Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Prirojena displazija kolkov in porod

Prirojena displazija kolkov in porod

Spostovani,
Zelela bi izvedeti se vase mnenje. Ob rojstvu so mi ugotovili prirojeno displazijo obeh kolkov. Zdravili so me s pomočjo opornice (šincami) in povijanjem “na široko”. V času razvoja sem redno obiskovala tudi ortopeda, vsakic imela rentgen, bila opravicena telovadbe v OŠ in srednji šoli za dolocene sporte. Na zadnjem pregledu v srednji soli je bilo ugotovljeno da naj bi bili sedaj kolki zdravi.
Enak primer je imela tudi kolegica, ki pa ji je ginekologinja rekla da zato avtomaticno sledi CR-in tako je tudi potem rodila. Da kolki sicer nimajo nobene veze s samim porodom, ampak da je ponavadi pri punčkah z displazijo medenica nekoliko ožja in da je zaradi tega lahko porod težaven oz. nemogoč.

Sama sem za naravni porod z lajsanjem bolecine, vendar pa si res ne zelim, da se po vec urnem rojevanju, epiduralni in se kaj, sele na koncu doloci da to pa ne bo slo skozi, da je torej potreben CR.
Je mozno ze prej nekako dolociti strukturo medenice s kakrsnokoli preiskavo? Mama mi je npr.povedala da so njo, preden je rodila mene in cez nekaj let mojega brata (oba s CR) pred tem premerili z nekim obrocem in se odlocili za CR.

Hvala za vase mnenje in nasvet ze v naprej!
Lep dan vam zelim.

Spoštovani,

kaj vse smo počeli v zgodovini medicine in koliko neustreznih prijemov smo pri tem uporabljali, bi bilo preveč naštevati. Po več kot stoletju aktivnosti na tem področju zdaj vemo, da je mogoče neuspešen porod napovedati le v ekstremnih primerih zoženja medenice in da je nemogoče zahtevati, da bi se napovedalo uspešnost poroda na osnovi katerekoli preiskave, bodisi RTG, CT ali česarkoli drugega. na uspešnost poroda namreč vpliva preveč dinamični dejavnikov kot so “stopnja razvoja vezivnohrustančnih medmedeničnih vezi in njihova odebelitev med nosečnostjo”, stopnja gibljivosti teh medmedeničnih vezi med porodom, velikost ploda oziroma obseg plodove glavice, stopnja prilagodljivost plodovih lobanjskih kosti, ki niti slučajno niso statične ampak se aktivno prilagajajo trdi porodni poti, moči popadkov itd. Skratka, porod lahko ocenjujemo le sproti, med tem ko poteka in žal lahko nezmožnost prehoda ploda skozi porodni pot ugotovimo le empirično, ne teoretično, razen, če gre za tako imenovano “absolutno zoženje medenice”. Seveda pa je na tem področju tudi veliko blefa in širjenja neosnovanega strahu, s tem pa mislim zlasti na “izumljanje diagnoz” ali “pisanje pretiranih ugotovitev brez objektivne podlage”. Tudi tu je žal denar sveta vladar in če si plačate izvid ustreznega “ortopeda”, bo morda zmožen napisati neverjetne reči in priporočila, ki pa s strokovnim porodništvom nimajo nobene zveze.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

New Report

Close