Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek kakšna je to kava?

kakšna je to kava?

z mlekom in penco pa mende ni cappuccino? gostja je pač neki komplicirala, da noče cappuccina ampak dotično kavo….

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

kakšen machiato mogoče? če pogledaš one nesacfeje instant napitke majo vsi neko penco na vrhu

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

ah ne je bla kar večkrat ponovljena zahteva za kavo z mlekom pa penco, nč druzga kar je v ponudbi 🙂

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

Kapučino ima več kot polovico šalce spenjenega mleka.

Kava s penco pa samo en frc žlice ali dve iz posode s spenjenim mlekom.

Slovenci, ki hodijo kdaj še kam drugam, kot do Hrvaške, pozanjo take kave 🙂 A ti razložim še dunajske variante?? Fijakerco naprimer?

Da ne pojasnjujem, da tudi po večini slovenskim lokalov neredno zaopsleni, ne študentarija ne zna narediti naprimer kratek espresso, pa espresso machiatto ker po slovensko mora bit vse več čez krožnik in v šalci, ker je SLovencelj tako navejen, da vse prek visi (no ja, znajo naredit espresso in dobrer machiatto bolj na primorskem, tam kjer so jih Italijani, ki pridejo preko meje, naučili 😀 )

belo kavo?

se mi jo je zaluštal….

ooo keri avatarm gunnar…bom še lačna povrh :-)))

Danes ima vsaka svojo vrsto kave ampak v osnovi gre tako nekako:
ekspres – črna kratka kava
Kafe macchiato – črna kava s kapljico mleka
kapucin – črna kava s peno
Bela kava – črna kava, MLEKO in pena
Late macchiato – MLEKO s kapljico kave

macchiatto je express kava s kapljico prevretega mleka na vrhu (macchia- lisa,madež)

cappucino ima na vrhu par žlic stepenega mleka

Naučili so me pa tukaj, je bila moja želja ta tečaj za RD darilo, čist tako, za hobi:
http://unicaffe.illy.com/en/calendar/universita_del_caffe_coffee_expert

ne sej mene le zanima zakaj je treba slovenistancem tolk komplicirat ene simpl stvari kt je v temu primeru kava, maš meni pa maš napisan kava z mlekom, espresso, cappuccino, bela kava itn. pa naročiš kar je v ponudbi, če je pa ekstra kaprica pa ne vem zakaj si pol tak folk sam ne kuha doma takih kofetkov.

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

a ni izraz bela kava tudi za projo in/ali knaip oz za že pripravljeno mešanico?

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

tisto ni avatar za lakoto oz je za lakoto, sam za neko “drugo lakoto”…..

malce za dušo.......https://www.facebook.com/stvari.ajdovscina/

a ni izraz bela kava tudi za projo in/ali knaip oz za že pripravljeno mešanico?[/quote]

Ja marsikaj se reče. V resnici pa to ni kava. So napitki z okusom kave ali pa še to ne.
Pa na Bledu so me tudi prepričevali, da je dva deci rjave vode kratek esspreso. Naj bo, samo ni 🙂

Eko, zato jaz, ko prevozim Postojno, nikjer več ne pijem kave…ker se mi ne da prerekat z natakarji 🙂
Mi je na benzinski na štajerskem koncu za belo kavo naredila “late macchiato” (ki so ga tudi imeli na ceniku in dražjega kot belo kavo !) in si ni dala dopovedat…:-)

jaz sploh ne vem, zakaj bi človek kompliciral, če naroči belo kavo, dobi pa npr. kapučino.
zakaj take dooooolge razprave in definicije in štetja kapljic mleka in pene.
saj z vidika zgodovine kave je zanimivo, da obstajajo različne vrste.
ampak če se ti lušta neke kave&mleka, pa spiješ tisto šalico brez da bi se obremenjeval z razmerji… takšne razlike pa spet ni, no!
am i rite people?

Rada imam kapučin, a ne tak kot ga razumete pri nas… Če ga naročim v Italiji ali na Hrvaškem, dobim kavo z mlekom in čez peno. Tukaj pa ne. Dobim kavo brez mleka z obilo pene in mi nikakor ni všeč, je premočen. Tako zadnje čase naročam kavo z mlekom in je bolje…

Preprosto zato, ker bela kava ima po pravilu 2/3 mleka na 1/3 kave. Kapučino pa ravno obratno – oziroma je 1/3 kave, 1/3 mleka in 1/3 pene – ko se pena posede ali jo pojedo z žlico, je kava bolj vodena, kot pa mlečna.

“Bela kava” v kafiču in gostilni je sinonim za bolj mlečno izvedbo, in ne vodeno, torej v veliko šalico. Tudi jaz rečem belo kavo z več mleka, ker ne maram “podaljšane kave – torej vodo, pa samo 1/3 mleka čez. Je kava vodena, ker pijem raje mlečno,pa tudi mlečna kava ima manj izločene kavne kisine, kot tista z 2/3 vode – ker v bistvu tako radi naredijo tapodaljšano črno kavo, spust torej več vode skozi zoc, kar je najslabše za izločanje kisline iz kave, ker sao prvih 7 sekund se izločajo prave kavne arome, nato pa samo še kislina, ki so spira ven vroča voda iz zoca. In potem to podaljšan ponavadi po lokalih “zakrijejo” samo z deci mleka – je tudi za gostinca ceneje, da vodo prodaja za mleko 😛

Preprosto zato, ker bela kava ima po pravilu 2/3 mleka na 1/3 kave. Kapučino pa ravno obratno – oziroma je 1/3 kave, 1/3 mleka in 1/3 pene – ko se pena posede ali jo pojedo z žlico, je kava bolj vodena, kot pa mlečna.

