Najdi forum

Naslovnica Forum Starševski čvek diplome, plagiati ipd

diplome, plagiati ipd

To čudno poletno vreme izkoriščam za nekaj pospravljanja. Pri tem sem naletela na svojo diplomo izpred cca 10ih let in sem jo začela listati. Na misel mi je prišlo, da bi se lahko našel kakšen anonimnež, ki bi našel v moji nalogi kak stavek, misel ali kaj podobnega, ki bi trdil, da je moja naloga plagiat.

Kako gledate na modo zadnjih let, da se ugotavljajo plagiati diplomskih in drugih del? Jaz sem svojo diplomo pisala sama, imela kar nekaj sestankov z mentorjem, pošiljal mi je tudi popravke v elektronski obliki. Je pa tema zelo pogosta, tople vode nisem izumila. Šlo je za primerjavo področja med različnimi avtorji in na koncu si pač potegnil neko ugotovitev. Skratka, človek si začne potem misliti, kaj bi to pomenilo, da jo gredo danes kontrolirati pod vplivom tega medijskega pompa. Zelo verjetno je kje kak stavek ali odstavek ušel.

Še kdo kaj razmišlja o tem? Kje je meja med plagiatom in morda površnostjo pri citiranju? Pri Kanglerju npr. mi ni jasno, zakaj je naloga plagiat, če ima pa vse citirano, kar je povzemal?

Danes se diploma odda v digitalno knjižnico, kjer se preveri z drugimi diplomami, da se vidi, če je plagiat (oziroma prepisana iz drugih diplom).
Nekako mislim, da iz knjige še vedno lahko prepisuješ dobesedno, ne bo nobeden kontroliral tega.
Jaz sem pri svoji vseeno vse povzemala. Tisto kar si ti napisal, se pa tako tudi vidi. Npr. sklep je tvoj, si ga napisal s svojimi besedami, s svojimi ugotovitvami, ni plagiat.

Raznoraznega plagiatstva ter tudi nasploh nespoštovanje avtorstva drugih je za celo malo morje (vedno bilo in vedno bo, s tem da sodobne tehnologije olajšajo vse skupaj). Za bruhat. Da ne govorimo o sicer korektno napisanih delih, ki pa jih ni pisal avtor sam, ampak je zgolj plačal (ali naročil podrejenim), da mu je nekdo napisal. Spet za bruhat.

Plagiatorstvo v šoli ali na faksu vodi v plagiatorstva kasneje v življenju. Ljudje, ki nimajo težav s pripisovanjem tujega dela sebi, to počnejo tudi kasneje v službah. Potem vemo, kam to vodi…..
Glede plagiatorstva pri diplomah so pravila jasna, če prepisuješ iz starih diplom ali iz drugih virov, moraš navesti avtorja. Tukaj ne ge samo za dobesedni prepis stavkov temveč tudi za kopiranje idej…..

Svetlobna leta nazaj sem diplomirala: takrat je bilo navajanje virov čisto druga zgodba.

Zdaj so pa viri važnejši od vsebine oz. kaj si z diplomsko nalogo sploh hotel povedati. Da ne omenjam anket. Te so mi pa res za bruhat. Navadno slabo sestavljene in rezultati kar neki oziroma v stilu kako višnjeva lizika vpliva na tvoje dnevno počutje.

:-))) Odlično vpliva.

New Report

Close