ARTHRON Klinika za sklepe, hrbtenico in poškodbe

Odgovarjajo: mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg

poškodba zvin koleno-razlaga izvida

Default avatar
Pozdravljeni,
pred približno tremi tedni sem si pri igri z žogo poškodovala zvila desno koleno. Bolečina je bila kar huda, kasneje pa ne več, je pa začelo koleno otekati zato sem obiskala zdravnika.
Status:
recesusa sta polna, balotman je pozitiven. Koleno na palpacijo neboleče. Flekcija možna na 20%. Ekstenzija popolna. RTG:ni znakov sveže poškodbe skeleta.
Oskrba:naredimo punkcijo, dobimo 45 ml krvave vsebine. Počitek, lokalno hlajenje z ledom.

Kontrola po 14 dneh: stanje je boljše, bolečin ni, v desnem kolenu minimalni izliv. Gibljivost prosta z nežnimi krepitacijami, vezi so čvrste, nanipulacije neboleče. Tesalijski test negativen. Na RTG sliki ugotovljena minimalna zožitev medialne sklepne špranje ter začetne osteofitične izrastke na robovih artikulacijske ploskve pogačice.

Bolečin v kolenu nimam, tudi gibljivost je dobra, le ko ga stegnem in pokrčim je slišati kot nekakšno prasketanje;tudi oteklina je izginila (2-3 na dan še vedno masiram z ledom in delam par raztegalnih vaj).

Prosim za vaše mnenje o sami poškodbi in izvidu, ter zanima me še kako je s rekreacijo predvsem hojo v hribe.

Hvala in lep dan še naprej, Alenka.
Default avatar
Spoštovana,

glede na dobljeno kri pri punkciji sklepam, da je prišlo v kolenu do pomembne poškodbe. Statistično imate približno 70% možnost, da ste si poškodovala sprednjo križno vez (ne glede na to, da pri pregledu tega niso ugotovili). Priporočam, da PRED večjimi obremenitvami kolena opravite slikanje kolena z magnetno resonanco in pregled (lahko tudi v naši ambulanti) s posnetki. V nasprotnem si lahko v kolenu povzročite dodatno škodo.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE
UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA

AMBULANTA LJUBLJANA, Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana
AMBULANTA MARIBOR, Lavričeva 1a, 2000 Maribor

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg
član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov
Default avatar
Pozdravljeni,
najlepša hvala za odgovor. Zanima me še kakšni so bolj specifični simptomi za poškodbo sprednje križne vezi, ker trenutno je stanje mojega kolena naslednje: oteklina je izginila, tudi iztegnem in pokrčim ga lahko brez bolečin. Po krajšem sprehodu in kolesarjenju tudi ni nobenih posebnosti, zato vas naprošam na kaj moram biti bolj pozorna.

Hvala in lep dan še naprej... Alenka
Default avatar
Spoštovana,

edini specifični simptom je uhajanje kolena, predvsem pri nenadnih obremenitvah, zakar je potrebno koleno dovolj obremeniti. To vsaj 3 mesece po poškodbi nikakor ni možno.

Lep pozdrav,
Iztok Pilih
Lep pozdrav,
Iztok Pilih

ARTHRON, KLINIKA ZA SKLEPE, HRBTENICO IN POŠKODBE
UKMARJEVA 2, 1000 LJUBLJANA

AMBULANTA LJUBLJANA, Ukmarjeva 2, 1000 Ljubljana
AMBULANTA MARIBOR, Lavričeva 1a, 2000 Maribor

Naročanje na telefon: 041 654 330 ali 01 601 11 70 ali na elektronski naslov: [email protected].

www.arthron.si

Direktor:
mag. travm. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg
član Ameriške akademije ortopedskih kirurgov

Moderatorji

mag. travm. Iztok Pilih , dr. med., spec. kirurg
Iztok_Pilih