za bencin.
In moraš šparati na vsakem koraku.
In kdor je želel delati, je dobil službo brez nekih večjih naporov.

Ma ja, spet bom kao modrovala, šele danes vidim, da so se res dogajale tudi grde stvari. Šele v letih 80 in nekaj smo se zavedli, da gre ogromno proračunskega denarja na Kosovo, Makedonijo, Srbijo in proračun vojske. Ja pa tud to, da smo se Slovenci moral učit Srbohrvaško, vsi ostali, pa se niso učil Slovensko. Ja in Goli otok….GROZLJIVO…. Jaz sem se rodila šele 1957, pa o tem nisem vedela nič….Živela sem krasno, čeprav nisem nikoli dobila družbenega stanovanja in ga tudi nisem mogla odkupit po Jazbinškovem zakonu. Na referendumu sem logično glasovala ZA. Tud oddaje Še pomnite tovariši se spomnim, sem jo poslušala vsako, mislim, da je bla na radiu ob nedejah…Ja tud jaz imam na tiste čase samo lepe spomine. Nišče od naših se ni bavil s politko in živel smo krasno. Dons pa smo v EU, tud tu sem referendumu oddala ZA. ??? In NATO tud. Pa vendar v letih od 50 do dons niso poročali o takšni brezposelnosti in revščini, kot smo ji priča zdaj in tu…..no za vojsko in NATO in članstva v EU in EFTI in …..damo ogromno proračunskega denarja. Pred EU malodane klečimo….
Pa nisem noben JUGO nostalgik. A vendar se vedno spomnim besed mojga pokojnega očeta, vsaka Vlada, kjer koli in kadar koli, si vzame zase to kar je prav nje, j oz. vladajočemu…..Trenutno berem Winstona Churchilla…(Nobelov nagrajenec 1953), se splača kaj prebrat, ob tem ko visimo tu gor na Mon. Gledam oddaje v katerih pričajo slovenski izseljenci v Argentino…..hudo, res hudo….a poglejmo raje v bodočnost…ne vemo kaj nas čaka…..Učimo se lahko iz zgodovine, ker se ta ponavlja….sam kolo zgodovine se nikoli ne vrti nazaj…….Čeprav se pridružujem tistim, ki pravjo, da je bilo obdobje od leta 1955 do 1980 za običajne državjane…..raj na zemlji. Gradilo se je, delalo, imeli smo vizijo in smisel…….kje je danes vizija in smisel??? Z globokim spoštovanjem in žalostjo do tistih, ki so doživeli v času od Informbirija (1948 -1952). Vse dobro in nehajte plujuvat……..ne vemo kaj nas še čaka….. pa mal berite knjige zgodovinske, biografske….

***************************************** https://www.youtube.com/watch?v=GAdIV2KHMPA Carpe Diem *************************************************

Jaz sem cel članek prebrala.

Jebesh jugo. Pa smo stali in mahali s klinčevimi zastavicami, pa nihče od nas ni vedel zakaj.


Kam pa danes gre ogromno proračunskega denarja ? Mogoče za razvoj gospodarstva ?
Včasih so nam govorili, da smo v Jugi živeli tako dobro le zato, ker smo jemali kredite….Ker danes seveda ne jemljemo nobenih kreditov in Slovenija nima nobenih dolgov in zato seveda ni zadolžena. 🙂
To bi naj bil razlog, da se ljudje sprijaznijo s tem, da je treba živeti slabše.

Pisali ste se že prav, samo nikogar ni bilo, da bi šel namesto vas dat vlogo za stanovanje :)[/quote]

OOOOOOOOOO smo dajali vloge smo! Ničkolikokrat!

Pa nismo dobili družbenega stanovanja!

Nismo ga niti mogli kupit po Jazbinškovemu zakonu, ker smo bili privat podnajemniki in nas je privatnica dobesedno molzla z najemnino1

In ne bodite preveč pametni, če ne poznate kakšne razmere so bile!

Samo komentirala sem svoje podoživljanje časov!

Meni je zdaj veliko lepše kot takrat, čeprav sem si morala s svojimi žulji vse prislužit!

In ne pisarite mi, kako je današnjim mladim lepo!

Meni se je od lakote ćrno delalo pred očmi!V Yugi!

Hotela sem napisat: Kako je današnjim mladim HUDO!

New Report

Close