“Bela kava” v kafiču in gostilni je sinonim za bolj mlečno izvedbo, in ne vodeno, torej v veliko šalico. Tudi jaz rečem belo kavo z več mleka, ker ne maram “podaljšane kave – torej vodo, pa samo 1/3 mleka čez. Je kava vodena, ker pijem raje mlečno,pa tudi mlečna kava ima manj izločene kavne kisine, kot tista z 2/3 vode – ker v bistvu tako radi naredijo tapodaljšano črno kavo, spust torej več vode skozi zoc, kar je najslabše za izločanje kisline iz kave, ker sao prvih 7 sekund se izločajo prave kavne arome, nato pa samo še kislina, ki so spira ven vroča voda iz zoca. In potem to podaljšan ponavadi po lokalih “zakrijejo” samo z deci mleka – je tudi za gostinca ceneje, da vodo prodaja za mleko :P[/quote]

Znajo pa naprimer tapravo in odlično belo kavo naredit po MCDonalds McCafee kotičkih ( ne tam, kjer je futr, ampak v ločeni kavarni) – najprej espreso, potem pa dvakrat toliko mleka čez. In tista kava je res odlična, prava aroma, ne pa kave iz nekaterih kafičev po Sloveniji, ko so mašine najprej slabo spucane in slabo ali neredno vzdrževane, potem pa še študentke delajo, ki nimajo pojma, koliko sekund morajo za katero kavo vročo vodo skozi mleto kavo spuščat-stari aparati na ročke, a ponavadi še podajšajo, ker jim šev reče, da mora za Slovenca polna šalca bit 😀 Največja napaka ri kuhanju dobre kave skozi gostilniški aparat, ko kratke kave podaljšujejo!. Najbolj fino je, ko naletiš na kak tak kafič, ko ima kava naprimer okus po prepereli gumi zaradi slabega servisiranja ( lastnik lokala špara pri servisu).

McDonalds mcCafe ima redno spucane mašine, ki so robotizirane, torej točno določen čas spuščajo za določeno kavo, pa tudi kavno zrnje imajo odlično – groza je tudi, ko ponekod kuhajo iz nekih nepreverjenih pražaran, po možnosti slovenskih, ki so zanič ( včasih je bila to Troja kafe, obupna kava, danes je tudi še nekaj slovenskih pražarn z obupno kavo, žal).

Najboljši gostilniške kave v Sloveniji so iz zrnja znamk Cafe del Moro, Cafe Verganano 🙂 Oziroma top so pa tiste mešanice, ki so narejene iz kolumbijske kave.

kava je Turška, vse ostalo je modno preseravanje !

Žal je turško skuhana kava strup za žolč in želodec, pravilno in dovolj kratko spuščena skozi mašino pod pritiskom, pa ne.

Žal je turško skuhana kava strup za žolč in želodec, pravilno in dovolj kratko spuščena skozi mašino pod pritiskom, pa ne.[/quote]

dobr, da sem še živ 😉

Žal je turško skuhana kava strup za žolč in želodec, pravilno in dovolj kratko spuščena skozi mašino pod pritiskom, pa ne.[/quote]

dobr, da sem še živ ;)[/quote]

Če si blizu 40-ih, remont ni več daleč :P, te bo telo že opozorilo, brez skrbi, bo zasvetla kakšna opozorilna lučka 🙂 sej veš, kot generalka, i je potrebna na avtu z 200.000 km, pol je pa spet dobr za nekaj časa 🙂

dobr, da sem še živ ;)[/quote]

Če si blizu 40-ih, remont ni več daleč :P, te bo telo že opozorilo, brez skrbi, bo zasvetla kakšna opozorilna lučka 🙂 sej veš, kot generalka, i je potrebna na avtu z 200.000 km, pol je pa spet dobr za nekaj časa :)[/quote]

a to je spet nek v kšnmu pamfletku pisal? al kaj posplošuješ zadeve?

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ ·uʍop əpısdn əɥʇ Obožujem rdečo zvezdo, pijem Heineken. Iä! Iä! Cthulhu fhtagn! Gosturnca u solat še ni konc sveta.

dobr, da sem še živ ;)[/quote]

Če si blizu 40-ih, remont ni več daleč :P, te bo telo že opozorilo, brez skrbi, bo zasvetla kakšna opozorilna lučka 🙂 sej veš, kot generalka, i je potrebna na avtu z 200.000 km, pol je pa spet dobr za nekaj časa :)[/quote]

še malo pa bo 63 ;)))

Če si blizu 40-ih, remont ni več daleč :P, te bo telo že opozorilo, brez skrbi, bo zasvetla kakšna opozorilna lučka 🙂 sej veš, kot generalka, i je potrebna na avtu z 200.000 km, pol je pa spet dobr za nekaj časa :)[/quote]

še malo pa bo 63 ;)))[/quote]

No, potem je pa generalka že mimo, samo redno vzdrževanje po potrebi 😀

Hodim po celi Sloveniji in na vsakem koncu dobiš drugačno kavo, pa čeprav nap. naročiš povsod Cappuccino. Razmerje; kave, mleka in penice je zelo različno.

Vsekakor pa je najboljša kava na Primorskem. Tam jo edino prav pripravijo in postrežejo.

New Report

Close